صنایع و معدن مازندران

» دود هجمه به شریعتمداری در چشم یک فعال معدنی

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

محبوبه ناطق: در واپسین روزهای مانده به اخذ رای اعتماد ۴ وزیر پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی، هجمه‌هایی که به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت پیشین و وزیر کنونی تعاون، کار و رفاه اجتماعی (که روز شنبه از سوی مجلس شورای اسلامی با اخذ رای بالایی به ریاست وزارتخانه منصوب شد) وارد آمد،

با انتشار عکسی از حضور محمد شریعتمداری در یک طلافروشی و نمایشگاه جواهرات مالک معدن طلای طرقبه، رنگ و بوی دیگری یافت و این عکس موجب واکنش‌های متعددی از سوی مسئولان استانی خراسان رضوی شد.

عکس قدیمی است
در مهم‌ترین اظهار نظر، استاندار خراسان رضوی، علی‌رضا رشیدیان، پیرو انتشار عکسی از بازدید محمد شریعتمداری و مدیران استان از موزه اختصاصی یک معدنکار طلا در کوهسنگی مشهد، با ادعای مطرح شده مبنی بر اینکه مجوز معدن طلای طرقبه را شریعتمداری در این بازدید داده است، افزود: تقاضای معدن طلای طرقبه در محدوده اراضی معروف به کمر مقبولا مربوط به دهه ۸۰ است.
به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی وی عنوان کرد: این موضوع به طور مستمر از سوی متقاضیان پیگیری شده زیرا علاوه بر تقاضای معدن طلا، همزمان ۳ تقاضای دیگر برای این اراضی در حوزه طرح‌های گردشگری مطرح شده بود.
رشیدیان اضافه کرد: همان زمان برای تعیین اولویت این طرح‌ها، موضوع به کارگروه امور زیربنایی و شورای برنامه‌ریزی استان و در نهایت به ستاد اقتصاد مقاومتی ارسال شد.
استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: آن زمان(حوالی ۲ سال گذشته در زمان وزارت مهندس نعمت‌زاده، وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت) در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که به ریاست شریعتمداری به عنوان معاون رئیس‌جمهوری و معین خراسان رضوی در ستاد اقتصاد مقاومتی کشور برگزار شد، موضوع مطرح شد.
وی گفت: در همان جلسه، شریعتمداری تصریح کرد که قرار گرفتن این طرح‌ها در مقابل هم درست نیست و هر یک در جای خود ارزشمند و مهم است. طرح معدن با تعهد ایجاد دست‌کم یک هزار اشتغال و نیز طرح‌های گردشگری که برای شهر و آینده آن اهمیت دارد باید هم‌عرض هم و با اندکی جابه‌جایی و رعایت مباحث زیست‌محیطی و تاریخی پیگیری شود.
وی عنوان کرد: در موضوع طرح مربوط به معدن نیز مقرر شد که در قالب طرح جدیدی با در نظر گرفتن ۲ بعد گردشگری و معدنی در قالب ژئوتوریسم دیده شده و طرح جدیدی بر این مبنا تهیه شود و تقاضا دوباره ارائه شود که این امر از سوی متقاضی انجام شد.
استاندار خراسان رضوی افزود: حدود یک ماه و نیم گذشته، متقاضی طرح اعلام کرد که کار دریافت مجوزهای کشوری به انجام رسیده اما تصمیم‌گیری در این زمینه موکول به بررسی موضوع و تایید کارگروه‌های امور زیربنایی و گردشگری استان است.
 وی با بیان اینکه قرار است در جلسه مشترک ۲ کارگروه، موضوع، تعیین تکلیف و درباره آن تصمیم‌گیری شود اما هنوز جلسه‌ای تشکیل نشده است، افزود: مصوبه نهایی باید به وسیله کارگروه‌های امور زیربنایی و گردشگری صادر شود و پس از آن باید مباحث واگذاری زمین از سوی مرجع مربوط و متقاضی دنبال شود.
رشیدیان تاکید کرد: هنوز هیچ اقدامی در این زمینه انجام نشده است ضمن آنکه عکسی که منتشر شده نیز مربوط به دعوت این معدنکار، تولیدکننده و صادرکننده طلای استان از معاون وقت رئیس‌جمهوری و مدیران و اعضای حاضر در جلسه اقتصاد مقاومتی برای بازدید از موزه اختصاصی شرکت پس از جلسه بوده است که در کوهسنگی مشهد دایر شده و هیچ ارتباطی هم به موضوع مجوز معدن کمرمقبولا نداشته، در عین آنکه موضوع معدن در جلسه رسمی، بررسی و تصمیم درباره آن اعلام شده بود.

