صنایع و معدن مازندران

» تولید تیرآهن۳۰ H در کشور از سوی ذوب آهن اصفهان

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۴۵۹

بهروز راعی: تیرآهن۳۰ H برای نخستین بار در کشور به وسیله ذوب آهن اصفهان تولید شد و نخستین محموله آن در آیین ویژه‌ای با حضور مسئولان این شرکت، شنبه ۳۱ شهریور در محل کارگاه نورد ۶۵۰ ذوب آهن تحویل خریدار
شد.
تیرآهن۳۰ H سنگین از محصولاتی است که به طور عمده در سازه‌های صنعتی در کلانشهرها (ستون‌ها و اسکلت‌های فلزی) نقش اساسی ایفا می‌کند. در گذشته، این محصول به وسیله واردات تامین می‌شد یا از تیر ورق که محصولی غیراستاندارد است و ایمنی ساختمان را مخدوش می‌کند، استفاده می‌شد.
منصور یزدی‌زاده، مدیرعامل ذوب آهن اصفهان درباره این محصول گفت: تیرآهن۳۰ H برای نخستین بار در کشور، تولید و نخستین پارت آن به مقدار ۶۰۰ تن به خریدار تحویل داده شد. همچنین با تکیه بر دانش و همت تلاشگران ذوب‌آهن، سایر مقاطع سنگین تولید می‌شود.
وی افزود: پس از تولید ریل۳۳ U و۶۰UIC در کارگاه نورد ۶۵۰ ذوب آهن، تیرآهن۳۰ H نیز در این کارگاه تولید شد که فاز دوم توسعه این کارگاه به شمار می‌رود.

ایمنی در صنعت ساختمان کشور
مدیرعامل ذوب آهن اصفهان، تیرآهن۳۰ H را از محصولات صنعتی که جایگزین تیر ورق می‌شود، معرفی کرد و افزود: تیرآهن۳۰ H تولید شده به روش نوردی در ذوب آهن اصفهان در مقایسه با تیر ورق، این حسن را دارد که محصول به صورت پیوسته و بدون دخالت دست، تولید می‌شود و از مقاومت بسیار زیادی برخوردار است و همچنین علاوه بر تسریع در ساخت سازه و ایمنی بالاتر در مقابل زلزله و حوادث غیرمترقبه، حدود ۳۰درصد هزینه تمام شده را کاهشمی‌دهد.
یزدی‌زاده با بیان اینکه سالانه نیاز بازار داخلی به مقاطع سنگین حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تن برآورد می‌شود، افزود: نورد ۶۵۰ ذوب آهن، توان تولید ۴۰۰ هزار تن ریل یا ۶۵۰ هزار تن محصول ترکیبی از مقاطع مختلف از جمله ریل و انواع مقاطع سنگین را دارد که همراه با نورد ۵۰۰ قادر به تامین نیاز بازار داخلی به مقاطع سنگین است.
وی افزود: با توجه به اینکه میزان تولید این محصول از بازار داخلی بیشتر است، برای صادرات آن هم برنامه‌ریزی شده و کشورهای اروپایی از جمله خریداران اصلی مقاطع سنگین ذوب آهن هستند.

