صنایع و معدن مازندران

» دست دلالان کوتاه شود – روزنامه صمت

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

یاقوت سرخ خراسان جنوبی روی ریل نرخ‌گذاری

گروه استان ها :نرخ‌گذاری زرشک به عنوان یکی از مهم‌ترین محصولات استراتژیک خراسان جنوبی بااهمیت بوده و از دغدغه‌های کشاورزان منطقه است.

نشست قیمت‌گذاری برای محصول زرشک خراسان جنوبی با حضور مدیران دستگاه‌های مربوط در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان جنوبی برگزار شد. به گزارش مهر، غلامرضا قربانی مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی در این نشست گفت: قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی در استان خراسان جنوبی به واسطه حجم زیاد تولیدات استراتژیک چون زرشک و زعفران از اهمیت خاصی برخوردار است. وی با اشاره به اینکه نقش سازمان تعاون روستایی در این زمینه در حوزه بازرگانی شکل می‌گیرد، اظهار کرد: خرید و فروش محصولات کشاورزی چون زرشک و زعفران یا به صورت توافقی یا تضمینی انجام می‌شود.

مداخله تعاون روستایی
مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی اظهار کرد: سازمان تعاون روستایی هر زمان که احساس کرد برای حمایت از کشاورز و به تعادل رسیدن نرخ محصول نیاز به مداخله وجود دارد، ورود کرده که این مهم بار روانی مثبتی داشته است. قربانی بیان کرد: تشکل‌های حوزه کشاورزی به صورت طبیعی محصولی را خریداری می‌کنند که از کیفیت معقولی برخوردار باشد چراکه در غیر این‌صورت برای فروش محصول کشاورزی مد نظر با مشکل رو به رو خواهند شد. مدیر تعاون روستایی خراسان جنوبی ادامه داد: بی‌شک اگر نرخ تعیین نشود دلالان و واسطه‌گران زرشک موجود در بازار و در دست کشاورز را به هر قیمتی خواهند خرید.

راهکار برون‌رفت از خام‌فروشی
سید حسین خیریه رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بارزگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان جنوبی گفت: اگر بخواهیم از خام‌فروشی در حوزه زرشک خارج شویم باید به فعالان در این زمینه تسهیلات کم‌بهره بدهیم. وی اظهار کرد: تسهیلاتی که به صنایع تبدیلی و خرید زرشک تعلق می‌گیرد تا حد زیادی می‌تواند کمبود نقدینگی را برای کوتاه‌مدت تامین کند. رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: در زمینه قیمت‌گذاری و خرید محصول زرشک نیز هدف قطع کامل دست واسطه‌ها نیست چراکه اگر واسطه‌گران نباشند خرید و فروشی انجام نمی‌شود بلکه هدف این است که زرشک در دست کشاورز را به هر قیمتی از او خریداری نکرده و حق وی ضایع نشود. مهدی بهدانی مدیر امور سرمایه‌گذاری جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در این نشست گفت: در خراسان جنوبی سالانه ۵۰ هزار تن زرشک در ۶-۵ شهرستان‌ برداشت می‌شود. وی اظهار کرد: با توجه به حجم زیاد تولید محصول زرشک در خراسان جنوبی هیچ دستگاه و نهاد دولتی نمی‌تواند همه محصول را خریداری کرده و یا برای آن برنامه‌ریزی کند و از این جهت تبیین کنیم چه تشکل‌ها و واحدهای فرآوری خراسان جنوبی قصد خرید چه میزان محصول را دارند.

کشاورز به سود معقول برسد
مدیر امور سرمایه‌گذاری جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با بیان اینکه بر اساس الفبای اقتصاد هرگاه عرضه زیاد شود، نرخ کالا پایین می‌آید، بیان کرد: قیمتی که برای زرشک و سایر محصولات کشاورزی تعیین می‌شود نباید به گونه‌ای باشد که کشاورز به سود معقولی که حاصل دسترنج اوست، نرسد. وی ادامه داد: پیشنهاد می‌شود به واحدهای فرآوری تسهیلات با نرخ ۱۲درصد، کشاورزان زرشک‌کار با سود ۱۰درصد و به بحث توسعه باغ‌های زرشک تسهیلات با نرخ ۱۰درصد پرداخت شود. احسان بیگی عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان جنوبی نیز در این نشست اظهار کرد: در حالی که نرخ برخی از محصولات کشاورزی چون پسته به چند برابر رسیده است ولی نرخ زرشک نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

قیمت زرشک و نوسانات ارزی
وی اظهار کرد: هرچند به واسطه اینکه زرشک محصول عمده صادراتی خراسان جنوبی نیست نوسانات نرخ ارز بر آن تاثیر نگذاشته است ولی باید شرایط را به گونه‌ای تنظیم کنیم که کشاورز نیز حاصل دسترنج خود را دریافت کند.
عضو کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان جنوبی بیان کرد: امسال به واسطه اینکه محصول کمتری نسبت به سال گذشته خواهیم داشت احتمالا شاهد افزایش نرخ زرشک در ماه پایانی سال خواهیم بود. بیگی با اشاره به خرید محصول قیمت‌گذاری و خرید محصول ازسوی تعاون روستایی و برخی دیگر از دستگاه‌های دولتی یادآور شد: این مسئله باعث اطمینان‌خاطر کشاورز شده و تا حدی دست دلالان و واسطه‌گران را کوتاه می‌کند. وی گفت: البته در زمینه زرشک باید یک کار اصولی و زیربنایی انجام دهیم تا بتوانیم به نتیجه معقول و منطقی برسیم. غلامرضا دره‌کی معاون مدیریت امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در این نشست اظهار کرد: به نظر می‌رسد با توجه به سرمازدگی و خشکسالی امسال حدود ۱۵ تا ۲۰درصد کاهش محصول زرشک داشته باشیم.

پیش‌بینی تولید ۱۶ هزار تن زرشک خشک
دره‌کی بیان کرد: همچنین پیش‌بینی می‌شود امسال حدود ۱۶ هزار تن زرشک خشک و ۶۵ هزار تن زرشک همراه با شاخه داشته باشیم. معاون مدیریت امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه زرشک در سال پنجم کشت به سود اقتصادی می‌رسد، ادامه داد: با بررسی‌های انجام شده نرخ تمام‌شده هر کیلو زرشک برای کشاورز ۳ هزار و ۹۳۲ تومان است. وحید ضیائیان احمدی مدیر جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز در این نشست گفت: باید مشخص شود که می‌خواهیم از کشاورز یا تاجر حمایت کنیم، چراکه در شرایط فعلی برخی از کشاورزان زرشک خود را فروخته و در حقیقت برای بخشی از آنان قیمت‌گذاری نتیجه و ثمری ندارد. وی اظهار کرد: در قیمت‌گذاری زرشک دو مورد را باید همواره مد نظر قرار دهیم؛ نخست اینکه دستمزد کارگر نسبت به سال قبل دو برابر شده و از طرف دیگر کشاورز با این نرخ می‌خواهد یک سال زندگی کند. مدیر جهاد کشاورزی درمیان بیان کرد: هر چند از سال گذشته زرشک در سردخانه‌ها موجود است ولی به واسطه اینکه روغن زده‌شده از کیفیت بالایی برخوردار نیست که این مسئله نیز به کشاورز ضربه می‌زند. درنهایت در این نشست مصوب شد برای زرشک تازه درجه یک هر کیلو ۶ هزار تومان، برای زرشک درجه دو هر کیلو ۵ هزار و ۵۰۰ و زرشک درجه ۳ هر کیلو ۵ هزار تومان درنظر گرفته شود.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.