صنایع و معدن مازندران

» دست‌هایی که تحریم‌ها را دور می‌زنند

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

هدف شرکت‌کنندگان نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد

سیرانوش موسوی: شرکت‌کنندگان نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، بر این باورند که حضور و برگزاری نمایشگاه‌هایی از این نوع در زمان تحریم‌های یک‌سویه امریکا علیه ایران، این فرصت را برای فعالان حوزه فولاد ایجاد خواهد کرد که از نزدیک با دستاوردهای دیگر شرکت‌های داخلی آشنا شوند و با تکیه بر توانمندی‌های داخل کشور نیازهای دیگر شرکت‌ها‌ را تهیه و تامین کنند.

مزیت‌ سرامیک‌های ضد سایش
در همین زمینه، سمانه میرمحمدی، مدیر بازرگانی شرکت سرامیک صنعت قائم-یکی از شرکت‌هایی که قرار است در این جشنواره و نمایشگاه حضور پیدا کندـ در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: شرکت سرامیک صنعت قائم، تولیدکننده سرامیک‌های ضد سایش است که درحال‌حاضر تولیدات این شرکت جایگزین ورق‌های فولادی شده است. گفتنی است پیش از این، ورق‌های فولادی از کشورهای خارجی وارد ایران می‌شد.
وی با اشاره به مزیت تولید سرامیک‌های ضدسایش، بیان کرد: مواد اولیه تولید سرامیک‌های ضدسایش در داخل تهیه و تامین می‌شود. این تولیدات بیش از ۴ برابر ورق‌های فولادی طول عمر دارند. در زمان تحریم‌ها با کمک سرامیک‌های ضدسایش می‌توان نیاز داخلی را تامین کرد.
میرمحمدی در پاسخ به این پرسش که در بومی‌سازی و فناوری تجهیزات شرکت تا چه میزان فعالیت کرده است، بیان کرد: درحال‌حاضر شرکت سرامیک صنعت قائم با ۸۵درصد از شرکت‌های فولادی، ارتباط برقرار کرده و توانسته‌ایم این تولید را جایگزین ورق‌های فولادی کنیم.
 فعالیت ما در این حوزه ۶ ساله شده است و درحال‌حاضر، غیر از فولاد در صنعت سیمان هم ورود کرده‌ و با چندین شرکت سیمانی، فعالیت خود را آغاز کرده‌ایم.
مدیر بازرگانی شرکت سرامیک صنعت قائم در ادامه بیان کرد: هم‌اکنون با شرکت‌های فولادی جهان فولاد، شرکت صنعتی- معدنی نظم‌آوران گل‌گهر، شرکت فولاد شادگان و فولاد بهبهان همکاری می‌کنیم.
وی با بیان اینکه در گذشته، مواد اولیه تولید ورق فولاد از خارج تامین می‌شد، گفت: درحال‌حاضر گروه تحقیقاتی شرکت، موفق به تولید مواد اولیه در داخل کشور شده‌ است.
 به نظر من نتیجه تحریم‌ها این است که ما به این باور رسیدیم که می‌توانیم به توانمندی داخلی، تکیه و نیازهای خود را تامین کنیم. میرمحمدی در ادامه خاطرنشان کرد: اصلی‌ترین ماده مورد نیاز واحد تولیدی ما، آلومیناست که این ماده معدنی از معادن داخل کشور به‌ویژه آلومینا جاجرم تامین می‌شود. مدیر بازرگانی شرکت سرامیک صنعت قائم، با اشاره به هدف شرکت در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، گفت: هدف شرکت در این نمایشگاه این است که به تولید‌کنندگان داخلی نشان دهیم می‌توانیم در زمان تحریم‌ها با تکیه به توانمندی‌های داخلی، نیاز خود را تامین کنیم.

