صنایع و معدن مازندران

» تردیدهای نمایش فیلم خارجی روی پرده نقره‌ای

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۹۲۹

علی نعیمی: یک ماهی می‌شود که سینمای ایران، اکران فیلم‌های خارجی را برای چندمین‌بار تجربه می‌کند.

اکران فیلم‌های سینمای جهان در سینماهای تهران یک اتفاق است که هر چند سال یک بار به فکر مدیران دولتی می‌افتد و نتیجه آن در هر مقطع زمانی به غیر از شکست و صرف هزینه‌های بسیار و دستاوردهای کم، چیز دیگری نبوده است.
اینبار اما موسسه رسانه‌های تصویری با همکاری سازمان سینمایی برای اکران محدودی از آثار سینمای جهان اقدام کرده است؛ اتفاقی که مخالفان و موافقانی دارد.
جدا از این بحث قدیمی و همیشگی که اکران فیلم خارجی به نفع سینمای ایران است یا به ضرر آن، چند نکته در این شکل اکران فیلم خارجی قابل تامل است‌؛ نخست آنکه از آغاز پیدایش سینما تا به امروز تبلیغات، پایه اصلی اکران هر فیلم سینمایی بوده و هست. در گذشته که گستردگی رسانه‌ها به شکل امروز نبود و فضای مجازی هم وجود نداشت با آگهی در روزنامه یا همان پرده سر‌ در سینما سعی داشتند مخاطب را از به نمایش در‌آمدن فیلم‌ها آگاه کنند. حال باید پرسید دلیل این‌گونه اکران بی‌سر‌و‌صدا و بدون هیچ اطلاع‌رسانی «فیلم خارجی» در عصر انفجار ارتباطات چیست؟
درست است که تماشای هر فیلمی روی پرده بزرگ حس و حال دیگری دارد اما مخاطب امروز باید پارامترهای جذاب زیادی را کنار هم قرار دهد تا برای دیدن فیلمی به سالن سینما برود؛ ‌با نداشتن افتتاحیه و مراسم‌های اکران مردمی همراه با عوامل فیلم(مانند فیلم‌های داخلی)، نداشتن تبلیغات و اطلاع‌رسانی، نداشتن تیزر تلویزیونی و اینترنتی، تعداد سینما و سانس‌های محدود و در این سکوت خبری کامل، چه انتظاری از این اکران دارند، جز شکست؟
منوچهر محمدی، تهیه‌کننده سینما درباره تصمیم‌گیری مبنی‌بر اکران محدود فیلم‌های خارجی در برخی از پردیس‌های سینمایی، بیان کرد: اکران فیلم‌های خارجی در سینمای ایران نظرهای موافق و مخالفی دارد. اکران فیلم‌های خارجی در ایران هم می‌تواند یک تهدید باشد، هم یک فرصت؛ زمانی می‌تواند تهدید باشد که میزان واردات فیلم خارجی به حدی افزون‌ شود که امکان ایجاد تنوع و فضای اکران را از سینمای ایران سلب کند. همچنین، تهدید احتمالی دیگر این خواهد بود که فیلم خارجی از سوی بخش خصوصی اکران شود و این بخش بی‌ضابطه و در حجمی انبوه این آثار را وارد کند.
وی افزود: در این صورت با توجه به تفاوت نرخ تمام‌شده حق رایت فیلم خارجی و تولید فیلم ایرانی به طور قطع نمایش فیلم خارجی ارزان‌تر تمام خواهد شد زیرا آنها حق کپی‌رایت را به ایران می‌فروشند و این حق برای محدوده ایران نرخ زیادی ندارد و از مرز ۲۰ تا ۱۰۰ هزار دلار تجاوز نخواهد کرد.
این تهیه‌کننده خاطرنشان کرد: ‌کمپانی‌های خارجی می‌دانند که نرخ بلیت سینما در ایران ارزان و با توجه به نرخ دلار امروز کمی بیش از یک دلار است اما در کشورهای همسایه نرخ بلیت سینما‌ بالای ۵ یا ۶ دلار و در کشورهای اروپایی این رقم بین ۷ تا ۱۰ دلار تعریف می‌شود. بنابراین، بازار سینمای ایران برای کمپانی‌های خارجی از اساس جذاب نیست و از طرف دیگر، برای واردکننده به دلیل تفاوت نرخ تمام‌شده با تولید داخلی جذاب است. اما با توجه به اینکه دولت نمی‌خواهد این امتیاز را به بخش خصوصی واگذار کند، این تهدید نیز جدی تلقی نمی‌شود.
