صنایع و معدن مازندران

» خودروسازان مکلف به پرداخت جریمه تاخیر یا سود مشارکت

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه سومین نمایشگاه خودرو تهران تاکید کرد

فاطمه امیراحمدی: سومین نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران، دیروز ۱۷دی ۹۷ در محل شهرآفتاب گشایش یافت.

این نمایشگاه با حضور محسن صالحی‌نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، هاشم یکه‌زارع مدیران عامل گروه صنعتی ایران‌خودرو، محمدرضا سروش مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، امیرحسین قناتی مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت و جمعی از مدیران و فعالان صنعت خودرو و قطعه کشور کار خود را آغاز کرد.

تدابیر اندیشیده شده برای عبور از بحران
محسن صالحی‌نیا در حاشیه سومین نمایشگاه بین‌المللی خودرو و قطعات در جمع خبرنگاران با اشاره به کاهش تولید خودرو در ماه‌های گذشته، گفت: صنعت خودرو این روزها در شرایطی به‌سر می‌برد که لازم است همه در خدمت آن باشیم و از این صنعت حمایت کنیم. باید بتوانیم با همدلی و همکاری، سیاست‌ها و برنامه‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت و در کل دولت را به‌درستی اجرا کنیم. امیدواریم با رسیدن به سطح مطلوبی از تولید به لحاظ کمی نیازهای بازار را بهتر پوشش بدهیم. در این زمینه، حرکت‌های مناسبی شکل گرفته و آرام‌آرام شرایط تولید به لحاظ کمی بهتر خواهد شد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه سومین نمایشگاه بین‌المللی خودرو تهران با دو هدف برگزار شد، ادامه داد: نمایشگاه در راستای ۲ هدف کلان برگزار شد؛ نخستین هدف نمایش و معرفی نوآوری‌های صنعت خودرو به‌دست توانمند متخصصان داخلی است که به‌طور قطع در شرایط فعلی اهمیت زیادی دارد. هدف دیگر نیز این است که از توان قطعه‌سازان و بخش‌های دیگر مرتبط با صنعت خودرو به‌طور کامل استفاده شود و آنها نیز وارد عرصه تلاش و فعالیت برای عبور از شریط فعلی شوند.
 وی همچنین با اشاره به حضور موثر شرکت‌های خودروساز تصریح کرد: ارائه و معرفی محصولات جدید به مشتریان از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که خودروسازان در این نمایشگاه به آن توجه ویژه دارند. ضمن اینکه شرایطی فراهم شده تا این افراد با ذی‌نفعان و همکاران خود در زنجیره‌های دیگر تولید به‌طورموثر در تعامل باشند. به‌طور قطع، این تعامل در نهایت به کیفی‌سازی محصولات داخلی منجر خواهد شد.
صالحی‌نیا همچنین با اشاره به گلایه قطعه‌سازان نسبت به نرخ و مطالبات گفت: در این زمینه حق با این صنعتگران است. اما باید بدانیم که سلسله‌ای از اتفاق‌هایی که رخ داده باعث شده ما امروز در حوزه خودرو و قطعات شرایط نامناسبی داشته باشیم. با توجه به اینکه برخی عوامل دست به‌دست هم داده و کاهش تولید خودرو را رقم زده است، برآوردها حکایت از آن دارد که امروز ۸۰۰هزار خودرو تولید می‌کنیم و در این‌باره شاهد کاهش ۳۰درصدی تولید از ابتدای سال ۹۷ و نیز ۴۰ درصد نسبت به برنامه تدوین شده بودیم که باعث می‌شود اشتغال و سقف قراردادها در این زمینه تحت‌تاثیر قرار بگیرد.
وی تاکید کرد: البته برنامه‌های جبرانی برای افزایش تیراژ داریم که امیدواریم بتوانیم این برنامه‌ها را به سرانجام برسانیم.

عمل به تعهدات از سوی خودروسازان
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با اشاره به لزوم افزایش نظارت بر عملکرد خودروسازان در زمینه تحویل به موقع خودروها اظهارکرد: مردم در دو زمینه از خودروسازان گلایه دارند. یکی موضوع تحویل خودروهای داخلی است که به‌طور قطع، تا پایان سال بخش عمده آنها به مردم تحویل داده خواهد شد. موضوع دوم مربوط به شرکت‌های خودروسازی بین‌المللی است که به‌دلایل گوناگون امسال دفاتر خود را از ایران خارج کردند. درباره این مجموعه‌ها شرایط کمی متفاوت است. تا جایی که امکان آن وجود داشته باشد برای ثبت‌نام‌کنندگان از خودروهای جایگزین استفاده خواهد شد. در غیر این صورت، رقمی به‌عنوان جریمه تاخیر یا سود مشارکت به آنها پرداخت می‌شود.

