صنایع و معدن مازندران

» تولید کک سوزنی در مقیاس آزمایشگاهی

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

یک تفاهمنامه سرنوشت‌ساز بین فولاد خراسان، فولاد مبارکه و شرکت پیشروپژوهان امضا شد

محبوبه ناطق: در ادامه تفاهمنامه‌هایی که ۴ روز از ۱۷ تا۲۰ دی در نمایشگاه ملی فولاد در برج میلاد تهران امضا شد، یک تفاهمنامه به امضا رسید که بسیاری از رسانه‌ها از کنار آن به راحتی گذشتند یا آن را پوشش ندادند؛

در صورتی که اگر کسی خرده آشنایی به صنعت فولاد ایران داشته باشد می‌داند ارزش این تفاهمنامه با توجه به اینکه ۷۰ درصد تولید فولاد ایران به روش قوس الکتریکی است و مهم‌ترین ماده مصرفی کارخانه‌های فولاد در واحد ذوب، الکترود گرافیتی است، تا چه حدی است.
ایران در سال‌های اخیر به ویژه در ۵ سال گذشته به گفته جعفر سرقینی، معاون امور معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیش از ۷۵ درصد در ایجاد ظرفیت‌های فولادی رشد کرده تا خود را به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ برساند و در تمام زنجیره تولید فولاد به خودکفایی رسیدیم به جز الکترود گرافیتی. از آنجا که فناوری تولید این ماده حیاتی فولادی‌ها در اختیار چند کشور معدود است، نه تنها ایران بلکه بسیاری از کشورهای تولیدکننده فولاد نیز برای تامین الکترود گرافیتی مورد نیازشان با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند.
نگاهی به گذشته نشان می‌دهد که این انحصار چه کاری به‌دست فولادسازان جهان داد. تنها در مدت چند ماه به بهانه کمبود کک سوزنی که ماده اولیه الکترود گرافیتی است، نرخ الکترود گرافیتی از حدود ۲هزار دلار در سال ۲۰۱۲ میلادی(۹۲-۱۳۹۱خورشیدی) به بیش از ۱۷ هزار تا ۲۱ هزار دلار در هر تن در امسال با سایزهای مختلف رسید. عمده‌ترین دلیل این افزایش چندین برابری، کاهش عرضه و پایین آمدن موجودی انبارها بود و از طرفی تعطیلی واحدهای آلاینده تولید الکترود چین و گرایش چین به تولید فولاد به روش قوس الکتریکی عامل رشد بی‌سابقه نرخ این محصول در بازار ایران به شمار می‌رفت.
مشکلات کلی و جهانی برای تامین الکترود گرافیتی به کنار؛ پس از تحریم‌ها ایران دچار مشکلات جدی زیادی در تامین الکترود گرافیتی شد.

یک موفقیت بزرگ
همه این مقدمه طولانی برای این آورده شد تا ارزش تفاهمنامه‌ای که در آخرین روز نمایشگاه ملی فولاد و در آیین پایانی جشنواره ملی فولاد امضا شد، بهتر به چشم بیاید.
نخستین تفاهمنامه فولاد خراسان، فولاد مبارکه و یک شرکت دانش‌بنیان (پیشرو پژوهان کربن ققنوس) با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد به امضا رسید؛ این تفاهمنامه در زمینه تولید کک سوزنی خواهد بود و ۶ماه زمان برای تولید نیمه‌صنعتی آن تعیین شده است.
این تفاهمنامه که بین بهروز اسماعیلی، معاونت برنامه‌ریزی و فناوری فولاد خراسان به نمایندگی از سیدحسین احمدی، مدیرعامل مجتمع فولاد خراسان و منوچهر نیکفر معاونت فناوری فولاد مبارکه به نمایندگی از حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل فولاد مبارکه و مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پیشرو پژوهان کربن و همچنین با نظارت و حمایت و حضور سیدمحمد صاحبکار خراسانی، رئیس مرکز شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و با حمایت انجمن تولیدکنندگان فولاد با ریاست بهرام سبحانی و دبیری رسول خلیفه‌سلطانی امضا شد، بر تولید کک سوزنی در مقیاس نیمه‌صنعتی تاکید کرد.

