صنایع و معدن مازندران

» حمایت از تولید ایرانی گام نخست مبارزه با قاچاق

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۶۵۶

 مصطفی ملائی:نشست کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی برگزار شد.

به گزارش صمت، دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی در این نشست گفت: سال گذشته کشفیات قاچاق سوخت ۵۵ درصد افزایش داشته و کشف قاچاق پارچه ۹ درصد، کیف و کفش ۱۸۲ درصد و قاچاق پوشاک نیز ۵۰ درصد رشد را تجربه کرده است.
به‌گفته حسنی‌مقدم در سال گذشته کشف قاچاق چای نیز ۱۴۰ درصد، قاچاق لوازم ‌آرایشی ۲ درصد، قاچاق لوازم خانگی ۲۴۹ درصد و قاچاق دارو ۲۱۰درصد افزایش داشته است. استاندار خراسان جنوبی گفت: ارزش پرونده‌های قاچاق در ۲ ماه نخست امسال ۲۸ میلیارد ریال بوده است.
در ادامه این نشست دبیر کمیسیون برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حوزه کالای دخانی قاچاق عمده‌ای در خراسان جنوبی نداریم، بیان کرد: کشف قاچاق سیگار در سال گذشته ۳۸ درصد کاهش داشته است. حسنی‌مقدم خاطرنشان کرد: باوجود اینکه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی عرضه بسیار خوبی داشته، گزارش‌ها نشان می‌دهد هنوز در خراسان جنوبی با مشکل قاچاق سوخت روبه‌رو هستیم.

بارنامه‌های صوری بلای جای سرمایه ملی
قربانعلی مردانی، مدیر شرکت پخش فرآورده‌های نفتی استان نیز در این جلسه با اشاره به مشکل فاکتورسازی صوری گفت: متاسفانه برخی سودجویان با فاکتورسازی صوری در حوزه سوخت سازمان‌های نظارتی را با مشکل روبه‌رو می‌کنند. مردانی افزود: در برخی روزها در بخش حمل‌ونقل شهرستان نهبندان با افزایش ۶۰ درصدی برداشت روبه‌رو بوده‌ایم.

قاچاق سوخت
رئیس پلیس آگاهی خراسان‌ جنوبی از قاچاق سوخت ازسوی خانواده‌ها در ۳ ماه نخست امسال خبر داد و با اشاره به روند قاچاق سوخت گفت: متاسفانه در مسیر خراسان‌جنوبی از تربت‌حیدریه، خواف و… سیل عظیمی از خانواده‌ها به‌واسطه سودآوری حوزه سوخت طی طریق می‌کنند.
غلامرضا حسینی از مهم‌ترین معضلات پیش روی نیروی انتظامی را نگهداری فرآورده‌های سوختی قاچاق اعلام کرد و گفت: اگر قرار است یک عزم جدی در زمینه برخورد با قاچاق سوخت داشته باشیم، باید سازمان‌های دیگر نیز به کمک نیروی انتظامی بیایند. باید کاری کنیم که در شأن نظام اسلامی و دولت باشد؛ بنابراین باید جلوی دانه‌درشت‌هایی که با مجوزهای صوری اقدام به قاچاق سوخت می‌کنند، گرفته شود. وی از کشف و ضبط ۱۳۲ شتر، ۱۹ گاو و ۴۴۴ گوسفند قاچاق در امسال خبر داد و تصریح کرد: نیروی انتظامی وظیفه نگهداری از دام‌ها را عهده‌دار نیست. حسینی خواستار ورود جدی افراد دخیل در این عرصه شد و مطرح کرد: باید همکاری نهادهای مربوط با نیروی انتظامی افزایش یابد تا دغدغه نیروی انتظامی تنها کشف محموله‌های قاچاق باشد.

شناسایی ۱۷۰ انبار کالا
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در این جلسه گفت: در امسال هزارو۴۰۲ مورد بازرسی از صنوف استان انجام شد که منجر به تشکیل ۲۶ پرونده شد. داوود شهرکی تصریح کرد: کمتر از ۱۰ درصد قاچاق در حوزه عرضه کالا و در صنوف است و در این زمینه مشکل خاصی وجود ندارد.
وی به طرح نظارت بر انبارها هم اشاره کرد و افزود: در حوزه اقدامات اجرایی طرح ویژه شناسایی انبارهای سطح استان خراسان جنوبی را اجرا کردیم که منجر به شناسایی ۱۷۰ انبار کالا در خراسان جنوبی شد. به‌گفته وی همچنین در مهر سال گذشته طرح نظارتی جمع‌آوری کالاهای سلامت‌محور قاچاق اجرا شد که در این طرح کالاهای آرایشی و بهداشتی، خوراکی و آشامیدنی غیرمجاز شناسایی و جمع‌آوری شدند. این مقام مسئول خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود ۵۶۰ کارت عاملیت فروش سیگار صادر شد که این اقدام منجر به از بین رفتن فروش مواد دخانی قاچاق در سطح شهرهای استان شد. شهرکی بیان کرد: سال گذشته ۵۴هزار مورد بازرسی از صنوف در خراسان جنوبی انجام و هزارو۴۹ پرونده با ارزش حدود ۳۳۰میلیون تومان تشکیل شد.

