صنایع و معدن مازندران

» تعرفه‌های جدید مشترکان پرمصرف در مراحل نهایی تصویب است

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

وزیر نیرو اعلام کرد:

گروه معدن: وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تعرفه‌های جدید مشترکان پرمصرف در مراحل نهایی تصویب قرار دارد، گفت:

پیش از اعمال این تعرفه‌ها، آگاهی لازم با صدور قبض‌های مجازی به مشترکان پرمصرف داده خواهد شد که در جریان تعرفه‌های جدید در صورت ادامه مصرف دوره‌های پیشین خود قرار بگیرند.
به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان با تاکید بر اینکه شاخص‌های ۴ دهه ما در زمینه آب آشامیدنی نه‌تنها در منطقه بلکه در میان کشورهای توسعه‌یافته قابل برابری است، اظهار کرد: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با وجود اینکه جمعیت کشور بسیار کمتر از مقطع کنونی بود‌، جمعیت زیرپوشش آب شهری در کشور حدود ۷۵ درصد بود‌؛ با اینکه جمعیت فعلی شهری ما بیش از ۳.۵ برابر شده است اما خوشبختانه درحال‌حاضر جمعیت زیر پوشش آب شهری کشور به حدود ۱۰۰ درصد رسیده است.
وی افزود: درحال‌حاضر تعداد تصفیه‌خانه‌های آب شهری کشور با رشد ۵.۱ برابری به ۱۴۰ واحد افزایش پیدا کرده و جمعیت روستایی زیر پوشش شبکه‌های آب مطمئن و پایدار به حدود ۷۵ درصد رسیده است که فقط در دوره ۵.۵ ساله دولت تدبیر و امید افزون‌‌بر ۶ میلیون نفر روستایی از آب آشامیدنی سالم و مطمئن برخوردار شده‌اند.
وزیر نیرو تاکید کرد: امروزه کشور ‌نه‌‌تنها در زمینه آب آشامیدنی بلکه در زمینه شبکه‌های فاضلاب به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی پیشرفت چشمگیری داشته است. در ابتدای انقلاب ۴ تصفیه‌خانه فاضلاب در کشور فعال بوده که این رقم درحال‌حاضر به ۲۱۷ تصفیه‌خانه در مدار بهره‌برداری رسیده و خوشبختانه جمعیت زیر پوشش این بخش نیز حدود ۵۰ درصد است؛ این مهم به دلیل جلوگیری از رهاسازی فاضلاب کمک شایانی به بهداشت محیط خواهد کرد.
اردکانیان با اشاره به اینکه پساب تصفیه‌شده منبع مطمئنی برای مصارف صنایع و فضای سبز خواهد بود، ادامه داد: ما امروزه تصفیه‌خانه فاضلاب در حال ساخت نداریم که مشتریان پساب تصفیه‌شده آن در صف استفاده از این منابع نباشند. همین امر موجب شده تا بخش خصوصی نیز اشتیاق زیادی برای ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب نشان دهد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره مدیریت تنش آبی در سال ۱۴۰۰، گفت: بخش قابل توجهی از این مسئله در ۵ برنامه مهم تدارک دیده شده است و سعی خواهیم کرد مشکل تنش آبی را در شهرهای مختلف کشور کاهش ‌دهیم. موفقیت ما در این زمینه به میزان زیادی به همراهی مصرف‌کنندگان بازمی‌گردد و برای این کار درصددیم هم کنترل کیفی را افزایش ‌دهیم و هم با تولید و توزیع وسایل کاهنده بین مصرف‌کنندگان و تشویق آنها برای استفاده از این تجهیزات بتوانیم تا حدودی میزان مصرف را با همراهی مصرف‌کنندگان کنترل کنیم.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در این میان بخش محدودی از هموطنان نیز از فراتر از الگوی مصرف منابع آبی را استفاده می‌کنند که در تلاش هستیم تا این گروه را نیز برای پیوستن به جرگه خوش‌مصرفان تشویق کنیم.
اردکانیان اضافه کرد: بدین منظور تعرفه‌های جدید در مراحل نهایی تصویب است و پیش از اعمال این تعرفه‌ها نیز آگاهی لازم به مشترکان پرمصرف داده خواهد شد و حتی قبوض مجازی تولید و ارسال خواهد شد که اگر این گروه محدود بخواهند مانند سال گذشته آب آشامیدنی بیشتری را مصرف کنند، طبیعی است هزینه‌های آنها بنابر بر تعرفه‌های جدید افزایش پیدا خواهد کرد.
وی تصریح کرد: این مسئله هم‌اکنون در حال تبدیل شدن به یک مطالبه اجتماعی است و هر زمان که با خبرنگاران روبه‌رو شده‌ام، این پرسش را مطرح کرده‌اند که تعرفه مشترکان پرمصرف چه شد؟ به هر حال در بخش آب و برق فشار بیشتر ‌روی کسانی است که گروه خوش‌مصرف هستند و ما امیدواریم وضعیت به نحو مناسبی در این بخش اصلاح شود.
وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود گفت: خوشبختانه در چند ماه اخیر به میزان قابل ملاحظه‌ای ماهیت میان‌بخش بودن آب در حال شناسایی است و به رسمیت شناخته شده است. در این مدت ساز‌کارهای ایجاد‌شده و تصمیم‌های گرفته‌شده از ناحیه دولت در زمینه تشکیل کارگروه ملی‌ سازگاری با کم‌‌آبی موجب شده ‌تا اگر قرار است سیاستی در زمینه آب ابلاغ شود با حضور تمامی ذی‌نفعان و ذی‌مدخلان ‌‌باشد.