تحریم‌ها خودباوری را تقویت کرد
همچنین در این زمینه، علی‌اصغر رحمانی، مدیر مالی شرکت دانش‌بنیان مخزن فولاد رافع، در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: من امیدوارم در نمایشگاه ملی فولاد ایران، شرکت‌های کلیدی و صاحب نفوذ در این حوزه شرکت کنند زیرا در این صورت این امکان وجود دارد که دیگر شرکت‌های داخلی با توانمندی‌های آنها آشنا شده و تلاش کنند در همان مسیری که این شرکت‌ها پیمودند، گام بگذارند. وی در پاسخ به این پرسش که چه اقداماتی برای ارائه فرصت‌های بومی‌سازی صنعت فولاد در ایران ارائه کردید، گفت: شرکت دانش‌بنیان فولاد رافع از چند تن از نخبگان کشور در این زمینه دعوت کرده که از دانش آنها برای بومی‌سازی دانش‌ فولاد بهره‌ بگیرد.
 هم‌اکنون موفق به بومی کردن کوره‌های تولید فولاد شده‌ایم که در گذشته از سوی اتریشی‌‌ها ساخته می‌شدند اما هم‌اکنون از سوی شرکت‌ ما تامین و تولید می‌شوند.
رحمانی در ادامه بیان کرد: با تکیه بر دانش نخبگان داخلی توانستیم مشکل خود را حل کنیم.
این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه در زمان تحریم‌ها می‌توان نیاز داخلی را تامین کرد، گفت: تحریم‌ها همواره منفی نیستند چراکه امکان باور کردن دانش داخلی نخبگان داخلی را فراهم می‌کنند.
 وی در ادامه با بیان اینکه یکسری از قطعات برقی در داخل کشور تولید نمی‌شوند و برای تامین آنها وابسته به کشورهای خارجی هستیم، گفت: در تولید بسیاری از قطعات برقی و الکترونیکی، به کشورهای خارجی وابسته هستیم و بیشتر این قطعات از کشورهای اروپایی وارد می‌شود.
 مدیر مالی شرکت دانش‌بنیان مخزن فولاد رافع، درباره فعالیت‌های این شرکت، گفت: فعالیت‌های شرکت ما به چند بخش قابل تقسیم است؛ یک بخش به تجهیزات موتورخانه، بویلرهای بخار گرم و تصفیه آب، کارخانه‌ها و بیمارستان‌ها، اختصاص دارد و بخش دیگر مربوط به پروژه‌های خاص فولادسازی است.
البته شرکت ما دانش فنی را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد، به این معنا که یک پروژه را در شرکت قبول می‌کنیم، نقشه‌های آن بررسی و آماده‌ می‌شوند و در نهایت آن را تحویل مشتری می‌دهیم.
رحمانی، در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا در نمایشگاه فولاد ایران حضور فعالی خواهیم داشت، بیان کرد: من امیدوارم که شرکت‌های فولادی دیگر نیز در این نمایشگاه شرکت کنند تا بتوان از نزدیک با دانش و آخرین دستاوردهای شرکت‌های داخلی آشنا شد.

تلاش برای بومی‌‌سازی قطعات
همچنین در این زمینه، مهدی محمودی، مدیرعامل شرکت همکار گیربکس آسیا، در گفت‌وگویی کوتاه با صمت، بیان کرد: شرکت همکار گیربکس آسیا از سال ۱۳۸۸ برای بومی‌سازی قطعات مورد نیاز شرکت‌های صنعتی و معدنی ورود کرده است و موفق به تولید چرخ‌‌دنده‌های صنعتی و گیربکس‌های صنعتی برای شرکت‌های چادرملو و… شده است. وی با بیان اینکه شرکت پیش از آغاز دوره تحریم‌ها برای تاثیرگذاری در صنعت و معدن کشور تلاش کرده، افزود: پیش از تحریم‌ها نیز تاثیرگذار بودیم و موفق به تولید بعضی از قطعات ذوب‌آهن که در گذشته از ایتالیا تامین می‌شد، شده‌ایم.

سخن آخر
نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، باحضور شرکت‌کنندگان داخلی، ۱۷ تا ۲۰ دی در برج میلاد تهران برگزار خواهد شد. انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، این رویداد ملی را به عنوان بزرگ‌ترین گردهمایی تولیدکنندگان، تامین‌کنندگان، بازرگانان و متخصصان صنعت فولاد ایران معرفی کرده است.
این نمایشگاه، با مشارکت فولاد خوزستان، ذوب آهن اصفهان، فولاد خراسان، هلدینگ میدکو، هلدینگ کاوه پارس، فولاد هرمزگان، شرکت معدنی و صنعتی چادرملو، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، فولاد کاوه جنوب کیش، فولاد غرب آسیا، فولاد یزد، فولاد غدیر ایرانیان، فولاد یزد، فولاد آلیاژی ایران و تعدادی از تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان فولاد برگزار خواهد شد.
یکی از ویژگی‌های این رویداد، توجه ویژه به شرکت‌های دانش‌بنیان، استارت‌آپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها در حوزه بومی‌سازی است. بنابراین، نکته قابل توجه در این جشنواره و نمایشگاه، پذیرش ریسک بومی‌سازی از سوی فولادسازان و شرکت‌های بزرگ معدنی و حمایت آنها از داخلی‌سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز است که برای نخستین بار در کشور اتفاق می‌افتد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.