سوخت و دام؛ فرصت یا تهدید
محمد مهدی مروج‌الشریعه، استاندار خراسان‌جنوبی نیز با اشاره به ضرورت همیاری مردم در مبارزه با قاچاق کالا گفت: موفقیت در مبارزه با قاچاق کالا بستگی به همیاری مردم دارد و گام نخست حمایت از کالای ایرانی مبارزه با قاچاق کالا است.
مروج‌الشریعه افزود: اگر مردم رغبتی به خرید کالای خارجی و قاچاق نداشته باشند، برای قاچاقچی نیز این کار سودآوری ندارد؛ در نتیجه کمتر شاهد این آسیب در حوزه اقتصاد خواهیم بود.
وی ادامه داد: بعد از گذشت سال‌ها نباید در کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره چگونگی و فرآیند کار اختلاف‌نظری وجود داشته باشد و در این راستا کارگروه‌های ذیل ستاد مبارزه با قاچاق کالا باید در سطح بالاتری تشکیل جلسه دهند. به‌اعتقاد این مقام مسئول در خراسان جنوبی بیش از هر چیز موضوع قاچاق سوخت و دام در اقتصاد منطقه و به‌تبع آن در اقتصاد ملی تاثیرگذار است.
به‌گفته مروج‌الشریعه هرچند در خراسان جنوبی غیر از دام و سوخت کالای قاچاقی که تهدید جدی برای اقتصاد شرق کشور باشد، وجود ندارد اما در زمینه قاچاق کالاهایی مانند لوازم ‌آرایشی و بهداشتی به‌واسطه تاثیر بر سلامت مردم باید نظارت دقیق‌تری انجام شود. مقام عالی دولت در استان خراسان جنوبی گفت: مرجع تشخیص دام قاچاق از دام داخلی مرزبانی و نیروی انتظامی نیست، بلکه در این زمینه سازمان‌های مربوط مانند جهاد کشاورزی و دامپزشکی باید نظر دهند.
مروج الشریعه تصریح کرد: نهادهایی مانند نیروی انتظامی نباید متحمل زحماتی شوند که از منظر سازمانی وظیفه آنها نیست که وجود چنین مسئله‌ای نشان‌دهنده نقص در اجرای فرآیندها است.
وی بیان کرد: البته اگر ورود دام نظام‌مند و ساماندهی شده باشد، باتوجه به نیاز جامعه می‌تواند یک فرصت تلقی شود؛ در غیر این صورت تهدیدی ملی است زیرا ورود یک دام آلوده می‌تواند کل کشور را آلوده کرد.

پاسخ استعلامات در ۴۸ ساعت
محمدعلی بیجاری، مدیر توسعه بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این زمینه گفت: سازمان جهاد کشاورزی تعهد دارد که در مدت ۴۸ ساعت در زمینه استعلامات قاچاق دام اقدام کند.
بیجاری تصریح کرد: بعد از اینکه نیروی انتظامی دام‌های قاچاق را کشف کرد، ما و سازمان دامپزشکی اقدام و نتیجه اینکه قاچاق خارجی است یا خیر را اعلام می‌کنیم.
به‌گفته وی وقتی نیروی انتظامی دام‌ها را کشف کرد، به کشتارگاه یا محل نگهداری شهرداری‌ها ارسال می‌کند و هزینه علوفه و نگهداری آن با صاحب دام است و مجازات فردی که مجوز نداشته اما دام او داخلی است همان دو روز ضبط است و اگر قاچاق خارجی باشد به سازمان اموال تملیکی فرستاده می‌شود.

انتقاد از فعالیت‌های حاشیه‌ای
متاسفانه به‌علت نبود انبار و محل نگهداری سوخت‌ها و دام‌های قاچاق در مرز و شهرستان‌های استان ماموران انتظامی و نظامی که فقط باید دغدغه امنیت را داشته باشند، به کارهای حاشیه‌ای مانند حمل سوخت، نگهداری از دام‌ها و سوخت‌های قاچاق مشغولند که این موضوع موجب اعتراض سرهنگ مسروری، فرمانده مرزبانی استان و سرهنگ حسینی، رئیس پلیس آگاهی استان شد و خواستار تجهیزات نگهداری و نیروی انسانی برای کالای قاچاق شدند. از سوی دیگر نبود معبر ایست بازرسی مناسب از بیرجند به مرز ماهیرود موجب سوخت‌کشی خانوادگی شده که سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای در این زمینه پاسخی نداد.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.