اردکانیان تاکید کرد: ماهیت میان‌بخش بودن آب امروزه در کشور ما در حال تبدیل‌ به ‌باور عمومی است که این مسئله ممکن است یکی از برکات خشکسالی و مشاهده مستقیم مسئله کم‌آبی و محدودیت منابع آبی در کشور ما باشد که تصمیم‌های مشترک در بخش آب گرفته شود و هر نهادی از منظر فعالیت بخشی خود به این مسئله مهم نگاه نکند.
وی در پاسخ به پرسشی درباره علت موفق نبودن در زمینه انسداد چاه‌های غیرمجاز در کشور، گفت: اگر ما نگاه بخشی به حوزه آب داشته باشیم، می‌توانیم این مسئله را از وزارت نیرو دور کرده و مشکل را به دلیل‌ تامین نشدن منابع لازم برای هدف‌های از پیش تعیین شده بدانیم. واقعیت امر این است که با وجود نقش مهم منابع مالی برای به ثمر رسیدن این مهم لازم است اقدام هماهنگ میان‌دستگاهی نیز انجام شود.
وزیر نیرو ادامه داد: به هر حال معیشت کشاورزان را نمی‌توان نادیده گرفت؛ اگر چاه غیرمجازی وجود دارد و دولت نمی‌تواند نسبت به پیامدهای مسدود کردن این چاه بی‌توجه باشد، این امر به طور طبیعی مستلزم همکاری مشترک است تا بتوانیم تسهیلات لازم را برای کشاورزان فراهم کنیم و در مناطقی که با محدودیت جدی منابع آب روبه‌رو هستیم، مشاغل جایگزین را در اختیار کشاورزان قرار ‌دهیم.
اردکانیان خاطرنشان کرد: این مهم جزو برنامه‌های ماست که به طور قطع شدنی است و مستلزم کنار گذاشتن تفکر و نگاه بخشی به آب است که همچنان ‌متاسفانه تا حدود قابل توجهی این تفکر وجود دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود درباره حل مشکل آب استان‌های اصفهان و یزد، گفت: مسئله آب در کشور ما به قدری مهم است که نه در سطح مسئولیت سنگین وزارت نیرو بلکه در سایر سطوح مدیریتی و کارشناسی به هیچ عنوان محدودیت‌های تقسیمات کشوری نمی‌تواند معنایی داشته باشد.
وزیر نیرو ادامه داد: آب، مرزها و حریم طبیعی خود را دارد که به نام حوضه آبریز رودخانه شناخته می‌شود. در محلی ممکن است حوضه آبریز رودخانه با تقسیمات کشوری تطبیق پیدا کند که به طور معمول‌ هم این‌گونه نیست. درحال‌حاضر حوضه‌های آبریز اصلی در کشور ۶ حوضه آبریز بزرگ است که چندین استان را در‌برمی‌گیرد و برای اینکه آب به‌درستی مدیریت شود باید الزامات حوضه در آن لحاظ شود.
اردکانیان تصریح کرد: درباره استان‌های یزد و اصفهان و تمامی کسانی که از حوضه آبریز رودخانه زاینده‌رود بهره‌مند هستند طبیعی است؛ برای مصارف مختلف آشامیدنی، بهداشتی، کشاورزی، صنعتی و در شرایط مناسب برای مصارف زیست‌محیطی نیز مسئله به همین‌گونه است. در عین حالی که تقسیمات کشوری وجود دارد، تخصیص‌های داده‌شده و برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده محترم است و در عین حال شرایط اقلیمی هم نقش و اثر خود را دارد چراکه تمامی این تقسیم‌بندی‌ها برای شرایط سال‌های نرمال و طبیعی است و زمانی که ما با محدودیت منابع روبه‌رو هستیم، این بخش‌ها نیز به نوعی متاثر خواهند شد.
وی اضافه کرد: هر ۳ استان چهارمحال و بختیاری، اصفهان و یزد نیازمند این آب هستند و مصارف قابل ملاحظه‌ای هم دارند. در سال‌های خشک با محدودیت منابع روبه‌رو هستیم اما در عین حال تقسیم‌بندی‌های لازم نیز انجام شده و اولویت در تمامی استان‌ها و از جمله این ۳ استان بحث تامین آب آشامیدنی است و سپس به سایر مصارف پرداخته خواهد شد.
اردکانیان یادآور شد: چندی‌پیش نیز با تاکید ریاست‌جمهوری، دولت تصمیم گرفت تا شورای‌عالی آب را موظف کند یک کارگروه برای احیای زاینده‌رود تشکیل شود که هم‌اکنون اقدام‌های این کار در حال فراهم شدن است و گزارش آن به‌زودی تقدیم شورای‌عالی آب خواهد شد.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در گام نخست درصدد هستیم تا در ذیل این کارگروه و با همکاری سازمان حفاظت محیط‌زیست، وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، کشور، نیرو و سازمان برنامه و بودجه به عنوان اعضای شورای‌عالی آب در گام نخست تابلوی منابع و مصارف این بخش را مشخص کنیم و بر مبنای آن توافقی ایجاد شود که چه میزان آب موجود است تا اعداد و ارقام مورد توافق طرف‌ها قرار بگیرد. امیدواریم این مسئله به سمتی برود که سطح تنازع بر سر آب کاهش پیدا کند.