تحویل خودرو با نرخ مورد قرارداد
صالحی‌نیا همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه برخی خودروسازان به بهانه تعیین نشدن نرخ خودروها از سوی ستاد تنظیم بازار، از ایفای تعهدات خود به مشتریان سرباز می‌زنند، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت بر این موضوع نظارت دارد اما در این‌باره دو دسته گلایه‌‌مندی وجود دارد؛ یکی مربوط به خودروهایی است که تولید آنها به‌دلیل مشکلات ناشی از محدودیت‌های بین‌المللی با توقف تولید روبه‌رو شده‌اند و گروه دوم گلایه‌ها مربوط به خودروهایی است که مشکلی برای تولید از سوی خودروسازان داخلی وجود ندارد که البته مقرر شده تا پایان سال تعهدات خودروسازان ایفا شود اما در ۳ماهه سوم امسال نیز بخشی از تعهدات به مشتریان انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: درباره افرادی که خودروهای تولید مشترک ایران با سایر کشورها را ثبت‌نام کرده و هم‌اکنون خودروساز امکان تحویل آن را ندارد، خودروسازان مکلف هستند با توجه به نوع قرارداد یا خودرو جایگزین تحویل دهند یا سود مشارکت را به حساب مشتریان واریز کرده یا اگر شکل دیگری از توافق را با مشتریان انجام می‌دهند، رضایت خریداران را جلب کنند. به‌طور قطع، مدیران وزارتخانه روی این موضوع نیز نظارت کامل دارند.

تعیین‌تکلیف قیمت‌ها
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تعیین‌تکلیف نرخ خودروها نیز گفت: مقدمات کار برای قیمت‌گذاری خودروهای خارج از حیطه تصمیم‌گیری شورای رقابت فراهم شده و به‌زودی در ستاد تنظیم بازار این موضوع نهایی و ابلاغ خواهد شد. به این معنا که خودروسازان با تعیین تکلیفی که ستاد تنظیم بازار روی قیمت‌ها خواهد داشت خودرو را تحویل مشتری می‌دهند.
وی افزود: مشتریان در این حوزه نیز ۳دسته‌اند؛ نخست گروهی که خودرو را با نرخ قطعی خریداری کرده که براساس نرخ درج شده در قرارداد، خودرو را تحویل می‌گیرند، دسته دوم شامل افرادی است که پیش‌خرید به حسب نرخ روز انجام داده‌اند که آنها نیز براساس نرخ روز که از سوی ستاد تنظیم بازار نهایی می‌شود، خودرو خود را تحویل خواهند گرفت و دسته سوم ثبت‌نام‌کنندگانی هستند که به‌تازگی اقدام به ثبت‌نام خودرو خواهند کرد که تکلیف آنها هم مشخص است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه این طور نیست که خودروسازان، خودرو تولید کنند و تحویل ندهند، گفت: به هر حال خودروسازان براساس قیمت‌های تکلیفی ستاد تنظیم بازار مکلف به ایفای تعهدات خود هستند. ضمن اینکه ستاد تنظیم بازار نیز نرخ عادلانه‌ای برای خودروها اعلام خواهد کرد. اما خودروساز نمی‌تواند به بهانه انتظار برای ابلاغ قیمت‌ها از سوی ستاد تنظیم بازار، از تحویل خودرو امتناع کند.
صالحی‌نیا از زمان ابلاغ قیمت‌های جدید خودرو ابراز بی‌اطلاعی کرد و درباره تعهد خودروسازان به مشتریان تاکید کرد: پرداخت سود و جرایم تاخیر در قراردادهای خودرویی باید ازسوی خودروسازان رعایت شود. در حاشیه این نمایشگاه، امیرحسین قناتی، مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در پاسخ به این پرسش خبرنگار صمت که نرخ خودروها چه زمانی تعیین‌تکلیف می‌شود، گفت: پیشنهادها ارائه شده و قیمت‌های نهایی از سوی رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان رئیس ستاد تنظیم بازار به‌طور رسمی ابلاغ خواهد شد، اما زمان آن مشخص نیست.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.