صنایع و معدن مازندران

» ثبت شکایت ایران علیه امریکا در دادگاه لاهه

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۷۸۰

دیوان بین‌المللی دادگستری با انتشار سندی در تارنمای رسمی خود از ثبت رسمی شکایت ایران علیه امریکا در این دادگاه خبر داد.

به گزارش ایرنا، دیوان بین‌المللی دادگستری اعلام کرد شکایت ایران علیه امریکا مبنی بر نقض عهدنامه مودت از سوی واشنگتن در این دادگاه ثبت شده است. براساس سند منتشر شده در تارنمای رسمی دیوان بین‌المللی دادگستری، شکایت ایران مربوط به نقض عهدنامه مودت، روابط اقتصادی و حقوق کنسولی میان ایران و امریکا است که در ۲۳ مرداد ۱۳۳۴ به امضای طرفین رسید و در ۲۶ خرداد ۱۳۳۶ به اجرا درآمد.
براساس این سند، ایران با استناد به اینکه امریکا با بازگرداندن تحریم‌های برجامی علیه ایران در ۱۸ اردیبهشت امسال و همچنین تحریم‌های دیگری که اعلام شده، چندین مورد از مفاد عهدنامه یادشده را نقض کرده، از دیوان بین‌المللی دادگستری خواست ضمن قضاوت و صدور حکم این موارد را اعلام کند: الف. امریکا از طریق تحریم‌های اعلام شده در ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) و دیگر تحریم‌های یادشده در این دادخواست در ارتباط با ایران و افراد و نهادهای ایرانی، تعهدات خود در ماده‌های ۴ (بند ۱)، ۷ (بند ۱)، ۸ (بند ۱ و ۲)، ۹ (بند ۲)، و ۱۰ (بند ۱) در عهدنامه ۱۳۳۴ را نقض کرده است.
ب. امریکا باید براساس انتخاب خود تحریم‌های اعلامی ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) را بدون تاخیر متوقف کند.
ج. امریکا باید به‌سرعت تهدیدهای خود مبنی بر تحریم‌های بیشتر که در این دادخواست به آنها اشاره شده را متوقف کند.
د. امریکا باید تضمین کند که هیچ گامی در راستای دور زدن حکمی که این دادگاه درباره این پرونده صادر خواهد کرد، برنمی‌د‌ارد و همچنین تضمین کند که عهدنامه ۱۳۳۴ را بار دیگر نقض نمی‌کند.
ه. امریکا باید خسارت نقض تعهدات بین‌المللی خود را براساس مقداری که در این دادگاه تعیین می‌شود، جبران کند؛ ایران این حق را برای خود محفوظ می‌داند که ارزیابی دقیقی از این خسارت را به این دادگاه ارائه کند.
براساس گزارش دیوان بین‌المللی دادگستری، ایران همچنین درخواست دیگری را به این دادگاه ارائه کرده و در آن به‌دلیل آسیب‌هایی که از تصمیم روز ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) امریکا متوجه ایران است، خواسته است که دیوان بین‌المللی دادگستری اعلام کند تا زمان صدور رای نهایی:
الف. امریکا باید به‌سرعت همه اقدام‌های ممکن را برای تعلیق همه تحریم‌های اعلامی در ۸ مه (۱۸ اردیبهشت) شامل تحریم‌های فرامرزی انجام دهد و از اعمال یا تهدید به اعمال دیگر تحریم‌هایی که می‌تواند پرونده ارائه شده به این دادگاه را تشدید کند، خودداری کند.
ب. امریکا باید به‌سرعت امکان اجرای کامل معاملاتی که درحال‌حاضر مجاز هستند، به‌ویژه درباره فروش هواپیماهای مسافربری و قطعات و تجهیزات مربوط را فراهم کند.
ج. امریکا باید در مدت ۳ ماه اقدام‌هایی را که پیرامون بندهای الف و ب انجام داده به این دادگاه گزارش کند.
د. امریکا باید به نهادها و افراد ایرانی، امریکایی و غیرامریکایی تضمین دهد که به رای این دادگاه پایبند است و باید از هر اقدام یا گفته‌ای که منجر به خودداری افراد یا نهادهای امریکایی و غیرامریکایی از تعامل اقتصادی با شرکت‌ها و افراد ایرانی می‌شود، خودداری کند.
ه. امریکا باید از هر اقدام دیگری که ممکن است به حقوق مصرح در عهدنامه ۱۳۳۴ درباره ایران یا نهادها و افراد ایرانی آسیب می‌زند، خودداری کند. براساس این گزارش بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه روز دوشنبه در تشریح خبر شکایت ایران از امریکا که از سوی وزیر امور خارجه بیان شد، اظهار کرد: به‌منظور ترمیم و جبران اعمال غیرقانونی امریکا در وضع تحریم‌ها علیه کشورمان و احقاق حقوق ملت ایران و پیگرد بین‌المللی اعمال متخلفانه ایالات متحده، وزارت امور خارجه با مشارکت مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری و هماهنگی سایر سازمان‌های ذی‌ربط، مسئله شکایت از ایالات متحده به‌دلیل نقض تعهدات بین‌المللی و به‌طور مشخص عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی سال ۱۳۳۴ نزد دیوان بین‌المللی دادگستری را در دستور کار قرار داد.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.