صنایع و معدن مازندران

» تسهیلات تولید و خرید مسکن با شرایط آسان افزایش یابد

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل بانک مسکن در جلسه این کمیسیون خبر داد و گفت: شوک ارزی در امسال هزینه ساخت‌وساز را افزایش داده بنابراین باید میزان تسهیلات تولید و خرید مسکن با شرایط آسان افزایش یابد.

به گزارش ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی داورانی در نشست مشترک دوشنبه کمیسیون اقتصادی مجلس با محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن افزود: خانه‌دار کردن مردم باید یکی از اولویت‌های اساسی باشد و در این راستا باید منابع جدید برای تامین مسکن قشر کم‌درآمد و محروم جامعه درنظر گرفته شود.
وی با بیان اینکه باید خط اعتباری مسکن مهر تعیین‌تکلیف شود، ادامه داد: یک‌میلیون مسکن نیاز سالانه کشور است اما در سال‌های گذشته زمین برای ساخت مسکن ارائه نشده است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید دولت به ساخت مسکن اجتماعی توجه جدی داشته باشد. در این راستا کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به موضوع خانه‌دار شدن مردم توجه جدی دارد.
پورابراهیمی ادامه داد: مالیات بر عایدی سرمایه به رویکرد تعادلی در بازار سرمایه کمک می‌کند، هرچند برای انجام این مهم نباید شرایط رکودی وجود داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: شوک ارزی امسال هزینه ساخت‌وساز را افزایش داده بنابراین باید تسهیلات تولید و خرید مسکن افزایش یابد.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: افزایش ارز در امسال بر تولید مسکن در کشور تاثیر نامناسب داشته و امیدوارم با متعادل شدن نرخ ارز و ایجاد ثبات در بازار، زمینه رونق تولید مسکن فراهم شود.
اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس در این نشست بر لزوم توجه به موضوع افزایش سرمایه بانک مسکن و ارائه تسهیلات با شرایط آسان در بخش مسکن تاکید کردند.
در این جلسه محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی بر لزوم تولید مسکن در کشور تاکید و برنامه‌های این وزارتخانه را در بخش مسکن تشریح کرد. همچنین ابوالقاسم رحیمی انارکی مدیرعامل بانک مسکن و مسئولان این بانک گزارشی از عملکرد و برنامه‌های آینده بانک مسکن ارائه کردند.
در همین حال نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: دریافت مالیات فقط در حوزه مسکن تاثیر معکوس بر جذب سرمایه دارد، ازاین‌رو قرار شد با نگاهی وسیع‌تر این طرح بررسی شود. سید ابوالفضل موسوی نماینده مردم یزد در مجلس در گفت‌وگو با ایسنا درباره جزییات طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن گفت: این طرح ابتدا در زمینه مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن بود و براساس آن افرادی که سوداگری می‌کنند، در بخش مسکن و به مسکن به دید کالای سرمایه‌ای نگاه می‌کنند، باید مالیات آن را بپردازند.
وی در ادامه بیان کرد: پس از مطرح‌شدن این طرح در کمیسیون عمران ما به این نتیجه رسیدیم که اگر مالیات بر عایدی سرمایه فقط در بخش مسکن باشد، سرمایه‌ها به‌طور ناگهانی از این بخش خارج می‌شود و تولید نیز کاهش می‌یابد که تاثیر منفی را در جذب سرمایه در بازار مسکن خواهد داشت.
او گفت: از این‌رو با بررسی‌های انجام‌شده قرار شد مالیات بر عایدی سرمایه به سایر بخش‌ها که در آن درآمدزایی وجود دارد، گسترش یابد. اکنون این طرح در کمیسیون اقتصادی از ابعاد مختلف در حال بررسی است.
به گزارش صمت مسکن از بدو خلقت یکی از نیازهای اولیه انسان بوده است؛ مامنی که بتواند در آن قرار گیرد و آسایش داشته باشد. این نیاز اگرچه درگذشته با قناعت یا اندک امکاناتی ممکن بود فراهم شود اما در زندگی مدرن و شهرنشینی به یک دغدغه بزرگ تبدیل‌ شده است.
