صنایع و معدن مازندران

» توافق اتحادیه اروپا و چین برای تجارت با ایران

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۹۲۶

به دنبال سفر وزیر امور خارجه ایران به سنگاپور برای شرکت در اجلاس وزیران امور خارجه آسه‌آن، اتحادیه اروپا و چین در حاشیه نشست آسه‌آن بر سر تجارت با ایران به توافق رسیدند.

همچنین بر اساس اخبار منتشر شده از نتایج مذاکره‌های حاشیه اجلاس، کاهش نقش دلار در مبادلات، پایبندی به نظم جهانی و حفظ برجام از محورهای توافق وزیر امور خارجه چین و موگرینی بوده است. در جریان این نشست پیمان مودت بین ایران و اتحادیه آسه‌آن به امضا رسید. وزیر امورخارجه ایران همچنین با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌وگو کرد.به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی در این دیدار آخرین تحولات و اقدامات انجام شده در سطح اتحادیه اروپا و جهان برای بهره‌مندی ایران از مزایای برجام پس از خروج غیرقانونی امریکا از آن را بررسی کردند. آسه آن یک نهاد سیاسی اقتصادی و فرهنگی است که شامل کشور‌های تایلند، اندونزی، مالزی، سنگاپور، فیلیپین، ویتنام، برونئی، لائوس، میانمار و کامبوج می‌شود و از سال ۱۳۴۶ آغاز به کار کرده است.

روزهای پرکار دستگاه دیپلماسی
وزیر امور خارجه ایران در دو روز گذشته در حاشیه پنجاه و یکمین «اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا» با تعدادی از وزیران امور خارجه کشورهای عضو این اتحادیه و مسئولان ارشد سنگاپور به طور جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش ایرنا، ظریف صبح پنجشنبه در محل اکسپو در غرب سنگاپور علاوه بر دیدار با لی هسین لونگ، نخست‌وزیر سنگاپور با مولود چاوش اوغلو، همتای ترکیه‌ای خود نیز دیدار کرد. در این دیدار که جواد انصاری، سفیر کشورمان در سنگاپور نیز در آن حضور داشت، آخرین تحولات منطقه و روابط دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت. وی با حلیمه یعقوب، رئیس‌جمهوری سنگاپور نیز دیدار جداگانه و گفت‌وگوهایی دوجانبه داشت که برجام، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از دیگر محورهای گفت‌وگو در این دیدار بود.ژ معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه ویتنام نیز در حاشیه نشست اتحادیه آسه‌آن در سنگاپور با وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و درباره روابط دوجانبه و سایر مسائل مورد علاقه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد. دیدار با آلان پیتر، وزیر امور خارجه فیلیپین، یکی دیگر از دیدارهای محمد جواد ظریف در حاشیه نشست وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه آسه‌آن بود. دو طرف در این دیدار ضمن تاکید بر توسعه روابط و مناسبات دوجانبه، درباره مسائل مورد علاقه نیز به رایزنی پرداختند. این گزارش همچنین حاکی است که دکتر ظریف با وزیر امور خارجه ژاپن دیدار و گفت‌وگو کرد. دو طرف در این دیدار درباره آخرین تحولات روابط دو جانبه، برجام و دیگر موضوع‌‌های مورد علاقه گفت‌وگو کردند. دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه نیز از دیگر برنامه‌های ظریف در حاشیه این اجلاس بود. روابط دو جانبه به‌ویژه همکاری‌های اقتصادی، مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله برجام، دریای خزر و تحولات سوریه، محورهای اصلی این دیدار و گفت‌وگو بودند. خبرگزاری ایلنا هم از دیدار محمدجواد ظریف و جولی بیشاب، وزیران امور خارجه ایران و استرالیا در سنگاپور خبر داد و نوشت: در این دیدار درباره مهم‌ترین موضوع‌های روابط دو جانبه از جمله مسائل کنسولی، روابط اقتصادی، برجام و مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو و تبادل نظر کردند. در ادامه این نشست‌ها، وزیر امور خارجه کشورمان با دبیرکل اتحادیه آسه‌آن درباره راه‌های گسترش همکاری‌ ایران و اتحادیه آسه‌آن پس از امضای پیمان مودت و همکاری، تبادل نظر کرد.

