صنایع و معدن مازندران

» تدوین طرح توسعه سرمایه‌گذاری‌ در بخش بالادست نفت

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

نماینده ناظر در شورای‌عالی انرژی خبرداد

گروه انرژی: عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح در حال تدوین برای توسعه سرمایه‌گذاری بالادست صنعت نفت گفت: با ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بخش در میدان‌های مشترک به‌ویژه غرب کارون در ۳۲ ماه، ۲۵۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید اضافه می‌کنیم.

علی بختیار درباره لایحه بودجه ۹۸ و توان توسعه نفت با توجه به سهم اختصاص داده شده و در نظر گرفتن کاهش درآمدهای ناشی از تحریم‌ها به ایلنا گفت: با توجه به شرایط تحریم نفت و کاهش صادرات، دولت در زمینه بالانس بودجه دچار مشکل بوده بنابراین سهم صندوق توسعه ملی را به ۲۰ درصد کاهش داد و سهم نفت نیز همان ۱۴.۵ درصد در نظر گرفته شده که کاهش صادرات، درآمدهای این صنعت را با چالش روبه‌رو می‌کند. وی افزود: این اتفاق از این جهت که می‌توانیم از این فرصت استفاده تا درآمدهای نفتی را از بودجه حذف کنیم، خوب است. سال‌های گذشته نیز چنین تجربه‌ای داشتیم‌ اما استفاده نکردیم. در دوران تحریم نفتی سابق باید به این هدف نائل می‌شدیم که بودجه را بدون نفت ببندیم.

پیشنهادهای مالیاتی
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: برای قطع وابستگی به نفت در بودجه چند زیر‌ساخت لازم است از جمله اینکه درآمدهای مالیاتی را افزایش دهیم. در این باره قانونی در دستور کار مجلس است مبنی‌بر اینکه صندوق مکانیزه فروش داشته باشیم، این صندوق یکی از زیرساخت‌هایی است که می‌تواند درآمدهای مالیاتی را افزایش دهد، اقدام دیگر وضع مالیات بر سرمایه است یعنی با این کار درآمدهای مالیاتی را افزایش دهیم.

گروه‌های مالیاتی را افزایش دهیم
عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر لزوم تکمیل زیرساخت‌های مالیاتی خاطرنشان کرد: اکنون قشر حقوق‌بگیر که درآمدش از همه کمتر است قبل از اینکه حقوق دریافت کند مالیات می‌پرداز‌د، ما بخش‌هایی در اقتصاد کشور داریم که درآمدها و سود کلانی در اختیار دارند اما مالیات پرداخت نمی‌کنند، با وجود همه شعارها هنوز نتوانسته‌ایم توسعه درآمدها و گروه‌های مالیاتی را ساماندهی کنیم، باید گروه‌های مالیاتی را توسعه دهیم نه اینکه بر افرادی که مالیات می‌دهند فشار وارد کنیم. بختیاری با اشاره به اقدام کمیسیون تلفیق در بودجه ۹۷ در راستای پلکانی کردن مالیات بر حقوق برای دستیابی به توسعه‌یافتگی گفت: در این زمینه مقرر شد کسی که حقوق بیشتری می‌گیرد مالیات بیشتری هم بپردازد، اکنون نیز فارغ از اینکه مجلس کلیات بودجه ۹۸ را بپذیرد یا خیر، باید اصلاحاتی در آن انجام شود تا کمترین وابستگی را به درآمدهای نفتی داشته باشیم و کشور را با وجود تحریم‌ها به سمت پویایی و توسعه سوق دهیم.

جذب ۱۷۰ میلیارد دلار سرمایه
عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره توسعه صنعت نفت با توجه به کاهش درآمدهای صادراتی بیان کرد: ما برای حل این موضوع ابتکاراتی به خرج دادیم، از جمله آن طرح افزایش پالایشگاه و پتروپالایشگاه‌ها از طریق جذب سرمایه مردمی است. این طرح در کمیسیون اصلی و فرعی تصویب شده، در صحن علنی هم مورد بررسی قرار می‌گیرد و مورد وفاق کامل بورس، برنامه و بودجه، وزارت نفت، شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون انرژی است. نماینده ناظر در شورای‌عالی انرژی توضیح داد: معنای آن این است که ما حدود ۱۷۰ میلیارد دلار در اقتصاد کشور پول سرگردان داریم، باید مشوق‌هایی در نظر بگیریم که مردم به جای بازار سکه و خودرو سرمایه خود را به سمت تولید ببرند. این طرح با جذابیت ۲۴ درصد IRR است، مردم با سرمایه‌گذاری در توسعه پالایشگاه‌های موجود و پتروپالایشگاه‌های جدید سهیم می‌شوند و تحرکی در اقتصاد و صنعت نفت کشور ایجاد خواهد شد. وی با اشاره به مشوق‌های طرح یاد‌شده گفت: مشوق طرح این است که از ۲ سال شروع بهره‌برداری منابع متعلق به صندوق توسعه ملی پول خوراک را پرداخت نمی‌کند و طی دوره ۱۲ ساله با نرخ بهره ۴ درصد واریز انجام می‌شود، سرمایه‌گذاران در سال نخست شروع بهره‌برداری همه آنچه سرمایه‌گذاری کردند به اضافه سود را دریافت خواهند کرد.

تولید ۲۵۰ هزار بشکه از غرب کارون
بختیار با اشاره به طرح در حال تدوین برای بخش بالادست صنعت نفت نیز گفت: این طرح هم به این صورت است که با ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در میادین مشترک به‌‌ویژه غرب کارون در طول ۳۲ ماه، ۲۵۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید اضافه می‌کنیم.

صندوق‌ها را به کمک نفت می‌آوریم
وی با تاکید بر اینکه باید به سمت نوآوری، ابتکار و تامین مالی پروژه‌های نفتی برویم، درباره نحوه تامین اعتبار یاد‌شده اظهار کرد: برخی صندوق‌ها از جمله صندوق‌های بازنشستگی با مشکلات بسیاری روبه‌رو هستند و منابع خود را در جاهای کم‌بازده سرمایه‌گذاری کرده و به سمت طرح‌های جذاب نرفته‌اند، بنا داریم متناسب با منابعی که در اختیار دارند، همچنین راهبردی که دولت در زمینه فروش شرکت‌های متعلق به شستا دارد، منابع را برای توسعه میادین مشترک سوق دهیم. وی یادآور شد: این طرح هنوز اعلام وصول نشده، در حال بررسی هستیم و با بخش‌های مختلف از جمله وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت نفت کمیسیون انرژی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در حال تدوین آن هستیم.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.