صنایع و معدن مازندران

» دولت به‌دنبال مشتری برای مسکن مهر خالی

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

اکرم امینی: از حدود ۲میلیون واحد مسکونی ساخته شده یا در دست ساخت مسکن مهر، تاکنون یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد به متقاضیان واگذار شده و حدود ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر در مراحل نهایی ساخت است.

برخی از این واحدها آماده تحویل هستند اما به‌دلیل نداشتن انشعابات، قابل‌واگذاری به متقاضیان نیستند. در این میان، حدود ۱۰۰ هزار واحد بدون متقاضی است و در عمل، روی دست دولت مانده است. واحدهای مسکونی ساخته شده در قالب طرح مسکن مهر، گرچه در مقایسه با خانه‌های معمولی، نرخ پایین‌تر و شرایط خرید آسان‌تری دارند اما مشکلاتی مانند جانمایی نامناسب، استفاده از مصالح ساختمانی نامرغوب و نبود زیرساخت‌ها در تعداد زیادی از این واحدها موجب شده در عمل برای حدود ۴ درصد این واحدها متقاضی وجود نداشته باشد. از دو سال پیش دولت تلاش کرد با حذف دو شرط متاهل بودن و استفاده نکردن فرد از امکانات و زمین‌های دولتی از شرایط ابتدایی ثبت‌نام مسکن مهر، زمینه را برای واگذاری این واحدها تسهیل کند اما این اقدام نیز چندان موثر واقع نشد و همچنان دولت به‌دنبال راهکاری برای عرضه این واحدهای بدون مشتری است.
به گزارش صمت، پرونده مسکن مهر به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه مسکنی تاریخ کشور، حدود یک دهه بعد از کلید خوردن، هنوز باز است و همچنان تعداد زیادی از این واحدها در حال ساخت یا در نوبت واگذاری هستند.
آنطور که احمد اصغری مهرآبادی، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در طرح مسکن مهر می‌گوید، حدود ۱۰۰ هزار واحد مسکن مهر ساخته شده یا در دست ساخت در سراسر کشور بدون متقاضی است. او البته این را هم گفته که گرانی‌های تازه مسکن موجب شده برای برخی از واحدهای بدون متقاضی هم مشتری پیدا شود. از سوی دیگر، ارزش مسکن مهر نیز در سایه گرانی مسکن افزایش یافته و همین مسئله موجب شده برخی به خرید مسکن‌های مهر بدون متقاضی روی بیاورند. البته این استقبال آنقدر نیست که مشکل مسکن مهر بدون متقاضی را برطرف کند.

چرا مسکن مهر روی دست دولت ماند؟
مکان‌یابی نامناسب، نبود خدمات زیربنایی مناسب و نرخ تمام شده بالا و متفاوت با آنچه وعده داده شده بود، ۳ عاملی است که به‌گفته یکی از کارشناسان اقتصاد مسکن موجب کاهش متقاضیان مسکن مهر شده است.
محمود جهانی در این زمینه به صمت گفت: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که از روزهای ابتدایی ساخت‌وساز مسکن مهر مطرح بود، مکان‌یابی نامناسب این واحدهای مسکونی در اطراف شهرهای کوچک و بزرگ است. همچنین تعداد زیاد ساخت‌وساز در این مناطق از عوامل کاهش تمایل مردم به مسکن مهر به‌شمار می‌رود.
وی ادامه داد: در برخی مناطق بیش از نیاز واقعی ساخت‌وساز انجام و برخی از آنها به‌دلیل استقرار در مناطق دور، با هزینه‌های زیاد ساخته شد.
جهانی افزود: تکمیل نشدن خدمات زیربنایی و روبنایی بخش زیادی از این واحدها از عوامل اصلی نبود مشتری برای مسکن مهر است، به همین دلیل تعداد زیادی از متقاضیان از پیش‌خرید مسکن مهر انصراف دادند و این واحدهای نیمه‌کاره روی دست دولت ماند.
این کارشناس اقتصاد مسکن یادآور شد: عده‌ای از خریداران این واحدهای مسکونی هم متقاضی واقعی مسکن مهر نبودند و با انگیزه مالی، این واحدها را خریده بودند که برخی از آنها در ادامه پروژه انصراف دادند.
او با اشاره به نرخ تمام شده بالای مسکن مهر در مقابل کیفیت نه‌چندان قابل قبول آن گفت: این مسئله نیز در کاهش مشتری‌های این واحدها موثر بوده است.

