صنایع و معدن مازندران

» ترمز خریدهای بی‌رویه مس کشیده شد

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

تاثیر نرخ ارز بر مازاد عرضه مس در بازار داخلی

سارا اصغری: نرخ محصولات مسی از ابتدای امسال با تحولات نرخ ارز و افزایش ۲ برابری همراه شده است اما این روزها بازار این فلز سرخ آرامش یافته و با ثبات نسبی نرخ دلار در ثبات به سر می‌برد، البته به لطف عرضه فراوان و تقاضای کم.

به عبارت دیگر کمبود تقاضا در بازار مس و صنایع پایین‌دستی، این بازار را دچار رکود تورمی کرده است.

عرضه‌های خوب و قابل قبول
درباره وضعیت این روزهای بازار مس، مجید دیانت فعال و کارشناس حوزه مس در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: بازار مس از نظر عرضه در وضعیت بسیار خوبی قرار دارد. در زمینه مفتول و کاتد، مشکلی وجود ندارد و در هر دو کالا عرضه‌ها بسیار مناسب است چراکه هم شرکت ملی مس و هم شرکت‌های خصوصی، عرضه‌های خوب و قابل قبولی دارند.
دیانت در ادامه با اشاره به وضعیت تقاضا در بازار مس عنوان کرد: موضوع این است که از ابتدای سال با تغییر شدید نرخ دلار روبه‌رو شدیم و بیشتر تولیدکنندگان هر لحظه در انتظار افزایش شدیدتر نرخ ارز سعی کردند انبارهای‌شان را بیش از نیاز پر کنند. از طرفی به دلیل نگرانی از افزایش قیمت‌ها در روال آتی، سعی در خرید مواد اولیه و تولید بیشتر کردند و تا جایی که نقدینگی و توان مالی آنها اجازه می‌داد، خرید کرده و انبارهای خود را پر کردند.
 وی در ادامه خاطرنشان کرد: همراه با تورمی که از ابتدای امسال اتفاق افتاد به‌تدریج در صنعت مس دچار رکود تورمی شدیم. از یک سو قیمت‌ها افزایش یافت و از سوی دیگر تقاضایی وجود نداشت. از این رو تولیدکنندگان در فروش کالای خود دچار مشکل شدند و برگشت نقدینگی برای آنها با مشکل روبه‌رو شد. به عبارت دیگر زمانی که کالایی را به فروش می‌رساندند، دیگر قادر به جایگزین کردن آن نبودند. این مشکل به‌تدریج بیشتر شد و از شهریور تاکنون تقاضا به کمترین میزان ممکن رسیده است.
 این کارشناس حوزه مس افزود: از طرفی برخی قادر به فروش کالای خود نشدند چراکه بیش از اندازه خرید کردند و برخی هم که قادر به فروش شدند دیگر توان مالی آنچنانی ندارند که بخواهند دوباره‌ خرید کنند. با توجه به این شرایط هم‌اکنون چندین هفته است که به صورت متوالی هم در مفتول و هم در کاتد مس با مازاد عرضه روبه‌رو هستیم. البته پیش‌بینی حاکی از آن است که هفته‌های آینده نیز با مازاد عرضه روبه‌رو خواهیم بود.
وی افزود: این رکود تورمی در حقیقت چنین شرایطی را برای بازار ایجاد کرده است. از سوی دیگر خریداران مس، نتوانستند جنس فروخته شده را با جنس‌های جدید جایگزین کنند. این دو عامل سبب کاهش شدید تقاضا در بازار مس شده است.
دیانت در پاسخ به این پرسش که نرخ محصولات مس از ابتدای سال تاکنون با چه میزان افزایش روبه‌رو شده است، عنوان کرد: در ابتدای سال هر کیلو کاتد حدود ۲۶ تا ۲۸هزار تومان بود که به ۵۴هزار تومان رسید یعنی حدود ۲برابر شده است. البته نرخ این محصول تا ۶۵هزار تومان هم صعود کرد اما پس از آن دوباره روند نزولی به خود گرفت و قیمت‌ها تا حدودی تعدیل شد.
وی در ادامه افزود: البته فرمول قیمت‌گذاری پس از بخشنامه‌ای که وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد دچار تغییرات جزئی در زمینه قیمت‌گذاری شد اما زیاد تاثیرگذار نبود.
این کارشناس حوزه مس در پاسخ به این پرسش که قیمت‌ها تا چه اندازه ثبات پیدا کرده‌اند و گمان می‌کنید تا پایان سال چه روالی را طی کنند، گفت: اگر دولت، فرمول قیمت‌گذاری را تغییر ندهد و اجازه دهد که بازار روند خودش را در پیش بگیرد و از اقدام‌های دستوری در بازار پرهیز کند، هم عرضه‌کننده و هم تولیدکننده می‌توانند پیش‌بینی کرده و وارد بازار شوند.
دیانت تاکید کرد: زمانی که فرمول قیمت‌گذاری را ثابت نگه داریم قدرت پیش‌بینی فعالان بازار را بالا خواهیم برد اما اگر قرار باشد که هر هفته فرمول قیمت‌گذاری تغییر کند، عرضه‌کنندگان و تولیدکنندگان قادر به پیش‌بینی نخواهند نشد. با یک قیمت‌گذاری ثابت می‌توان از التهاب بازار کاست.
دیانت در ادامه با اشاره به نحوه اعلام ارز در نیما عنوان کرد: اگر تغییراتی در نرخ ارز نیمایی ایجاد نشود، قیمت‌ها ثابت خواهند ماند. البته پس از بودجه‌ای که دولت به مجلس شورای اسلامی داده است، پیش‌بینی می‌شود که نرخ دلار تا حدی افزایش یابد، هر چند بعید به نظر می‌رسد که قیمت‌های جهانی افزایش شدید داشته باشند و به احتمال زیاد در همین محدوده باقی خواهند ماند. در کل با توجه به افزایش نرخ نیمایی ممکن است به صورت اندک با افزایش نرخ مس تا پایان سال روبه‌رو شویم اما اگر پس از تصویب بودجه، دلار نیز ثابت باقی ماند، قیمت‌های مس در همین محدوده باقی می‌مانند.