پایانی بر واردات صددرصد الکترود؟
در همین زمینه، بهروز اسماعیلی، معاونت برنامه‌ریزی و فناوری فولاد خراسان در گفت‌وگو با روزگار معدن اظهار کرد: ابتدا قرار بر امضای این تفاهمنامه در جشنواره ملی فولاد نبود. فولاد خراسان از چند ماه پیش جلسه‌های متعددی با یک شرکت مدعی تولید کک سوزنی که ماده اولیه تولید الکترود گرافیتی است، برگزار کرد و انجمن تولیدکنندگان فولاد با اطلاع از این اتفاق، آیینی در روز آخر جشنواره ملی فولاد ترتیب داد تا امیدی و اطلاع‌رسانی برای فولادسازان دیگر و شرکت‌های دانش‌بنیان باشد. در حقیقت این آیین، بانی خیر برای فولادسازان دیگر شد.
وی افزود: همان‌طور که می‌دانید، الکترود گرافیتی، اساسی‌ترین ماده مورد نیاز فولادسازی است که در کشور تولید نمی‌شود و صددرصد آن را وارد می‌کنیم. از طرفی این ماده با ارزش برای فولادسازان، دومین موردی بود که از سوی رئیس‌جمهوری امریکا، تحریم شد. از طرف دیگر، گرافیت به ماده اولیه‌ای به نام نیدل کک یا کک سوزنی نیاز دارد. الکترود گرافیتی نیز در کوره‌های قوس الکتریکی، وظیفه انتقال دمای موردنیاز برای ذوب آهن اسفنجی یا آهن قراضه را به عهده دارد و بدین وسیله مذاب تشکیل می‌شود.
وی ادامه داد: فناوری ساخت نیدل‌کک یا کک سوزنی، تنها در اختیار ژاپن و امریکاست و تولید الکترود گرافیتی را نیز کشورهای معدودی در اختیار دارند. اما چند ماه پیش با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، یک شرکت متشکل از استادان متالورژی به نام «پیشرو پژوهان کربن ققنوس»، ادعای تولید کک سوزنی در مقیاس آزمایشگاهی را مطرح کرد که فولاد خراسان به دنبال راستی‌آزمایی آن برآمد و جلسه‌های متعددی در این زمینه تشکیل داد. در نهایت به این جمع‌بندی رسیدیم که با یک فولادساز بزرگ دیگر ائتلاف کرده و به عنوان مصرف‌کننده نهایی این ماده استراتژیک، برای سرمایه‌گذاری در تولید صنعتی و نیمه صنعتی همکاری کنیم. معاون برنامه‌ریزی و فناوری فولاد خراسان در ادامه تصریح کرد: در همین زمینه، با معاون فناوری فولاد مبارکه مذاکره‌هایی شد و ایشان نیز با یک گروه متخصص از فولاد مبارکه، از فعالیت‌های این شرکت دانش‌بنیان در مشهد بازدید کرد و از نزدیک با فرآیند تولید کک سوزنی از ماده اولیه داخلی در شرایط دمایی و فشار که از ویژگی‌های تولید الکترود سوزنی در رآکتور است، آشنا شد. این تفاهمنامه سه‌جانبه بین فولاد خراسان، فولاد مبارکه و شرکت پیشرو پژوهان امضا شد که با نظارت عالی معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر سورنا ستاری همراه بود.
وی تصریح کرد: تولید کک سوزنی، ادعای بسیار بزرگی است. از این رو امیدوارم با حمایت و کمک فولادسازان بزرگ، این ادعا لباس عینیت بپوشد تا تولید آزمایشگاهی به تولید نیمه‌صنعتی و سپس صنعتی برسد.
وی با بیان اینکه قرار است آزمایش عملکردی نخستین تولید الکترود گرافیتی با استفاده از کک سوزنی تولید شده داخلی در کوره‌های ذوب در فولاد خراسان انجام شود، گفت: تنها حلقه گمشده زنجیره فولاد، الکترود گرافیتی است که در ایران تولید نمی‌شود. به همین دلیل در ۱۵ سال گذشته، مقامات و مسئولان تاکید کردند که ایران باید به تولید الکترود گرافیتی برسد. در همین زمینه، کارخانه نوین الکترود اردکان با سهامداری فولاد مبارکه، فولاد خراسان و چند شرکت فولادی و غیرفولادی دیگر تاسیس شد که به دلیل نبود ماده اولیه یعنی نیدل‌کک یا کک سوزنی، هنوز به تولید الکترود گرافیتی نرسیده است. درصورت تولید نیمه‌صنعتی نیدل‌کک با این کارخانه نیز به تفاهم خواهیم رسید تا کک سوزنی تولید شده در این کارخانه به الکترود گرافیتی تبدیل شود.
معاونت برنامه‌ریزی و فناوری فولاد خراسان در ادامه تاکید کرد: مقرر شد در مدت ۶ ماه تمام هزینه‌های مالی و معنوی تولید کک سوزنی در مقیاس نیمه‌صنعتی را معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ۲ فولادساز بزرگ یعنی فولاد مبارکه و فولاد خراسان تامین کنند.
وی با بیان اینکه این رخداد در صورت موفقیت به اتفاق بزرگی در کشور تبدیل خواهد شد، در پاسخ به این پرسش که چگونه و با چه روشی، کک یاد شده تولید می‌شود، گفت: این فرمول در اختیار این شرکت دانش‌بنیان قرار دارد اما در حالت معمولی برای تولید نیدل‌کک نیاز به یک ماده ویژه است که تا کنون اعتقاد بر این بوده است در ایران وجود ندارد اما این شرکت دانش‌بنیان ادعا می‌کند به ماده‌ای دست یافته که می‌توان از آن کک تولید کرد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.