با تکیه بر توان داخلی، شمش تیرآهن۳۰ H ساخته شد
مهرداد تولائیان، معاون بهره‌برداری ذوب آهن اصفهان درباره تولید این محصول نیز گفت: برای نخستین بار در کشور در بخش فولادسازی ذوب آهن اصفهان بدون حضور کارشناسان خارجی و با تکیه بر توان داخلی، بیم‌بلانک که شمش مورد نیاز تولید تیرآهن۳۰ H است، ساخته شد که یک دستاورد مهم به شمار می‌رود.
وی افزود: بهره‌گیری از بیم بلانک موجب شد که تیرآهن۳۰ H استاندارد تولید شود، به نحوی که قابلیت صادرات به تمام کشورهای جهان را دارد.
معاون بهره‌برداری ذوب آهن ضمن ابراز امیدواری به تولید سایر مقاطع سنگین در ذوب آهن اصفهان، گفت: نرخ تیرآهن۳۰ H یک و نیم تا دو برابر نرخ تیرآهن است اما با توجه به تولید داخلی این محصول، امیدوارم تیرآهن۳۰ H با نرخ کمتری به مصرف‌کننده برسد.
تولید ۶۰۰ هزار تن تیرآهن H۳۰
محمد امین یوسف‌زاده، مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان نیز در این زمینه گفت: در نورد ۶۵۰ به موازات تولید محصول استراتژیک ریل ملی (فاز نخست)، تولید تیرآهن H (فاز دوم) نیز در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: خوشبختانه پس از پایان موارد جزئی مربوط به پروژه ریل و تولید ۲۵۰۰ تن محصول، در ماه گذشته تیرآهن۳۰ H نیز به تولید انبوه رسید و با همت و تلاش ۶۵۰ پرسنل و تمام عوامل پروژه و با نظارت مدیریت کیفیت، موفق شدیم ۷۰۰ تن محصول استراتژیک را تولید کنیم تا برگ زرین دیگری در دفتر افتخارات ذوب آهن اصفهان جاودانه شود.
مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: در گذشته که شاهد تولید این محصول در کشور نبودیم متاسفانه بازار متکی به واردات این محصول بود یا از تیر ورق و به روش جوشکاری استفاده می‌کردیم.
متاسفانه این روند مخاطره‌آمیز تا کنون با وجود اطلاع‌رسانی‌های زیاد، همچنان دیده می‌شود.
جوشکاری چند مرحله‌ای روی تیر ورق، خطرهای بسیار زیادی دارد که نیاز است نظام مهندسی به طور ویژه به این بحث ورود کند و مانع استفاده از این روش ناایمن در صنعت ساختمان شود.
یوسف‌زاده با تاکید بر اینکه تک‌تک ما در قبال ایمنی سازه و سلامت جامعه مسئول هستیم، خاطرنشان کرد: درحال‌حاضرکه ذوب آهن اصفهان به عنوان قطب تولید فولاد در ایران، این محصول استاندارد را از نظر مقاومت استاتیکی و خمشی بسیار بهتر از تیر ورق ستون‌های بتن مسلح و همچنین بر اساس آخرین استانداردهای روز (DiN۱۰۲۵) تولید می‌کند، هیچ توجیهی برای استفاده از تیر ورق وجود ندارد.
وی در پاسخ به این پرسش که چه میزان از این محصول تولید می‌شود چنین گفت: میزان تولید شبانه‌روزی این محصول ۱۸۰۰ تن است و در سراسر سال نیز به طور پیوسته قادر هستیم بیش از ۶۰۰ هزار تن تیرآهن H را تولید کنیم که البته تولید سایر محصولات نیز در دستور کار قرار دارد.
وی گفت: برای بهینه‌سازی تولید H۳۰ در دوره اخیر که به تولید انبوه نیز رسید، به وسیله بخش طراحی کالیبر نورد، تغییرات عمده‌ای در کالیبراسیون قفسه‌ها داده شد که خوشبختانه نتایج بسیار عالی و تایید مدیریت کیفیت را به دنبال داشت.
مدیر مهندسی نورد ذوب آهن اصفهان بیان کرد: در زمینه فنی، ذوب آهن اصفهان بار دیگر نشان داد از ظرفیت بسیار زیادی برای تولید مقاطع H برخوردار است و با توجه به توان تولید این شرکت نیاز است که سازمان نظام مهندسی و قوانین حاکم بر شهرسازی و برج‌سازی‌ها به سمت سازه‌های اسکلت فلزی تغییر رویه دهند.

تولید شمش Beam Blank در ایستگاه ۳ ریخته‌گری
خسرو جوادی، مدیر بخش فولادسازی ذوب آهن نیز درباره تولید شمش Beam Blank که اساس تولید تیرآهن H۳۰ است، گفت: پس از امکان تولید تیرآهن بال پهن در نورد ۶۵۰ نیاز به شمش Beam Blank (شمش H شکل) برای بالا بردن کارآیی تولید تیرآهن بال پهن و کم شدن هزینه تولید احساس شد.
در نتیجه یک تیم کارشناسی متشکل از کارشناسان نورد و فولادسازی اقدامات لازم را در این زمینه انجام دادند و این شمش با تکیه بر توان داخلی تلاشگران ذوب آهن تولید شد.
وی افزود: درحال‌حاضر توانایی تولید این شمش در ایستگاه ۳ بخش فولادسازی بر اساس تقاضای بازار برای مصرف داخلی و خارجی وجود دارد و هزینه کل پروژه مربوط، حدود ۱۰ میلیارد ریال برآورد شده است.
وی در پاسخ به این پرسش که شمش Beam Blank چه مزایایی دارد چنین گفت: افزایش ارزش افزوده محصول، کاهش مصرف انرژی (برق، آب و گاز)، کم شدن ۴ ردیف از قفسه‌های نورد، کاهش مصرف غلتک‌های نورد (افزایش کارآیی تولید)، کاهش هزینه‌های تولید و… از مزایای بهره‌گیری از این شمش است.

مقاومت تیرآهن‌های H۳۰ ذوب آهن؛۲ برابر استاندارد
مرتضی شیرین‌پرور، مدیر کیفیت ذوب آهن اصفهان نیز در این زمینه گفت: تیرآهن‌های H یا بال موازی ذوب آهن بر اساس استاندارد DIN۱۰۲۵ پارت‌های ۲، ۳ و ۴ به ترتیب سبک، متوسط و سنگین تولید می‌شود و ویژگی مکانیکی آن بر مبنای استاندارد است.
وی افزود: ویژگی مکانیکی بسیار مناسب این محصول باعث می‌شود که مقاومت آن دست‌کم ۲ برابر استاندارد باشد و ازدیاد طول نسبی آن که از عوامل بسیار مهم برای حفظ ایمنی ساختمان در برابر زلزله به شمار می‌رود، دست‌کم ۱.۵ برابر استاندارد است.
مدیر کیفیت این شرکت تصریح کرد: با توجه به اینکه ذوب این تیرآهن در شرکت ذوب آهن و با سنگ معدن انجام می‌شود، به لحاظ ناخالصی شرایط بسیار مناسبی دارد و نسبت به شرکت‌هایی که با قراضه اقدام به تولید فولاد می‌کنند، از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است.
مهندس شیرین‌پرور افزود: تیرآهن۳۰ H ذوب آهن، گواهینامه CE از شرکت وروس اسپانیا دارد و صادرات آن به کشورهای اروپایی امکان‌پذیر است.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.