آلیاژی‌ها در بی‌تقاضایی شدید
همچنین درباره وضعیت این روزهای بازار مس، رضا طاهرزاده، فعال پایین‌دست در حوزه مس در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: بازار مس به ثبات نسبی رسیده است، آنهم به دلیل ثبات نسبی حاکم بر بازار ارز. به عبارت دیگر هر زمان در بازار ارز ثبات داشته باشیم، در بازار هم شاهد ثبات خواهیم بود.
طاهرزاده در ادامه عنوان کرد: البته عرضه‌هایی در بورس کالا در زمینه مس انجام می‌شود اما به صنایع پایین‌دستی نمی‌رسند. وی در پاسخ به این پرسش که وضعیت تقاضا در صنایع پایین‌دستی چگونه است، خاطرنشان کرد: در صنایع پایین‌دست مس به‌ویژه در زمینه آلیاژها بازار به شدت دچار کاهش تقاضا شده است.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: آلیاژهای مس از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱.۵ تا ۲ برابر گران شده‌اند. از سوی دیگر سرمایه در گردش واحد افزایش پیدا نکرده و حتی به دلیل هزینه‌های سربار، سرمایه در گردش آنها کاهش یافته است. بنابراین تقاضا در بازار به شدت کاهش دارد.
این فعال حوزه مس ادامه داد: از سوی دیگر، تحریم نیز آثار خود را بر جای گذاشته است. در واحدهای آلیاژی مس، از گرافیت، کربن یا زغال فشرده برای قالب‌سازی استفاده می‌شود که در صنایع موشکی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گرافیت در ردیف کالاهای تحریمی قرار گرفته و به نوبه خود می‌تواند تاثیر دوچندانی بر رکود این بازار بگذارد.
طاهرزاده در ادامه عنوان کرد: البته یکی از مشکلات ما در بازار این است که دولت به جای نظارت بر بازار، متصدی آن شده است. از یک سو تصدی‌گری می‌کند اما از سوی دیگر هیچ نظارتی بر بازار ندارد، نتیجه این می‌شود که هر فردی در بازار هر کاری که می‌خواهد، انجام می‌دهد.
وی ادامه داد: موضوع دیگر این است که دولت درباره تولیدی‌ها هر روز یک قانون وضع می‌کند که سبب سردرگمی تولیدکننده می‌شود. برای مثال اگر فردی چک برگشتی داشته باشد، تمام حساب‌های شخصی او مسدود می‌شود. اما آیا شرکت تولیدی در کشور سراغ دارید که چک برگشتی نداشته باشد؟ منظور این است که هر بار با قوانین جدید راه را برای تولیدکننده پیچیده می‌کنند یا به سمت غیرشفاف شدن پیش می‌روند. برای مثال در همین زمینه چک‌های برگشتی سبب زیرزمینی شدن کارها می‌شوند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.