صنایع و معدن مازندران

» جدیدترین اقدام پاکستان برای واردات گاز از ایران

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

گروه صنعت: پاکستانی‌ها حدود ۲۳ سال است که برای واردات گاز از ایران، با امروز و فردا کردن، به تعهدات خود برای اجرای این قرارداد مشترک با ایران عمل نکرده‌اند.

دولت جدید این کشور در تازه‌ترین اقدام خود دو کمیته‌(فاینانس و تحریم) برای تسهیل روند اجرایی صادرات گاز ایران به پاکستان تشکیل داده که البته مشخص نیست این اقدام به سرانجام برسد یا مانند سایر قول و قرارهای این کشور به فراموشی سپرده شود.
به گزارش ایسنا، ایده ساخت خط لوله صلح در سال۱۳۶۹ مطرح و قرار شد این خط لوله گاز ایران را به پاکستان و هندوستان منتقل کند که پیام‌آور صلح و دوستی در شبه‌قاره باشد. بر اساس توافق اولیه، قرار بود این خط لوله ۲۷۰۰ کیلومتری، گاز صادراتی ایران را از مسیر پاکستان به هند منتقل کند.
پیش‌بینی شده بود که در صورت توافق نهایی، ۱۱۰۰ کیلومتر از این خط لوله در ایران، ۱۰۰۰ کیلومتر در پاکستان و ۶۰۰ کیلومتر در هند ساخته شود. بر اساس طرح اولیه‌، قرار بود روزانه ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز ایران به هند و پاکستان صادر شود. از این مقدار، ۹۰ میلیون مترمکعب برای هند و ۶۰ میلیون مترمکعب برای پاکستان در نظر گرفته شده بود که البته این ایده عملی نشد.
هند با بهانه‌هایی درباره امنیت و نرخ معاهده، نسبت به آن سرد شده و از تعهد سه‌جانبه کناره‌گیری کرد. بعد از آن در شهریور۹۰، عملیات اجرایی معاهده آغاز شده و رئیسان جمهوری وقت ایران و پاکستان توافق کردند در این زمینه همکاری کنند.
بر اساس این همکاری، پیش‌بینی شده بود که پاکستان نیز خط لوله خود را طی ۲۲ ماه تا مرز ایران بکشد.
همچنین بر مبنای این معاهده گازی، قرار شد با شروع عملیات لوله‌گذاری تا سال ۱۳۹۳، صادرات گاز از طریق خط لوله به کراچی آغاز شود. این قرارداد ۲۵ ساله، ایران را متعهد کرد که صادرات گاز در روز از حجم ۱۴ میلیون مترمکعب را آغاز کرده و آن را در دو فاز به ۲۱ و ۳۰ میلیون مترمکعب افزایش دهد.
با اینکه توافق نام‌برده بین دو کشور حاصل شد، عملیات اجرایی خط لوله از سوی پاکستانی‌ها مدام متوقف و از سوی مسئو‌لان این کار در پاکستان، اطلاعات ضدونقیضی درباره میزان پیشرفت پروژه ارائه می‌شد.
آغاز نشدن عملیات اجرایی خط لوله از سوی پاکستان، در حالی اتفاق می‌افتاد که ایران از سال ۸۹ کار خط لوله خود را به پایان رسانده و به اسلام‌آباد فرصت داده بود تا پایان سال ۹۲ عملیات خط لوله را تکمیل کند.
در حالی که حدود یک دهه از قرارداد گازی میان ایران و پاکستان گذشته و بر اساس آن، همه زیرساخت‌های لازم برای صادرات گاز از ایران به پاکستان از سوی ایران فراهم شده است، این همسایه شرقی بر بدعهدی خود اصرار می‌کرد؛‌ اصراری که وزیر نفت را نیز به تعجب انداخته و بر آن داشت تا با ارسال نامه‌ای به وزیر نفت پاکستان خواهان یک پاسخ صریح از این کشور شود. اما باز هم جواب مشخصی از سوی این کشور دریافت نکرد و ایران تصمیم گرفت تا این پرونده را از مسیر حقوقی پیگیری کند.

بازگشت پاکستان به قرارداد گازی
در این راستا، چند ماه پیش بود که یک مقام نفتی پاکستان اعلام کرد این احتمال وجود دارد که ماه آینده میلادی، مذاکرات دو کشور بر سر موضوع از سرگیری اجرای خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، آغاز شود. به گفته وی، قرار بود هیاتی از ایران به پاکستان سفر کرده و در این باره با دولت موقت در این کشور‌ گفت‌وگو کند اما تصمیم بر این شد که این مذاکرات به بعد موکول شود تا از تاثیر آن در نتیجه انتخابات در پاکستان جلوگیری شود.