برنامه دولت برای مسکن مهر بدون متقاضی
گرچه قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی در مسکن مهر می‌گوید گرانی مسکن، بازار مسکن مهر را نیز داغ‌تر کرده اما به‌نظر می‌رسد به مصرف رساندن حدود ۱۰۰ هزار مسکن مهر بدون متقاضی، همچنان از دغدغه‌هایی است که دولت به‌دنبال برطرف کردن آن است.
برهمین اساس پیشنهاد واگذاری بخشی از واحدهای بدون متقاضی مسکن مهر به کمیته امداد امام خمینی (ره) از اواخر سال گذشته عنوان شده است. البته رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) می‌گوید باوجود مصوبه قانونی برای واگذاری ۵۰هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی به مددجویان این نهاد، هنوز اقدامی در این زمینه انجام نشده است.
به گزارش خانه ملت، پرویز فتاح با بیان اینکه منوط بودن مصوبه‌های مجلس به شیوه‌نامه مصوب دولت از اشکالاتی است که در وضع قوانین بودجه سالانه دیده می‌شود، افزود: ۲۸ اسفند ۹۶ موضوع واگذاری ۵۰ هزار واحد بدون متقاضی مسکن مهر به مددجویان کمیته امداد امام خمینی(ره) ازسوی رئیس مجلس شورای اسلامی ابلاغ شد اما از آنجاکه وزارتخانه باید شیوه‌نامه‌ای در این زمینه تهیه کند، هنوز این موضوع عملیاتی نشده است.
وی با تاکید بر اینکه پس از تهیه شیوه‌نامه اجرای قانون یادشده از سوی وزارت راه و شهرسازی، کمیسیون مربوط دولت باید به چکش‌کاری این موضوع بپردازد، تصریح کرد: اجرایی شدن قوانین در این حوزه منوط به تصویب در صحن علنی دولت است.
فتاح با بیان اینکه هنوز شیوه‌نامه واگذاری ۵۰ هزار واحد مسکن مهر بدون متقاضی به مددجویان کمیته امداد در کمیسیون دولت مصوب نشده، اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی در تصویب قوانین نباید اجرا را منوط به مصوبه دولت کند زیرا این رویه فرصت اجرا را از مجری می‌گیرد.
وی با بیان اینکه باتوجه به تاخیر ایجاد شده در تهیه آیین‌نامه اجرای آن نیز معطل مانده، تصریح کرد: کمیته امداد در تعامل با وزارت راه و شهرسازی، فهرستی از شهرهایی که مسکن مهر بدون متقاضی دارند آماده کرده و به محض آماده شدن آیین‌نامه، واگذاری‌ها به مددجویان در شهرهای گوناگون انجام خواهد شد.
رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) یادآور شد: مجلس شورای اسلامی در بودجه ۹۸ باید موانع پیش روی اجرای قانون در حوزه‌های گوناگون را بردارد.

تعریف کاربری مسکن مهر باتوجه به شرایط منطقه
تبدیل مسکن مهر بدون مشتری به خوابگاه دانشجویی، از دیگر پیشنهادهایی است که مسئولان ذی‌ربط برای حل مشکل این واحدها داده‌اند اما باتوجه به جانمایی بیشتر این واحدها در حاشیه شهرها، از این پیشنهاد نیز استقبال نشد.
در این زمینه یکی از کارشناسان حوزه مسکن معتقد است برای مسکن مهر بدون مشتری، باید باتوجه به ویژگی‌های این واحدهای مسکونی و نیز مشخصه‌های منطقه‌ای که این واحدها در آن ساخته شده‌اند، تصمیم گرفت.
اسفندیار سلطانی با اشاره به اشتباه دولت احمدی‌نژاد در مکان‌یابی و ساخت انبوه و یک‌شکل واحدهای مسکن مهر در همه نقاط کشور، به صمت گفت: شرایط جغرافیایی، اقتصادی، قومی و… بر ساخت و جانمایی مسکن تاثیر دارند، برهمین اساس در شهرها و مناطق گوناگون، نوع و ویژگی‌های مسکن با یکدیگر متفاوت است.
این انبوه‌ساز ادامه داد: اگر دولت به‌دنبال پیدا کردن مشتری یا تعریف کاربری برای واحدهای مسکن مهر بدون متقاضی است ابتدا باید ویژگی‌ها و محل این واحدها فهرست‌بندی شود تا بتوان براساس ویژگی‌های اجتماعی، اقلیمی و فرهنگی هر منطقه، در زمینه مصرف و کاربری این واحدها برنامه‌ریزی مناسبی انجام داد.
سلطانی با تاکید بر اینکه دولت می‌تواند کار شناسایی و تهیه فهرست ویژگی‌های اجتماعی، فرهنگی و اقلیمی مسکن‌های مهر بدون متقاضی را به انبوه‌سازان بسپارد، اضافه کرد: باتوجه به اینکه انبوه‌سازان ارتباط مستقیم با بخش‌های گوناگون جامعه دارند، می‌توانند این کار را به‌درستی انجام داده و جامعه هدف مناسب را برای این واحدها شناسایی کرده و پیشنهاد دهند.
این کارشناس حوزه مسکن گفت: برای مسکن مهر بدون متقاضی کاربری‌های گوناگونی می‌توان تعریف کرد از جمله مسکن معلولان، خوابگاه دانشجویی، مسکن اجتماعی، مسکن بی‌خانمان‌ها و… اما مهم آن است که مسکن مناسب به هر جامعه هدف اختصاص داده شود.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.