اما آنچه این دغدغه را سخت‌تر و بزرگ‌تر کرده، نبودن برنامه منسجم و مدیریت کارآمد در بخش اقتصادی به‌طور کلی و در بخش تولید مسکن به‌طور خاص است. به این معنی که چون در فضای اقتصادی کشور ارزش پول ملی به دلایل مختلف مانند جنگ و پیامدهای آن به‌طور متوالی در دهه‌های گذشته در نوسان بوده، همه بخش‌های اقتصاد کشور دستخوش تحولات و مشکلاتی ناخواسته شده‌اند اما آنچه این شرایط را سخت‌تر کرده نبود برنامه و مدیریت کارآمد برای تولید مسکن بوده است.
شهرهای بزرگ اندک‌اندک توسعه یافتند و بخش خصوصی بدون برنامه منسجم حاشیه «خارج از محدوده» شهرها را به مناطق مسکونی تبدیل کرد که حالا در حوزه شهر قرار گرفته‌اند. دولت‌های بعد از انقلاب هم آن‌قدر درگیر مسائل مختلف بودند که به نبود نقشه جامع شهری برای توسعه توجه نداشتند. اینک حاصل آن شهرهای بزرگی مانند تهران، اصفهان، شیراز، تبریز و… است که مدیریت آنها معضلی بزرگ ‌شده است. طرح مسکن مهر هم به دلایل مختلف که بارها گفته شد، نتوانست مشکلی از این بخش حل کند. باری بر دوش دولت، اقتصاد و مردم گذاشت که باری برنداشت.
اما اینک دولت با هم‌اندیشی بخش خصوصی و متخصصان مدیریت شهری طرح بازآفرینی بافت فرسوده شهری را داده است. برای این طرح نیز از منابع بانکی وام کم‌بهره اختصاص داده و طرح‌های مناسبی را با نظر صاحبنظران تهیه‌ کرده تا مناطق فرسوده و غیرقابل‌سکونت شهرها را به مسکنی مناسب تبدیل کند.
اما آنچه دوباره سنگ پیش‌پای این طرح ‌شده، تحولات پولی است که در یک سال گذشته همه محاسبات مالی این طرح را دچار اختلال کرده است. حالا هم بحث مالیات بر عایدی سرمایه مشکل جدیدی برای این طرح ‌شده است.
در واقع در طرح بازآفرینی شهری طبقه متوسط و ضعیف هستند که قرار است صاحب مسکنی مناسب شوند. درغیر این‌صورت قشر مرفه جامعه در این طرح جای نمی‌گیرد.
اگر قرار باشد با مسائلی مانند مالیات بر عایدی سرمایه و کافی نبودن سرمایه اولیه یا وام ناچیز بانکی با توجه به رشد قیمت‌ها این طرح را شروع کنند، باید گفت از حالا این طرح شکست‌ خورده است.
ولی اگر دولت از زاویه رونق و توسعه به این طرح نگاه کند، موفقیت حاصل خواهد شد زیرا در ساخت یک بنا حدود ۲۰۰ رشته مختلف باید تولید کنند تا محصول واسطه‌ای یا نهایی آنها به تکمیل آن ساختمان کمک کند. این امر خود باعث رونق صنعت و اقتصاد در جامعه خواهد بود.
آفت این مسئله نیز نبود مدیریت جامع و کارآمدی است که باید هم اقتصاد کشور را برای جلوگیری از معضلات کلان حفظ کند و هم مدیریت بخشی است که طرح بازآفرینی را کنترل و هدایت کند تا از گزند واسطه‌ها و سوداگران در امان بماند.
در تشریح مزایای طرح بازآفرینی شهری مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت، ضمن اشاره به امتیازهای طرح بازآفرینی شهری گفت: پرداخت وام بدون سپرده به سازندگان و همچنین ضمانت فروش و سود سازندگان از امتیازهای ویژه این طرح است که در صورت اجرا و اطلاع‌رسانی می‌تواند زمینه اقبال انبوه‌سازان برای سرمایه‌گذاری در این طرح را فراهم کند.
وی افزود: ازآنجاکه نرخ سود وام صندوق مسکن یکم در محدوده بافت فرسوده کمتر بوده و شرط خانه‌اولی برای دریافت این وام در این محدوده نیز وجود نخواهد داشت، رغبت به خرید واحدهای باقی‌مانده نیز افزایش ‌یافته و علاوه بر مزیت‌های یادشده، پایین بودن هزینه ساخت به‌واسطه حذف و تخفیف برخی شاخص‌های هزینه‌ای همچون معافیت ۱۰۰درصدی از پرداخت هزینه صدور پروانه ساختمانی یا تخفیف در انشعاب‌های گاز و برق می‌تواند قابل‌توجه باشد.
تجربه نشان داده است مدیریت ضعیف در اجرای طرح‌ها و پروژه‌‌های بزرگ مانند طرح یادشده آنها را به بی‌راهه خواهد برد. اگرچه این امر یک عیب بزرگ برای کشور است که بخش خصوصی قدرتمند و غیوری که چنین کارهایی را انجام دهد نداریم ولی در شرایط کنونی از ضرورت نقش‌آفرینی دولت در این راه کاسته نمی‌شود. به همین خاطر شاید بهتر باشد طرح بازآفرینی شهری را از بحث مالیات بر عایدی سرمایه استثنا کنند تا نگاه رونق و توسعه اقتصادی بیش‌ازپیش محقق شود یا دست‌کم خریداران اولیه آن را به‌عنوان «سرمایه‌گذاران» که می‌توانند موفقیت و سودآوری طرح را تضمین کنند، از این مالیات معاف کنند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.