صنایع و معدن مازندران

» در کنار ابراز نگرانی‌ها، راه‌حل عملیاتی ارائه کنید

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

درخواست روحانی از کارشناسان اقتصادی:

نشست اقتصادی رئیس‌جمهوری با استادان دانشگاه و اقتصاددانان که برخی از منتقدان سیاست‌های دولت نیز هستند، برگزار شد و طرفین به طرح دیدگاه‌ها و راهکارهای خروج از دشواری‌های عرصه اقتصادی کشور پرداختند.

در این جلسه رئیس‌جمهوری با تاکید بر برنامه‌های دولت برای مقابله با تحریم‌ها و ضرورت تقویت امید در جامعه و سرمایه اجتماعی از کارشناسان اقتصادی درخواست کرد در کنار ابراز نگرانی‌ها، برای رفع مشکلات راه‌حل و پیشنهادهای عملیاتی ارائه کنند. در این جلسه سه‌ساعته محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، محمد نهاوندیان مشاور اقتصادی رئیس‌جمهوری، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهوری، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، مجید تخت‌روانچی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری و علی ربیعی مسئول فضای گفت‌وگوی اجتماعی، روحانی را همراهی می‌کردند. جمعی از اقتصاددانان در آغاز این جلسه اقتصادی با رئیس‌جمهوری به مسائلی مانند راه‌های برون‌رفت از رکود و ایجاد شتاب در رشد اقتصادی، تورم، ضرورت تغییر سریع و باورپذیر در هدف‌گذاری اقتصادی و تقویت نظام ارزیابی سیاست‌ها اشاره کردند. همچنین ضرورت دخالت بیشتر دولت در بازار ارز، ضرورت مدیریت و کنترل پیامد شوک‌های اقتصادی برای مصرف‌کننده و تولیدکننده، تقویت تعامل با جهان، بهره‌گیری بیشتر از نظر اقتصاددانان در طرح‌های اقتصادی پیش از اجرا، ضرورت وجود فرماندهی برای مقابله با تحریم‌ها، ارائه بسته‌های مشروط حمایتی از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی، لزوم توجه بیشتر به اقتصاد منطقه‌ای، اقتصاد بنگاه‌ها و تقویت تیم اقتصادی دولت از دیگر موارد مطرح‌شده در این نشست بود.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نخواهیم داشت، گفت: دولت طرح‌های گسترده‌ای برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دشمنان و رفع مشکلات دارد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در جلسه اقتصادی با جمعی از استادان دانشگاه‌های کشور، با تاکید بر اینکه به آینده بهتر، بسیار امیدوارم، ضمن ابراز خرسندی و خشنودی از برگزاری این نشست و قدردانی از حضور اقتصاددانان دانشگاه‌های کشور، افزود: بی‌تردید تمامی شرکت‌کنندگان دلسوزانه برای نظام، کشور و دولت نظرات کارشناسانه خود را بیان کردند و این جلسه‌ها باید تداوم یابد. روحانی با قدردانی از حمایت‌ها و ارائه دیدگاه‌ها و طرح‌های دلسوزانه اقتصاددانان کشور برای کاستن از مشکلات اقتصادی، تقویت امید در جامعه به‌منظور شکست دشمنان در جنگ روانی و اقتصادی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: این دوران باوجود دشواری‌های آن، سپری خواهد شد و با برنامه‌ریزی‌های دقیقی که انجام شده، امریکا در بلندمدت قادر نیست به سیاست‌های ضدایرانی خود ادامه دهد. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: از مسئولان دولت نیز می‌خواهم این جلسه‌ها را در محورهای گوناگون اقتصادی پی بگیرند. روحانی اظهار کرد: در تمام دوره فعالیت ۵‌ساله دولت، پیوسته هفته‌ای ۲ جلسه اقتصادی با مسئولان، مدیران و مشاوران اقتصادی داشته‌ام و در این دولت هیچ تصمیمی بدون مشورت با کارشناسان گرفته نشده است.