بهانه پاکستان برای بدعهدی
به گفته این مقام مسئو‌ل پاکستانی، ۲ سال پیش دولت وقت پاکستان، انجام مذاکرات را به‌ دلیل فشارها از سوی عربستان، متوقف کرد و به تعهدات خود در قبال دولت ایران در این زمینه عمل نکرد؛ این مسئله باعث شد تا ایران موضوع شکایت از پاکستان در این زمینه به دادگاه داوری بین‌المللی را مطرح کند.
این مقام نفتی دولتی پاکستان‌ این را هم گفته که به طور احتمالی دو کشور افکار خود را در این زمینه، روی هم گذاشته تا بتوانند در سایه تحریم‌های امریکا و رفتار دشمنانه دولت ترامپ، راهی برای اجرای این پروژه پیدا کنند.
امریکا از توافق هسته‌ای با ایران خارج شده و به طور احتمالی نمایندگان ایران و پاکستان جدول زمانبندی جدیدی برای اجرای این پروژه تعیین خواهند کرد.
اگر دو طرف به توافق نرسند و ایران تصمیم بگیرد این موضوع را در دادگاه‌ بین‌المللی مطرح کند، پاکستان نیز چاره‌ای جز دفاع از خود نخواهد داشت.
پاکستان به تعهد خود برای ایجاد ۷۸۱ کیلومتر خط لوله انتقال گاز در خاک خود عمل نکرده است اما با توجه به تحریم‌های پیشین امریکا هیچ کشور یا آژانسی نمی‌تواند هزینه اجرای این پروژه را تامین کند.

استقبال ایران از تکمیل خط انتقال
با این حال، ایران بعد از این اظهارنظر، از ادامه مذاکره برای تکمیل خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان، استقبال و معاون امور بین‌المللی و بازرگانی وزیر نفت اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران، انرژی و گاز را عاملی برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و همبستگی با همسایگان، از جمله پاکستان می‌داند.
امیرحسین زمانی‌نیا‌ با اشاره به نشانه‌های مثبتی که به‌تازگی در این زمینه از دولت منتخب پاکستان مشاهده می‌شود، ادامه داد: در همین راستا و در شرایط جدید، از ادامه مسیر مذاکرات درباه تکمیل و راه‌اندازی خط لوله انتقال گاز به پاکستان استقبال می‌کنیم.
با این حال، با وجود اینکه ۵ ماه از این اتفاق‌ها گذشته، وزیر نفت در آخرین اظهارنظر خود اعلام کرد پاکستان حتی یک کیلومتر هم خط لوله نکشیده است.
بیژن زنگنه‌ معتقد است پاکستان زیر فشار امریکا، عربستان و امارات است. به گفته وی، به‌تازگی تیم ایران به پاکستان رفت و صحبت کرد‌‌. پاکستانی‌ها هم گفتند برای صحبت خواهیم آمد‌ اما تاکنون حتی با وجود اینکه به گاز ایران نیاز دارند، یک کیلومتر خط لوله هم نکشیده‌اند. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بیش از یک میلیارد دلار در این راستا سرمایه‌گذاری کرده است.

جدیدترین اقدام پاکستانی‌ها
در حالی که زنگنه از بدعهدی پاکستانی‌ها گلایه داشت، معاون امور بین‌الملل وزیر نفت در آخرین اظهار‌نظر خود از تشکیل دو کمیته‌(فاینانس و تحریم) برای تسهیل روند اجرایی صادرات گاز ایران به پاکستان خبر داد.
به گفته وی، به نقل از وزارت نفت، دولت جدید این کشور دریافت گاز از ایران را پیگیری می‌کند و اراده سیاسی خود را برای گسترش روابط اقتصادی با ایران به‌صراحت بیان کرده است.
زمانی‌نیا ادامه داد: برای این منظور، پاکستان دو کمیته(فاینانس و تحریم) برای تسهیل روند اجرایی صادرات گاز ایران به پاکستان تشکیل داده است که انتظار می‌رود نتیجه بررسی این کمیته در ماه‌های آینده به دیدار وزیران نفت ایران و پاکستان برای به سرانجام رساندن این قرارداد منجر شود.
وی با تاکید بر اینکه دریافت گاز از ایران برای پاکستان به‌صرفه‌تر از دیگر کشورها است، افزود: مباحث حقوقی این قرارداد در صورت ملاقات وزیران نفت دو کشور به‌طور حتم بررسی خواهد شد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.