صنایع و معدن مازندران

» حفظ جایگاه پیشکسوتان برای پویایی جامعه

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۷۶۴

علی نعیمی: آیین ششمین سالگرد راه‌اندازی موسسه هنرمندان پیشکسوت روز گذشته در محل مرکز همایش‌های پارسه تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار صمت، در این آیین که با حضور جمع زیادی از هنرمندان پیشکسوت عرصه‌های گوناگون هنری برگزار شد، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، محسن هاشمی رفسنجانی رئیس شورای اسلامی شهر تهران، احمد مازنی رئیس فراکسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران حضور داشتند.
در ابتدای این برنامه و پس از پخش سرود جمهوری اسلامی ایران و تلاوت آیاتی از قرآن کریم، دکتر اسماعیل آذر از استادان زبان و ادبیات فارسی که به‌عنوان مجری این برنامه روی سن حاضر شده بود، از اهمیت جایگاه هنرمندان پیشکسوت و تاثیر آنها در پیشرفت نظری هنر ایران گفت و تاکید کرد: بقای یک جامعه به حفظ حرمت و شأن هنرمندان است.
پس از این سخنان سید‌مجتبی حسینی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنان کوتاهی با اشاره به داستانی از قائم‌مقام فراهانی و اهمیت آموزش گفت: در مقوله آموزش و تربیت نسل‌های آینده حضور هنرمندان پیشکسوت و انتقال تجربه‌های ارزشمند آنها بزرگترین سرمایه‌ای است که می‌تواند کشور را به سمت جلو هدایت کند. بسیار خرسندم که در این جمع حضور دارم و امیدوارم مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت هنری قدر لحظات حضور هنرمندان را بداند و هر لحظه در جهت بهبود وضعیت زندگی و اعتبار بخشیدن به حضور آنها تلاش کند.
پس از صحبت‌های حسینی، اسماعیل آذر بار دیگر پشت تریبون قرار گرفت و با بیان نکاتی درباره شخصیت مدیریتی رئیس شورای اسلامی شهر تهران از محسن هاشمی رفسنجانی دعوت کرد تا لحظاتی در این برنامه سخن بگوید.
محسن هاشمی با اشاره به اینکه این‌‌گونه نشست‌ها و نوع چیدمان میزها امکان سخنرانی رسمی را نمی‌دهد، با تبریک به مناسبت هفته کرامت و تبریک به پیشکسوتان متولد تیر گفت: مردم باید همواره با احترام از پیشکسوتان یاد کنند. در تمامی قشرهای جامعه این پیشکسوتان هستند که می‌توانند به اعتبار و عزت و منزلت خانواده و جامعه کمک کنند. با این اوصاف جایگاه هنرمندان پیشکسوت در جامعه اهمیت بیشتری پیدا می‌کند زیرا این عزیزان به‌واسطه هنر خود با مردم ارتباط مستقیم دارند و مردم آنها را از خودشان می‌دانند و نبض جامعه بر مبنای حضور آنها طراوت و شادابی می‌گیرد.
وی با انتقاد از اینکه در سال‌های اخیر به‌دلیل شرایط نامناسب اقتصادی شاهد تاثیرات منفی بر این قشر هستیم، گفت: در شأن هنرمندان بزرگ و عزیز کشورمان نیست که با مشکلات اقتصادی روبه‌رو باشند. تقاضای جدی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارم تا در تامین معیشت و رفاه کامل هنرمندان پیشکسوت با جدیت بیشتری فعالیت کند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران همچنین گفت: مشکلات هنرمندان پیشکسوت ازسوی آقای حق‌شناس، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر پیگیری می‌شود و برای اینکه بتوانیم جبران ضعف اقتصاد هنر را بکنیم باید شهرداری تهران و معاونت فرهنگی هنری شهرداری در حوزه رفاهی و خدماتی تحولات جدی ایجاد کنند و امکاناتی در نظر بگیرند تا ضعف اقتصاد هنر که به هنرمندان عزیز تحمیل شده، تا حدودی برطرف شود.
اسماعیل آذر پس از صحبت‌های هاشمی با اشاره به دوران وزارت سیدعباس صالحی از او به‌عنوان وزیر بی‌حاشیه نام برد که دوران درخشانی در عرصه مدیریت داشته است.
