صنایع و معدن مازندران

» «خانه ریاضیات» اصفهان تعطیل شد

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

مدیر خانه ریاضیات اصفهان گفت: این مرکز به‌دنبال مشکلات مالی و به‌دلیل تامین نشدن بودجه از سوی شهرداری اصفهان، به‌طور موقت برنامه‌های خود را متوقف کرده است.

به گزارش ایسنا، فروزان خردپژوه اظهار کرد: خانه ریاضیات اصفهان، نخستین خانه ریاضیات ایران و جهان است که از حدود ۲۰ سال پیش، به‌دنبال امضای تفاهمنامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و شهرداری اصفهان فعالیت خود را آغاز کرد.
وی ادامه داد: وزارت علوم متعهد به حمایت علمی از خانه ریاضیات اصفهان و شهرداری اصفهان نیز متعهد به تامین مکان و حمایت مالی از این مرکز شد، اما متاسفانه شهرداری اصفهان، در ۲ سال گذشته میزان بودجه این مرکز را کاهش داده است. مدیر خانه ریاضیات اصفهان تصریح کرد: بودجه این مرکز نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است. بودجه سال گذشته این مرکز ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بود که در امسال یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال در نظر گرفته شد که باوجود گذشت نیمی از سال هیچ مبلغی پرداخت نشده است. خردپژوه خاطرنشان کرد: باوجود اینکه در ۲۰ سال گذشته، خانه ریاضیات به‌عنوان یک برند معتبر علمی توانسته توانایی خود را نشان دهد، به‌دلیل مشکلات ناشی از تامین نشدن هزینه‌ها قادر به فعالیت نیستیم، به همین دلیل تا اطلاع ثانوی برنامه‌های این مرکز لغو شده است. وی با بیان اینکه خانه ریاضیات اصفهان منبع درآمدی غیر از تامین هزینه‌ها از سوی شهرداری ندارد، خاطرنشان کرد: در برخی از برنامه‌های مرکز، افراد خیر علمی در قالب اسپانسر به مرکز کمک می‌کنند یا بخش کوچکی از هزینه‌ها از سوی مخاطبان و برگزاری کارگاه‌ها تامین می‌شود، اما عمده هزینه‌های مرکز با حمایت شهرداری تامین می‌شود که اکنون با متوقف شدن حمایت مالی شهرداری مرکز قادر به پرداخت حقوق کارمندان و بدهی‌های خود نیست. خردپژوه تاکید کرد: خانه ریاضیات اصفهان مرکزی فرهنگی-علمی است و به‌دنبال تامین هزینه‌ها از سوی بخش خصوصی نیستیم زیرا در این صورت به یک آموزشگاه تبدیل خواهیم شد که تنها عده معدودی با تمکن مالی قادر به استفاده از برنامه‌های مرکز خواهند بود که این با سیاست خانه ریاضیات که ترویج علم در میان تمام قشرهای گوناگون جامعه است، تناقض دارد. وی با بیان اینکه این مرکز به صورت غیردولتی و برای نخستین بار به‌عنوان نمونه و الگو در سطح کشور فعالیت خود را آغاز کرد، خاطرنشان کرد: مجموعه خانه‌‌های ریاضیات کشور جزو برترین مراکز علمی در کشور هستند و با همین الگو خانه‌های علمی دیگری در کشور راه‌اندازی شده است؛ به‌گونه‌ای که بعد از تشکیل نخستین خانه ریاضیات در اصفهان، ۳۵ خانه ریاضیات در سراسر کشور و دو مرکز نیز در خارج از کشور ایجاد شده است. مدیر خانه ریاضیات اصفهان هدف از تشکیل خانه ریاضیات را ارتقای کیفیت آموزش ریاضی و بهبود علم عنوان کرد و گفت: ریاضیات به‌عنوان زیربنای علوم نقش بسزایی در پیشرفت علمی جامعه دارد و خانه ریاضیات می‌تواند در توسعه علم در شهر اصفهان تاثیر بسزایی داشته باشد. خردپژوه با بیان اینکه خانه ریاضیات یکی از بنیان‌های تشکیل کنفرانس‌های ریاضی در کشور است، خاطرنشان کرد: در پی دو دهه تلاش علمی این مرکز، این نتایج به‌دست آمده و اکنون با متوقف شدن فعالیت‌ها، آسیب جدی به وجهه علمی وارد خواهد شد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.