محمدی با اشاره به اینکه اکران فیلم خارجی برای سینمای ایران بیشتر فرصت است تا تهدید، ‌گفت: سومین نکته‌ای که باعث می‌شود اکران فیلم خارجی را تهدیدی برای اکران فیلم داخلی ندانیم، این است که امکانات رسانه‌ای جدید مثل اینترنت و حتی دانلودهای غیرمجاز، دسترسی به فیلم خارجی را برای مردم بسیار آسان کرده و در فاصله یک هفته تا یک ماه پس ار عرضه، فیلم خارجی برای مخاطب ایرانی قابل دسترس است.
این در حالی است که این فرآیند برای اکران در سینمای ایران، بعد از طی مراحل قانونی مانند خرید حق کپی‌رایت، دریافت مجوز، دوبله و… دست‌کم چند ماه طول می‌کشد. بنابراین، پیش از اکران قانونی فیلم، مخاطبان، آن فیلم را در فضای مجازی دیده‌اند و برای‌شان دیگر جذابیتی ندارد که آن را لزوما در سالن سینما ببینند.
تهیه‌کننده «امکان مینا» همچنین تصریح کرد: اکران محدود فیلم‌های خارجی در پردیس‌های سینمایی بحثی بود که سال گذشته در معاونت سینمایی مطرح و قرار شد واردات فیلم خارجی در اختیار دولت باشد و تا جایی که به سینمای ایران آسیب نرساند، با ضوابط محدودکننده اکران شود. این سیاست کارشناسی‌شده قرار بود از آغاز سال ۹۷ اجرا شود و نخستین فیلم خارجی با عنوان «تمام پول‌های جهان» از سوی موسسه رسانه‌های تصویری خریداری و برای اکران در اواسط تیر به چند سینما داده شد.
وی افزود: ضمن اینکه این فیلم چند ماه قبل در اینترنت قابل دسترس بود و فارغ از جرح و تعدیل‌های پروانه نمایش و بر اساس آیین‌نامه‌ای که در سینماهای دارای ۱۰ سالن می‌توان فیلم‌های خارجی را اکران کرد، «تمام پول‌های جهان» در کوچکترین سالن این سینماها نمایش داده شد. برای مثال، در سالنی ۲۵ نفره در پردیس مگامال و در پردیس کوروش فقط یک روز اکران شد.
از این رو، فیلم‌های انتخاب‌شده جذاب و به‌روز نیستند. میزان جرح و تعدیل‌ها نیز به قدری است که مخاطب را به سینما نمی‌کشاند، ضمن اینکه فیلم‌ها پیش‌تر دیده شده است.
اینکه نرخ بلیت در سینماهای ممتاز پایتخت ۱۵ هزار تومان است اما برای فیلم خارجی ۲۰ هزار تومان، پرسشی دیگر از این اکران فیلم خارجی است.
منوچهر شاهسواری، تهیه‌کننده سینما با اشاره به تصمیم شورای صنفی نمایش مبنی‌بر اکران فیلم‌های خارجی در پردیس‌های سینمایی عنوان کرد: سینمای ایران با همه تنوع تولیداتش، هم از منظر سینمایی، هم به لحاظ زیبایی‌شناسی و تلاش برای جذب مخاطب، «سینمای ایران» است. باید به استقبال مخاطبان از سینمای ایران اندیشید. در کنار تاثیر اکران فیلم‌های خارجی بر سینمای ایران و دسترسی بینندگان به فیلم‌های خارجی، باید به پیامدهای حذف سینمای ایران جدی‌تر اندیشید.
وی در پایان عنوان کرد: اگر قرار است پول اکران فیلم‌های خارجی به جیب کمپانی‌های خارجی برود و آنها سالن‌های ما را بخرند و نگذارند تولید کنیم، از نظر من، این سالن‌ها متعلق به سرزمین ماست و من از آن دفاع می‌کنم. اگر این گردش مالی در محاسباتی درست، در نظام ارتقای تولید، آموزش و ساخت سینمای ایران بیاید، تازه امکان می‌یابیم در این باره گفت‌وگو کنیم.
آیا اکران محدود و بدون تبلیغات فیلم خارجی برای آن است که سبد اکران متنوع‌تر شود یا اینکه از همین حالا پروژه‌ای را کلید زده‌ایم که عاقبتی جز شکست ندارد و بعد از چند ماه می‌توان با استناد به این دوره اکران ناموفق پرونده آن را برای همیشه بست؟

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.