صنایع و معدن مازندران

» خروج جشنواره از رقابت با بخش خصوصی

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۰۳۹

علی نعیمی: نشست رسانه‌ای سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر دوشنبه، ۲۱ مرداد با حضور علی ترابی، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی‌و‌چهارمین جشنواره موسیقی فجر، شاهین فرهت، دبیر هنری جشنواره و شهرام صارمی، دبیر اجرایی جشنواره در تالار وحدت تهران برگزار شد.

به گزارش صمت، شاهین فرهت، دبیر هنری سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر در ابتدای این نشست رسانه‌ای بیان کرد: امسال این افتخار را داشتم که دبیری جشنواره را عهده‌دار باشم و شما خوب می‌دانید که من با کسی تعارف ندارم. من عاشق موسیقی هستم و خوشحالم که بتوانم در قالب هر رویدادی کاری انجام دهم. من باوجود اینکه کارم در حوزه موسیقی کلاسیک است حس می‌کنم در شاخه موسیقی ایرانی به‌ویژه در سال‌های اخیر جوانان ما فعالیت‌های خوبی داشتند. این دکترین کار من بوده و هست و مایلم تمام تلاش خود را انجام دهم تا آهنگسازان ایرانی فضای مناسبی برای کار داشته باشند.
علی ترابی، مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این نشست گفت: همان‌طور که شما می‌دانید جشنواره امسال کمی دیرتر از دوره‌های گذشته کار خود را آغاز کرد. ما تصمیم داشتیم این دوره از جشنواره با آیین‌نامه برگزار شود و خوشبختانه این امر محقق شد و وقتی آیین‌نامه از سوی وزیر ارشاد به‌شکل عمومی ابلاغ شد کارها را آغاز کردیم. ما در این دوره مشکلات اعتباری داشتیم که این امر در ابتدای کار ما را به صرافت بهره‌برداری بیشتر در حوزه کاری‌مان انداخت و امیدوارم با تلاش جمعی همکارانم در ستاد جشنواره بتوانیم در زمان باقیمانده کار را به شکل مطلوب انجام دهیم و پاسخگوی دوستان باشیم. البته جا دارد در اینجا یادی از موزیسین پیشکسوت موسیقی نواحی کشورمان استاد مرادعلی صالح احمدی کنیم و این نشست را به ایشان تقدیم کنیم.
شهرام صارمی، دبیر اجرایی سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر نیز در بخش ابتدایی صحبت‌های خود توضیح داد: امیدوارم بتوانیم امسال یک جشنواره باکیفیت در حوزه موسیقی و شأن هنرمندان موسیقی برگزار کنیم.
مدیر کل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره تغییرات محتوایی این دوره از جشنواره از جمله حذف جایزه باربد بیان کرد: جشنواره این دوره در چارچوب آیین‌نامه خواهد بود و برمبنای سلیقه‌های دوره گذشته برگزار نمی‌شود. ما در این دوره منتظر تصویب آیین‌نامه بودیم. مطمئن باشید این دوره تکرار دوره‌های گذشته نخواهد بود اما از تجربه‌های دوره‌های گذشته استفاده می‌کنیم. ما تلاش می‌کنیم این دوره از جشنواره حتی‌الامکان از رقابت با بخش خصوصی خارج شود. به هر حال در بخش خصوصی جایزه‌هایی مانند جایزه‌های مربوط به جشن خانه موسیقی و جشن موسیقی ما برگزار می‌شوند که به‌واقع دارای جایگاه مناسبی هستند، به همین دلیل ما به‌عنوان بخش دولتی وارد این کار نمی‌شویم.
فرهت نیز در ادامه صحبت‌های ترابی گفت: من اصلا در جریان جایزه باربد جشنواره موسیقی فجر نبودم. البته فکر می‌کنم چنین فضایی بیشتر به مسابقات مربوط می‌شود. به هر حال آنچه برای من در این دوره دارای اهمیت بوده و هست توجه به شکوفایی استعدادهای ایرانی است که امیدوارم در این دوره به آن توجه شود. آنچه برای ما دارای ضرورت بسیاری است توجه به هنر ملی است که امید داریم در این دوره محقق شود.