تداخل محدوده معدنی با ۳ طرح ژئوتوریسم
درباره صحت ادعای مطرح شده درزیرنویس عکس که در فضای مجازی انعکاس‌یافته است با راضیه علیرضایی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی استان نیز گفت‌وگوکردیم که ما را به معاون خود ارجاع داد.
رضا شجاعی، معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی نیز در گفت‌وگو با بیان کرد: پروانه اکتشاف معدن یاد شده به وسیله سازمان زمین‌شناسی، صادر و منتج به صدور گواهی کشف در سال ۸۶ شد. سپس این محدوده به مزایده گذاشته شد که شرکت فعلی، این مزایده را برنده شد و به دنبال آن پروانه بهره‌برداری از سوی سازمان خراسان رضوی در سال ۱۳۹۴ صادر شد.
وی افزود: جواز کسب این معدن در سال ۹۴ در قالب یک مزایده به بخش خصوصی واگذار شد اما پس از صدور پروانه بهره‌برداری، مخالفت‌هایی از سوی دستگاه‌های مختلف برای فعالیت این معدن به دلیل تداخل این محدوده با ۳ طرح گردشگری انجام شد. شجاعی در ادامه تاکید کرد: در دوره‌ای که آقای شریعتمداری، رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی استان خراسان رضوی و معاون اجرایی رئیس‌جمهوری بود، در جلساتی با حضور وی مشکل این معدن بررسی شد. در نهایت بنا شد موضوع در کمیته امور زیربنایی استان با در نظر گرفتن تمهیدات بررسی شود تا مجوز لازم برای فعالیت زیرزمینی این معدن با رعایت ملاحظات زیست محیطی و همچنین بدون اینکه خدشه‌ای به ۴ طرح معدنی و گردشگری وارد آید، صادر شود. با این حال تا این لحظه هیچ‌گونه مجوزی برای فعالیت زیرزمینی این معدن صادر نشده است. معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی ادامه داد: در محدوده این معدن، سنگ‌نگاره‌هایی که موضوع ژئوتوریسم را پررنگ‌تر می‌کند وجود دارند و به همین دلیل با فعالیت این معدن موافقت نمی‌شد اما در جلسات کارگروه زیربنایی، موضوع مطرح و مقرر شد برای حفظ سنگ‌نگاره‌ها و موضوع زیست محیطی، این معدن به صورت زیرزمینی فعالیت کند.
هنوز مجوز محیط‌زیست صادر نشده است
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان نیز در گفت‌وگو با خراسان رضوی با بیان اینکه اداره حفاظت محیط‌زیست استان هنوز مجوز فعالیت این معدن را صادر نکرده است، گفت: در واقع موضوع معدن طلای طرقبه مشمول مطالعات ارزیابی در ۲ حوزه ژئوتوریسم و معدن طلاست که از سوی کمیته امور زیربنایی استان به ما واگذار شده است و مطالعات و بررسی‌ها هنوز در حال انجام است.
تورج همتی تاکید کرد: محیط‌زیست استان با توجه به نگرانی‌ اجتماعی موجود بدون شک درباره طرح‌های این‌چنینی، حساسیت‌های زیست‌محیطی را به‌ طور کامل رعایت خواهد کرد.

