صنایع و معدن مازندران

» تمام تلاش خود را برای تامین فولادسازان به کار می‌بریم

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

شرکت‌کنندگان نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران مطرح کردند

سیرآنوش موسوی: یکی از حوزه‌هایی که تحریم‌های جدید آن را تهدید می‌کند، صنعت فولاد است؛ چه در تامین مواد اولیه و چه فروش محصولات فولادی.

از این رو واحدهای بزرگ به منظور مدیریت بحران و مشکلات احتمالی در حوزه کاری خود، برای نخستین بار اقدام به برگزاری یک جشنواره و نمایشگاه در مقیاس ملی کرده‌اند تا ببینند چگونه با استفاده از توان تولیدی داخل در بخش فنی و فناوری و دانش فنی می‌توان به جنگ تحریم‌ها رفت.
آنها امیدوارند در سایه برگزاری این نمایشگاه، صنعت فولاد به باور برسد که می‌تواند نیازهای خود را با تکیه بر توان داخلی تهیه و تامین کند. برخی از شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه بر این باورند که برگزاری نمایشگاه‌هایی از این نوع می‌تواند گامی مهم در شناسایی توانمندی‌های داخلی باشد.

تلاش در راستای بومی‌سازی تجهیزات فولادی
در همین زمینه، سیدامیرحسین تقوی، مدیر شرکت دانش‌بنیان نانو فناوران خاور، در گفت‌وگو با صمت، اظهار کرد: شرکت ما در بخش تولید فیلتراسیون تلاش زیادی کرده و تاکنون موفق به تولید ۲ محصول عمده شده است. نخستین مورد، فیلترهای صنعتی و دیگری ماسک‌های تنفسی است که هر دو با تکیه بر دانش نانو تولید شده‌اند. به‌دیگر سخن، شرکت ما اقدام به تولید نانو فیلتر و نانو ماسک کرده است. وی در ادامه با اشاره به کاربرد نانوفیلترها در صنایع مختلف، گفت: نانوفیلترها در صنعت فولاد کاربرد ویژه دارند. در ۶ سالی که اقدام به تولید ماسک‌های نانو کردیم، بسیاری از شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی از ما خرید کردند. از کارخانه‌های آرد و ماکارونی گرفته تا کارخانه‌های صنعت سیمان و فولاد، جزو مشتریان اصلی ما هستند.
مدیر این شرکت دانش‌بنیان، با بیان اینکه شرکت‌های بزرگ فولادسازی خریدار محصولات ما هستند، گفت: ذوب‌آهن اصفهان از جمله مهم‌ترین شرکت‌های فولادی است که با ما همکاری دارد. پیش از آغاز همکاری شرکت ما با ذوب‌آهن اصفهان، این شرکت از فیلترهای وارداتی استفاده می‌کرد اما پس از اینکه موضوع بومی‌سازی، با جدیت در کشور دنبال شد، این شرکت نیز اقدام به‌خرید فیلترهای نانو ساخت داخل کرد.
به گفته وی، به تازگی شرکت آلومینیوم اراک نیز به جمع مشتریان ما پیوسته است. این شرکت در گذشته، ماسک‌های نانو را با نرخ بالا وارد می‌کرد اما افزایش نرخ ارز و تحریم‌ها انگیزه‌ای شد که شرکت‌های داخلی به تولید داخلی، بیشتر اعتماد کنند. به گفته تقوی، شرکت دانش‌بنیان نانو فناوران خاور، جزو تامین‌کنندگان اصلی تجهیزات شرکت ذوب‌آهن اصفهان است. ما این توان را داریم که با تکیه بر توان داخلی، نیاز بسیاری از شرکت‌های داخلی را تامین و تا حدودی وابستگی خود را به کشورهای خارجی کم کنیم. وی در پاسخ به این پرسش که آیا تولیدات شرکت دانش‌بنیان نانو فناوران خاور، در دوره تحریم‌ها می‌تواند ما را به خودکفایی برساند، گفت: بیشتر مواد اولیه محصولات ما در داخل تولید می‌شود و نیازی به کشورهای خارجی نداریم. از این‌رو بهتر است شرکت‌های داخلی با ما بیشتر همکاری کنند و واردات را متوقف کرده و از محصولات داخلی بیشتر بهره بگیرند. به نظر من نتیجه تحریم‌ها این است که ما به این باور رسیدیم که می‌توانیم به توانمندی داخلی، تکیه و نیازهای خود را تامین کنیم.
این فعال اقتصادی در ادامه بیان کرد: شرکت ما دانش‌بنیان است. از این‌رو در تولید ماسک‌های نانو از آخرین دانش روز بهره گرفتیم. ما تلاش کردیم الیاف را به سطحی برسانیم که جذب ذرات آن بالا برود و میزان نفوذپذیری آن تا حد زیادی کاهش پیدا کند. تولید این محصول در یک شرکت معمولی که دانش‌بنیان نیست نمی‌تواند با این درجه از کیفیت تولید شود.
وی با اشاره به هدف شرکت در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید قطعات که در نخستین نمایشگاه ملی فولاد ایران حاضر می‌شوند، جزو تامین‌کنندگان مواد اولیه و قطعات شرکت‌های فولادی هستند و در واقع می‌خواهند آخرین تولیدات خود را به مشتریان معرفی کنند.
وی خاطرنشان کرد: قرار است در این نمایشگاه، محصولاتی که درگذشته وارد می‌شد و امروز از سوی تولیدکنندگان داخلی تامین می‌شود، بومی‌سازی شود. از این‌رو این‌گونه نمایشگاه‌ها از دید فعالان بخش معدن امیدوارکننده است.