علی ترابی درباره آیین‌نامه جشنواره موسیقی فجر هم توضیح داد: تدوین آیین‌نامه جشنواره موسیقی فجر روند بسیار طولانی داشت و ما برای تدوین این آیین‌نامه ماه‌ها تلاش کردیم رایزنی‌های گوناگون در این حوزه انجام شود و از همه آرا و نظرات استفاده کنیم. من تعجب می‌کنم که شما می‌گویید این آیین‌نامه سلیقه‌ای است زیرا تا آنجا که می‌دانم چنین رویکردی وجود نداشته است.
ترابی درباره بخش‌های گوناگون جشنواره بیان کرد: هیچ بخشی از جشنواره‌های گذشته حذف نشده و اگر کیفیت‌ها تامین شود به‌طور قطع ما به بخش موسیقی نواحی و موسیقی بانوان توجه بیشتری خواهیم داشت. درباره آرشیو سایت اینترنتی جشنواره باید به این نکته اشاره کنم که تمامی کارهای مربوط به سایت جشنواره انجام شده و ما تصمیم داریم آرشیو دوره‌های گذشته را نیز بارگذاری کنیم و آن را در سایت بگنجانیم. البته هم‌اکنون سایت جشنواره بروزرسانی شده و ما هیچ مشکلی در این زمینه نداریم. شهرام صارمی درباره جزییات بخش اجرایی جشنواره توضیح داد: تالارهایی مانند وحدت، رودکی و نیاوران که زیرمجموعه وزارت ارشاد هستند به طور حتم میزبان جشنواره هستند. در چند روز آینده فراخوان جشنواره برای حضور هنرمندان منتشر می‌شود. البته فراخوان آماده شده اما منتظریم سایت جشنواره به طور کامل آماده شود و پس از آن نسبت به انتشار فراخوان اقدام کنیم. در این دوره برخی گروه‌ها به‌طور ثابت اجرا دارند که از آن جمله می‌توان به اجراهای ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران اشاره کرد. حضور مجموعه‌های آکادمیک یکی از بخش‌های جدید ما در این دوره از جشنواره است. ما برای بخش چهل‌سالگی انقلاب نیز برنامه‌ریزی‌هایی انجام دادیم که در هفته‌های آینده درباره آن اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. تلاش ما در درجه نخست توجه به کیفیت و در درجه دوم توجه به شفافیت است که امیدوارم با کمک دوستان به آن دست پیدا کنیم.
دبیر هنری سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر درباره بخش پژوهشی جشنواره نیز توضیح داد: ما در روزهای برگزاری جشنواره موسیقی فجر به‌طور قطع نگاه ویژه‌ای به بخش پژوهشی جشنواره خواهیم داشت. در این زمینه میزگردهای هنری با عناوین خاص برگزار می‌کنیم که به‌زودی جزییات آن اعلام می‌شود.
ترابی درباره شفاف‌سازی جشنواره موسیقی فجر نیز گفت: تنها چیزی که در این دوره ممکن است اعلام عمومی نشود، میزان دستمزد مالی گروه‌ها و هنرمندان است که ممکن است مورد پذیرش هنرمندان قرار نگیرد. به هر حال بازار موسیقی در ایران بازار رقابتی است و ممکن است هنرمندان تمایلی برای اعلام میزان دستمزدشان نداشته باشند، زیرا خیلی از آنها دوست دارند به جشنواره کمک کنند اما تمایل ندارند این میزان کمک به‌دلیل رقابتی که وجود دارد اعلام رسمی شود. به‌طور حتم درباره صرف بودجه جشنواره گزارش کاملی را ارائه می‌دهیم.
شهرام صارمی درباره بخش موسیقی پاپ جشنواره هم توضیح داد: بخش موسیقی پاپ جشنواره در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌شود. البته باید از اجراکنندگان خواهش کنیم که در ارتقای کیفیت این بخش به ما کمک کنند و به روال کنسرت‌های غیرجشنواره‌ای خود برای برگزاری بهتر آن پوشش تبلیغاتی خوبی انجام دهند.
سی‌وچهارمین جشنواره موسیقی فجر ۲۴ تا ۳۰ بهمن سال ۹۷ به دبیری هنری شاهین فرهت و دبیری اجرایی شهرام صارمی در تهران برگزار می‌شود.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.