به شوشتر زدند گردن مسگری
دود یک عکس که با اهداف سیاسی و پیش از رای اعتماد مجلس به شریعتمداری در فضای مجازی دست به‌دست چرخید تا هجمه‌ای سازمان‌یافته علیه وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت فراهم آورد، به چشم یک فعال موفق و خوشنام بخش خصوصی رفت. سیدرضا زیارت‌نیا، رئیس هیات مدیره گروه صنعتی معدنی زر مهر مارلیک در گفت‌وگو با روزگار معدن بیان کرد: در سالی که مفتخر و مزین به شعار حمایت از تولید کالای ایرانی است، گروهی با اهداف و غرض‌ورزی‌های سیاسی به تولید لطمه می‌زنند.
 وی افزود: مهم‌ترین آسیب این‌گونه خبرسازی‌ها و جوسازی‌ها علیه اشخاص سیاسی این است که مسئولان را که باید از نزدیک درگیر و شاهد مشکلات و موفقیت‌های واحدهای تولیدی زیرمجموعه‌شان باشند، می‌ترساند و از این پس هیچ مسئولی از واحدهای تولیدی بازدید نمی‌کند و آنها فراموش می‌شوند. این در حالی است که تولیدکنندگان، دلگرم به حمایت مسئولان هستند. زیارت‌نیا در ادامه تاکید کرد: آنچه افراد مغرض از آن به نام کالای لاکچری یاد می‌کنند، محصولی فاخر و حاصل دست هنرمندان ایرانی است که ترکیبی از بهترین نوابغ و فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های هعتبر کشور هستند. ما از خارج ماده‌ای را وارد نمی‌کنیم بلکه با طلا و نقره از معادن داخلی کالایی با ارزش افزوده بسیار بالاتر و لایق موزه‌های جهان را صادر می‌کنیم چنانچه ۳ سال پیاپی بهترین صادرکننده کشوری شدیم. مدیرعامل این شرکت در ادامه افزود: پروانه اکتشاف این معدن به نام سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی است که ما در تشریفات رسمی و در رقابت با شرکت‌هایی از سراسر ایران برنده شدیم. وی ادامه داد: برای دریافت مجوز زیست محیطی این معدن به سازمان حفاظت محیط‌زیست مراجعه کردیم و این سازمان از ما ۲۱ استعلام درخواست کرد که تمام این استعلام‌ها را دریافت کردیم اما زمانی که می‌خواستیم استخراج را شروع کنیم سازمان مسکن و شهرسازی خراسان از ما خواست یک طرح طبیعت‌گردی و ژئوتوریسم نیز تعریف کنیم. ما هم با کمک نیروهای نخبه مطالعات فراوانی انجام دادیم و در نهایت طرح گردشگری را آماده کردیم که در مرحله آخر است.
 زیارت‌نیا با بیان اینکه این معدن و طرح‌های گردشگری کنار آن، یک پروژه باارزش برای استان است، ادامه داد: سازمان میراث فرهنگی استان به سنگ‌نگاره‌هایی در نزدیکی معدن اشاره کرد که مقرر شد منطقه دارای سنگ‌نگاره را محصور و به عنوان جاذبه گردشگری معرفی کنیم. در همین زمینه، همچنین قرار شد استخراج ماده معدنی به صورت زیرزمینی انجام شود و خاک آن به کارخانه‌ای حوالی شهر تربت حیدریه در ۲۴۰ کیلومتری طرقبه برده شود. به این شکل هیچ آلودگی زیست محیطی برای منطقه ایجاد نمی‌شود و پروانه بهره‌برداری ما که روباز بود، تغییر می‌کند. قرار شده است این پروانه‌ها به صورت زیرزمینی باشند که تا کنون هم صادر نشده‌اند و در شرف انجام امور مربوط به آن هستیم.
زیارت‌نیا در ادامه تاکید کرد: این محدوده معدنی که قدیمی و مربوط به زمان ناصرالدین شاه قاجار است، به وسعت تنها یک کیلومتر مربع در حدود ۱.۲ تن ذخیره دارد و به دلایلی که آمد پروانه اصلاح شده هنوز صادر نشده است. وی افزود: سهم دولت از این معدن به صورت حقوق دولتی و چندین درصد بیشتر از حقوق دولتی عادی است که در زمان مزایده اعلام کرده بودیم.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.