صنایع و معدن مازندران

» در کنوانسیون تقسیم خط مبدا مطرح نبود

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۰۶۹

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه کنوانسیون فعلی خزر منافع ملی ایران را تامین می‌کند و منافع ارضی ما در این کنوانسیون حفظ شده، گفت: ایران امروز در شرایط قدرت است.

به گزارش مهر، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری پیرامون امضای کنوانسیون دریای خزر، اظهار کرد: این کنوانسیون ۲۱ سال است که مورد مذاکره است و بیشتر کار همکاران من در ترجمه آن بود که به دو زبان روسی و فارسی و تطابق آن با متن انگلیسی انجام می‌شد.
ظریف افزود: برخی دوستان به من گفتند صبر کن چراکه هر چه شود برخی ایراد می‌گیرند. این کنوانسیون با در نظر گرفتن حداکثر منافع ملی ایران بود. وزیر امور خارجه تصریح کرد: یکی از اهداف دولت افزایش تعاملات با همسایگان است و به‌ویژه با همسایگان شمالی خود روابط خوبی داریم. این کنوانسیون هم منجر به تداوم روابط خوب و عمیق جمهوری اسلامی ایران با کشورهای همسایه شمالی خواهد شد و در دوران تحریم همسایگان نقش مهمی خواهند داشت. وزیر امور خارجه بیان کرد: در کنوانسیون اخیر درباره تقسیم منابع زیر بستر خزر صحبتی نشده و البته در زمینه تقسیم منابع سطحی خزر هم موضوعی مطرح نشده است. در کنوانسیون امضا شده درباره تقسیم خط مبدا هم صحبتی به میان نیامده است. نکته مهمی که در این کنوانسیون مطرح شد این بود که تقسیم خط مبدا با توافق هر ۵ کشور باشد تا دیگر مانند گذشته نباشد که کشورهای دیگر در تصمیم‌گیری درباره آن تاثیرگذار باشند. ظریف اظهار کرد: سواحل ایران در خزر خیلی صاف و سواحل دیگر کشورها دندانه‌دار است.
ما محدوده آب‌های سرزمینی را ۱۵ مایل گرفتیم که این یک موفقیت بود و البته توانستیم تعریف خط مبدا نرمال را هم به کنوانسیون اضافه کنیم.
وی با بیان اینکه مذاکرات درباره خط مبدا ۳، ۴ ماه دیگر آغاز می‌شود، گفت: دولت در این زمینه تنها تصمیم نمی‌گیرد و نخواهد گرفت. از دهه ۷۰ این موضوع در دستور کار شورای‌عالی امنیت ملی بوده و بررسی‌های همه‌جانبه‌ای روی آن انجام شده است. وی با بیان اینکه برخی در جمهوری اسلامی ایران در مقطعی مدعی بودند که دریای خزر مشاع است و این تصور مبنایی در قراردادهای گذشته نداشته است؛ بنابراین تصور سهم ۵۰ درصد ایران از خزر اشتباه است، گفت: کنوانسیونی که امضا شد هیچ تاثیری در تعیین خط مبدا ندارد و هنوز توافقی انجام نشده است.
من چندان متصور نیستم بتوانیم در زمینه بستر زیر دریا به توافق برسیم اما همکاری‌هایی میان ۵ کشور وجود دارد.
وزیر امور خارجه تصریح کرد: در این توافق که یک رابطه پنج‌جانبه است تلاش کردیم تصمیمی بدون حضور ایران گرفته نشود. وزیر امور خارجه با بیان اینکه قرار است این دریا به روی همه کشورهای دیگر از نظر نظامی بسته باشد و جز این ۵ کشور هیچ کشوری با پرچم خود در این دریا کشتیرانی نکند، خاطرنشان کرد: توافق مهم دیگر این است که از سرزمین هیچ یک از کشورهای ساحلی نمی‌توان علیه دیگران استفاده کرد که در اینجا منظور فقط دریا نیست، بلکه قلمرو است و این برای جمهوری اسلامی ایران یک سود عمده است.
برخی گفته‌اند این فقط امتیاز روسیه است، در حالی که اصلا اینطور نیست. اینکه برخی کشورها یا رژیم صهیونیستی تلاش می‌کنند در سرزمین کشورهای همسایه حضور پیدا کنند، علیه روسیه نیست بلکه علیه جمهوری اسلامی است که این کنوانسیون از این مسئله جلوگیری می‌کند.
وی گفت: مزایای این کنوانسیون در حوزه سرزمینی، اقتصادی و امنیتی برای جمهوری اسلامی ایران بسیار زیاد است و نباید این افتخار را به یأس و سرخوردگی تبدیل کرد بلکه افتخار و سربلندی مردم باید برای همه ما مقدس باشد.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.