تاکید بر حفظ برجام
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه پیوستن ایران به پیمان مودت و همکاری آسه‌آن، گام مهمی برای توسعه روابط ایران با پنجمین قدرت اقتصادی جهان است، گفت: تمام مقام‌های ارشد آسه‌آن و سایر کشورهای طرف گفت‌وگو با تهران نیز در حاشیه این اجلاس بر حفظ برجام و گسترش روابط با ایران تاکید کردند. محمد جواد ظریف پس از امضای اسناد پیوستن ایران به پیمان مودت و همکاری اتحادیه جنوب شرق آسیا(TAC) در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی ایرنا در سنگاپور درباره آثار این پیوستن، گفت: ایران با امضای این اسناد به طور رسمی به این توافقنامه پیوست. به گفته ظریف همکاری ایران و آسه‌آن از این پس بیش از پیش امکان‌پذیر می‌شود؛ اگر چه ایران در گذشته نیز با کشورهای آسه‌آن همکاری خوبی داشته اما از این پس این امکان برای ایران فراهم می‌شود تا به عنوان یک کشور مهم در منطقه به پنجمین قدرت اقتصادی جهان و همچنین بلوک اقتصادی مهم منطقه جنوب شرق آسیا با تجربه‌ای موفق، نزدیک‌تر شود. وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد: از فرصت این دیدارها برای شرح وضعیت کنونی، خروج امریکا از برجام و فشارهای غیرقانونی که امریکا بر اعضای سازمان ملل می‌آورد تا با قطعنامه‌های سازمان ملل مقابله کند، استفاده شد و حضور در این اجلاس فرصتی برای بحث درباره نحوه گسترش روابط دو جانبه ایران با این کشورها بود.

راهکارهای نوآورانه
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: نکته بسیار مهم در تمام دیدارها آن بود که همگی بر عزم خود برای حفظ برجام و استفاده از راهکارهای نوآورانه برای ادامه گسترش روابط اقتصادی خود با ایران تاکید کردند. تمام کشورهایی که با مسئولان آن دیدار و گفت‌وگو کردم بر حفظ استقلال خود از سیاست‌های امریکا درباره برجام و حفظ آن به عنوان یک دستاورد دیپلماتیک تاکید دارند. وی افزود: نکته قابل توجه، فشارهای امریکا بر بخش خصوصی است که دولت‌ها ابزاری برای کنترل بخش خصوصی ندارند یا این ابزارها محدود است. از این رو ایران و کشورهای دیگر، بخش‌های خصوصی را توانمند کنند تا بتوانند برای ادامه و گسترش روابط با ایران تصمیم بگیرند.

امریکا براساس احترام گفت‌و گو کند
ظریف در این گفت‌وگو همچنین بار دیگر تاکید کرد، هیچ برنامه‌ای برای دیدار با مایک پمپئو در حاشیه این اجلاس وجود ندارد. وزیر امورخارجه ایران تاکید کرد: در شرایطی هستیم که حتی متحدان امریکا نمی‌توانند به تعهدات امریکا اعتماد کنند. وی افزود: خروج امریکا از پیمان‌های پاریس، نفتا و تی‌پی‌پی، در مجموع شرایطی را ایجاد کرده که بیان می‌کند امریکا باید این آمادگی را داشته باشد که براساس احترام گفت‌وگو کند و اینکه فشار و گفت‌وگو دو عنصر غیرقابل جمع هستند. رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت: امریکا باید یکی را انتخاب کند و نشان دهد که به نتیجه گفت‌وگو پایبند است اما تاکنون نشان داده که به نتایج پایبند نیست. اینها موانع عمده‌ای است که بیان می‌کند اظهارات اخیر امریکا بیشتر شبیه یک نمایش تبلیغاتی بوده تا یک حرکت سیاسی.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.