سدسازی مسئله صفر و یکی نیست
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسشی مبنی‌بر آثار مخرب سدسازی در کشور، گفت: در‌ چند روز اخیر وقوع سیلاب‌های بزرگ در کشور موجب شده بود تا سد کرخه ورودی ۶۸۰۰ مترمکعبی را در ثانیه تجربه کند که این رقم در مخزن سد دز به حدود ۵۳۰۰ مترمکعب در ثانیه رسیده بود که اگر این سدها وجود نداشتند ما باید ‌عزای عمومی در ‌کشور اعلام می‌کردیم.
وی ادامه داد: نباید فراموش کنیم که امروزه حدود ۴۷ هزار سد بزرگ در دنیا در دست بهره‌برداری است که نیمی از این رقم مربوط به چین است و نیمی دیگر از آن هم به طور عمده در کشورهای توسعه‌یافته همچون امریکا، فرانسه، کانادا، برزیل، اسپانیا و ژاپن ساخته شده است که در پایان این فهرست نیز ‌کره‌جنوبی و ترکیه قرار گرفته‌اند. بنابراین، کشور ما به تعداد سد و حجم مخازن‌ قابل بیان در میان کشورهای یاد‌شده نیست.
وزیر نیرو یادآور شد: این مسئله را نیز نباید فراموش کنیم که بخش عمده‌ای از این سدها در نیمه دوم قرن ۲۰ ساخته شده است و این کشورها پرونده مهار آب‌های سطحی و ایجاد مخازن بزرگ برای کنترل سیلاب و آب تنظیم شده برای کشاورزی و تولید برق را تا پایان قرن ۲۰ بسته‌اند.
اردکانیان اضافه کرد: در سال‌های‌ ابتدایی پیروزی انقلاب اسلامی نیز فقط ۱۹ سد ملی در دست بهره‌برداری داشتیم که این رقم هم‌اکنون به ۱۷۲ سد بزرگ در دست بهره‌برداری رسیده است. همچنین حجم مخازن سدهای کشور در ۴ دهه گذشته از حدود ۱۳ میلیارد مترمکعب به ۵۲ میلیارد مترمکعب رسیده و برق تولیدی از نیروگاه‌های برقابی هم از ۱۸۰۰ مگاوات سال ۱۳۵۷، هم‌اکنون به بیش از ۱۲ هزار مگاوات رسیده است.
وی افزود: حجم شبکه‌های اصلی آبیاری و زه‌کشی نیز که در آن مقطع در پایین‌دست سدها ساخته شده بود، به حدود ۵۵۲ هزار هکتار می‌رسید که این رقم هم در مقطع کنونی از مرز ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار گذشته است و فقط در مدت‌زمان فعالیت دولت تدبیر و امید حدود ۲۳۰ هزار هکتار از شبکه‌های یاد‌شده آماده شده و در ماه‌های پیش رو نیز به آنها اضافه خواهد شد که نقش مهمی در مسئله امنیت غذایی دارد.
بر اساس اعلام وزارت نیرو، اردکانیان که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: ‌‌موضوع سدسازی یک مسئله صفر و یک نیست که یا همیشه کار‌ درستی بوده‌ یا همیشه کار اشتباهی باشد. این نوع نگاه منفی به سدسازی تا حدودی‌ برخورد غیرکارشناسانه است که ما نیز به دلیل مشغله زیادی کاری نتوانسته‌ایم به‌خوبی به این مسئله بپردازیم که اطلاع‌رسانی ‌درست در این بخش شود که اگر سدهای خوزستان با چنین مخازنی وجود نداشتند امروزه سیلاب‌های بزرگ این مناطق چه خسارت‌های جانی و مالی را می‌توانست به همراه داشته باشد.