تقویت امید و سرمایه اجتماعی
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه باید امید در جامعه و سرمایه اجتماعی را بیش از پیش تقویت کنیم، به جنگ روانی و اقتصادی دشمنان علیه ملت ایران اشاره و تصریح کرد: ما در شرایط بحرانی نیستیم اما شرایط، عادی نیز نیست و در تصمیم‌گیری‌ها و اعلام مواضع و دیدگاه‌ها باید این شرایط مورد توجه باشد و در کنار ابراز نگرانی‌های بحق برای رفع این نگرانی‌ها نیز راه‌حل و پیشنهادهای عملیاتی ارائه شود. روحانی با تاکید بر اینکه مردم به‌ویژه صاحبان درآمدهای ثابت در شرایط کنونی با مشکل معیشت روبه‌رو هستند، گفت: دولت طرح‌های گسترده‌ای برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دشمنان و رفع مشکلات دارد اما در عین حال اقتصاد کشور از گذشته با بیماری‌های مزمنی روبه‌رو بوده که بروز برخی مشکلات و مسائل، باعث می‌شود عوارض آن بیماری‌های مزمن، تشدید و آثارش بیشتر در جامعه لمس شود.

انضباط مالی دولت
رئیس‌جمهوری با اشاره به دستاوردهای دولت در عرصه کاستن از نرخ تورم، ایجاد رشد اقتصادی و برچیدن موسسه‌های اعتباری غیرمجاز گفت: در دوره فعالیت دولت یازدهم علت کاهش تورم، انضباط مالی دولت بود و ما در هیچ شرایطی باوجود سختی‌ها، خلق پول یا استقراض از بانک مرکزی نکردیم. روحانی تاکید کرد: دولت هم‌اکنون نیز به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده که حتی در شرایط سخت‌تر هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نخواهد داشت. رئیس‌جمهوری با اشاره به سخنان یکی از اقتصاددانان حاضر در جلسه، گفت: کلیت این حرف درست است که اقتصاد با بگیر و ببند درست نمی‌شود اما ما گاهی با مواردی روبه‌رو می‌شویم که تاسف‌آور است و باعث می‌شود نتوانیم تنها مقررات و معیارهای اقتصادی را در این موارد حاکم کنیم. گاهی شاهدیم فردی تولید را به این بهانه که مواد اولیه و قطعه ندارد، متوقف کرده؛ حال آنکه در بازرسی از انبارهای آن واحد متوجه می‌شویم برای ماه‌ها مواد اولیه و قطعه دارد و فقط باهدف کسب سود بیشتر در آینده فعالیت تولیدی را متوقف کرده است.

کارشناسان حاضر در جلسه
سید محمد صادق الحسینی عضو هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری بیمه ایران (سبا)، سعید اسلامی بیدگلی دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران، ابوالفضل پاسبانی صومعه عضو هیات علمی دانشگاه مفید، احمد توکلی استاد بازنشسته اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، جعفر خیرخواهان عضو هیات علمی جهاد دانشگاهی مشهد و مدرس دانشگاه فردوسی، سهراب دل‌انگیزان عضو هیات علمی دانشکده علوم اجتماعی و تربیتی دانشگاه رازی، تیمور رحمانی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، محسن رنانی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه اصفهان، حمید زمان‌زاده عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی، علی سعدوندی دکترای بانکداری و اقتصاد مالی و حسین عبده تبریزی مشاور وزیر راه و شهرسازی در امور تامین مالی از جمله مهمانان این جلسه اقتصادی با رئیس‌جمهوری بودند. مرتضی عزتی عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، سید فرشاد فاطمی اردستانی عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، مهدی فیضی عضو هیات علمی دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد، زهرا کریمی عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد و علوم اداری دانشگاه مازندران، سعید لیلاز پژوهشگر اقتصادی، سید علی مدنی‌زاده عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، بایزید مردوخی پژوهشگر اقتصادی، علی‌نقی مشایخی عضو هیات علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف و حجت‌الله میرزایی معاون پیشین برنامه‌ریزی، توسعه شهری و امور شورای شهردار تهران را می‌توان از دیگر مهمانان این نشست نام برد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.