پس از صحبت‌های آذر سیدعباس صالحی پشت تریبون رفت و سخنرانی کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه هنرمندان پیشکسوت جریان خلاق تاریخ هستند، گفت: امروز باید بیش از گذشته از هنرمندان پیشکسوت در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها استفاده کرد و بهره برد.
سید عباس صالحی در آیین تجلیل از هنرمندان پیشکسوت متولد تیر در سالن همایش‌های پارسه در گفت‌وگویی صمیمی با هنرمندان پیشکسوت سینما، تئاتر، تلویزیون، موسیقی، تجسمی، اهالی قلم و دیگر قشرهای هنری با تبریک دهه کرامت، سالروز تولد هنرمندان پیشکسوت را به آنها تبریک گفت. وزیر ارشاد همچنین در سخنانی با اشاره به ویژگی‌های هنر و هنرمندان گفت: این دو گوهر یک معرفت واحد از انسان را معرفی می‌کنند که در حافظه تاریخ ماندگار خواهد بود.
عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه هنر و هنرمند نزد ایرانیان محترم و با‌ارزش است، اظهار کرد: تکریم و احترام به هنر و هنرمندان باید همواره در جامعه ساری و جاری باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: هنر یک معرف متفاوت از جهان و انسان است و هنرمند به جهان به‌گونه‌ای دیگر نگاه می‌کند. خلاقیت هنرمند متفاوت است زیرا مهارتش متفاوت است. هنرمندان پیشکسوت همه این امتیازها را با هم دارند؛ هم پیشکسوت و هم هنرمند هستند.
وی افزود: نقش هنرمندان پیشکسوت در جامعه ایرانی به‌واسطه هنر شناخته می‌شود، به‌همین دلیل جامعه آنها را در جایگاه ویژه‌ای قرار می‌دهد.
وی اضافه کرد: خیلی خوشحال هستم که سر سفره‌ای نشسته‌ایم به نام موسسه هنرمندان پیشکسوت و چقدر خوب است موسسه‌ای وجود دارد که به این نگاه و مسئله توجه دارد.
صالحی گفت: به‌طورقطع گام‌های نخستین در زمینه تکریم هنرمندان برداشته شده که بسیار ارزشمند است. جان هنر به حرمت است و جان انسان هنرمند به این است که حس کند مورد احترام و حرمت قرار گرفته است.
وزیر ارشاد خاطرنشان کرد: هنرمندان باید در حوزه تصمیم‌گیری در زمینه ساختارهای حوزه هنر نقشی بیش از گذشته داشته باشند. پیشکسوتان تجربه متراکم هستند و اسطوره‌های خلاق‌اند.
صالحی همچنین گفت: طبیعی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همه دوستان به این نکته بیش از گذشته توجه داشته باشند که هنرمندان پیشکسوت بازنشستگان خانه‌نشین نیستند، بلکه خلاقانی هستند که باید به کمک هنر امروز بیایند. به‌طورقطع باید نگاه‌ و نگرش‌ آنها در تصمیم‌سازی مورد توجه قرار گیرد. وزیر فرهنگ افزود: در ساختار تصمیم‌گیری پیشکسوتان هنرمند کنار گذاشته نشوند. ارتباط آنها با نسل جوان هنرمند از طریق معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جدی‌تر گرفته شود. نسل جوان و نوجوان باید با نسل گذشته پیوند عمیقی پیدا کند. وی گفت: ما به‌عنوان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید بدانیم هنرمندان پیشکسوت جریان خلاق حیات جاری هنر هستند و باید توجه کنیم که چگونه می‌توان جریان خلاق را به فضای موجود متصل کرد.
این عضو کابینه دولت دوازدهم تاکید کرد: در حوزه کمک‌های مالی و معنوی اقدام‌های مثبتی در دستور کار است که امیدواریم اتفاق‌های خوبی را شاهد باشیم.
پس از صحبت‌های صالحی با حضور دیگر مسئولان حاضر در آیین از هنرمندان پیشکسوت متولد تیر تجلیل به‌عمل آمد.
همچنین در بخش پایانی این آیین پس از اجرای قطعات موسیقی سنتی از کتاب بانوی خیال، گزیده آثار نگار‌گردی استاد مهین افشان‌پور با حضور خانواده این هنرمند رونمایی شد. سپس باحضور احترام برومند، همسر زنده‌یاد استاد داود رشیدی از این هنرمند فقید که روز ۲۵ تیر سالروز تولد او بود، تجلیل شد.

 

260401-5.jpg

260401-3.jpg

260401-2.jpg

260401-1.jpg

260401.jpg

260401-6.jpg

 

 

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.