ملزم به خرید کالای ایرانی شویم
نوید قربان ابراهیمی، مدیر بازرگانی شرکت فولاد پایا در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: شرکت ما در دو بخش ‌ای‌بی‌سی و ساخت کارگاه فعال است و لوازم یدکی کارخانه‌های فولاد و نفت را تولید می‌کند. بسیاری اقلام مانند پاتیل، مبدل‌های حرارتی، پنل‌ها و کوره‌ها در شرکت ما ساخته می‌شوند. ما با این هدف در این نمایشگاه شرکت می‌کنیم که به تولیدکنندگان داخلی نشان دهیم می‌توانیم قطعات مورد نیاز شرکت‌های فولادی را تهیه و تامین کنیم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا مواد اولیه تولیدات شرکت شما در داخل تهیه و تامین می‌شود، بیان کرد: بخشی از لوله‌ها از خارج وارد می‌شود و ما فرمینگ آن را انجام می‌دهیم.
ابراهیمی با بیان اینکه هنوز موفق به صادرات محصولات شرکت نشده‌ایم، خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در زمینه صادرات محصولات خود به‌صورت برنامه‌ریزی شده ورود نکرده‌ایم اما در زمانی کوتاه اقدام به ‌صادرات محصولات خود به عراق کردیم.
این فعال اقتصادی در پاسخ به این پرسش که تولیدات شرکت تا چه میزان می‌تواند در دوره تحریم‌ها در خودکفایی شرکت‌های داخلی تاثیرگذار باشد، گفت: تولیدکنندگان و کارفرمایان داخلی باید خود را ملزم به بهره‌گیری از تولیدات داخلی کنند. کیفیت قطعات تولیدشده در کشور بالاست و سال‌هاست کارخانه‌های بزرگ کشور از آن استفاده می‌کنند و از آنها رضایت دارند. کارخانه‌هایی مانند فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خوزستان، جهان فولاد سیرجان، فولاد هرمزگان و فولاد ارفع، مشتریان اصلی کارخانه ما هستند. ابراهیمی با انتقاد از نحوه ثبت‌نام و جانمایی این نمایشگاه بیان کرد: اطلاع‌رسانی آن دیر انجام شد و فکر می‌کنم برای حضور در این نمایشگاه خیلی قدرتمند ورود نکردیم اما امیدوارم تولیدکنندگان بزرگ در نمایشگاه حاضر شوند تا بتوانیم از نزدیک با روند فعالیت این واحدها آشنا شویم. مدیر بازرگانی شرکت فولاد پایا خاطرنشان کرد: ما از کارخانه‌های بزرگ انتظار داریم خود را موظف به استفاده از کالاهای ساخت داخل کنند. شاید از نظر داخلی نتوانیم با کالاهای بی‌کیفیت چینی رقابت کنیم اما اگر به‌خرید از تولیدکنندگان داخلی بپردازند، در مجموع از اقتصاد کشور حمایت کرده‌اند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.