 ساخت ۴۰ پروژه شیرین‌سازی آب دریا در دولت تدبیر و امید
وزیر نیرو گفت: هم‌اکنون کشور دارای ۷۳ پروژه تاسیسات آب‌شیرین‌کن با ۱۵۰ میلیون مترمکعب ظرفیت سالانه بوده که از این تعداد، ۴۰ پروژه با ظرفیت ۲۸۰ هزار متر‌مکعب در شبانه‌روز در دولت تدبیر و امید ساخته شده است.
اردکانیان افزود: این پروژه‌ها به طور عمده با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در استان‌های هرمزگان، بوشهر، سیستان و بلوچستان، مازندران، سمنان، البرز، گلستان، اصفهان، کرمان و ایلام ساخته شده و حدود ۹۰ درصد در استان‌های حاشیه خلیج‌فارس و دریای عمان قرار دارند.
وی تصریح کرد: وزارت نیرو برنامه دارد در نواری به عرض ۱۰۰ کیلومتر در جنوب کشور، تمرکز را روی نمک‌زدایی و شیرین کردن آب دریا قرار دهد و مصارف ‌آشامیدنی را از این محل به میزان موردنیاز تامین کند.
اردکانیان تشویق بخش خصوصی را از جمله سیاست‌های وزارت نیرو در این زمینه عنوان کرد و افزود: امیدواریم دولت هم در زمینه نیازهای ارزی این پروژه‌ها کمک کند.
وزیر نیرو با بیان اینکه برای تابستان ۹۸ برنامه‌ای تفصیلی را تدارک دیده‌ایم تا بتوانیم با همکاری مردم، تابستان را بدون مشکل سپری کنیم، اظهار کرد: ۲۷ پروژه بزرگ ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در دستور کار است و توجه ما تنها به تابستان ۹۸ خلاصه نمی‌شود، بلکه پروژه‌هایی آغاز شده که در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به بهره‌برداری خواهند رسید.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.