صنایع و معدن مازندران

» تابستانِ سرد ناشران با مشکل کاغذ

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۵۳۹

علی نعیمی: تابستان امسال با شوک نرخ کاغذ و اخبار بدی در حوزه چاپ کتاب شروع شد.

گران شدن نرخ کاغذ که درنتیجه التهاب‌های بازار ارز بود، موجب شد بسیاری از ناشران با دیده تردید به ادامه فعالیت خود نگاه کنند. این نگرانی در کاهش قدرت خرید مردم نیز خودش را نشان داد. البته در کنار کاهش قدرت خرید مردم طرح تابستانه کتاب توانست به کمک ناشران و کتابفروشی‌ها بیاید و با کمک‌های دولت ناشران به ادامه فعالیت خود امیدوار باشند.
به گزارش صمت، نگاه آماری به بازار کتاب نشان می‌دهد مخاطبان کتاب با سلیقه‌های مختلف در بازار به دنبال کتاب‌هایی هستند که دارای ویژگی‌های منحصر به فرد باشد. تاثیر تبلیغات دهان به دهان و استفاده از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی یکی از عوامل رونق برخی از عنوان‌های کتاب است.
یکی از اتفاق‌های قابل‌پیش‌بینی که پیش‌تر هم شاهدش بوده‌ایم، بالا رفتن میزان فروش یک کتاب است که مربوط به چهره‌ای مطرح باشد. برای نمونه پرفروش‌ترین عنوان نشر افراز در تابستان، کتابی درباره زندگی تئاتری عزت‌الله انتظامی بازیگر فقید تئاتر و سینما است که چندی پیش بدرود حیات گفت. همچنین، تیر امسال و همزمان با سالروز شهادت شهدای هفتم‌تیر کتاب «روایتی از زندگی و زمانه آیت‌الله سیدمحمدحسینی بهشتی» به عنوان اثری کامل و جامع درباره این شخصیت منتشر شد که پرفروش‌ترین کتاب این ناشر در ۳ ماه گذشته بوده است.
انتشارات آفرینگان، شاخه کودک و نوجوان مجموعه انتشاراتی ققنوس است که کتاب‌های حوزه ادبیات و فلسفه را برای مخاطبان نوجوان در حوزه‌های تالیف و ترجمه منتشر می‌کند. پرفروش‌ترین عنوانی که مسئولان این نشر برای فهرست پرفروش‌های تابستانی خود اعلام کردند، جلدهای اول و دوم کتاب «فلسفه برای نوآموزان» بود. این کتاب، نوشته مشترک شارون ام کای و پل تامسون است که به‌وسیله حوریه هوشیدری فراهانی ترجمه شده است. هر دو جلدش نیز درحال‌حاضر با چاپ سوم در بازار نشر عرضه می‌شوند.
مسئولان نشر آموت در معرفی عنوان‌های پرفروش خود در فصل تابستان، ابتدا از کتاب «ما تمامش می‌کنیم» نوشته کالین هوور با ترجمه آرتمیس مسعودی نام می‌برند. دومین عنوان پرفروش‌شان هم «نحسی ستاره‌های بخت ما» اثر جان گرین است که آرمان آیت‌اللهی ترجمه‌اش کرده است.
مدیر این نشر از کتاب «زن همسایه» نوشته شاری لاپنا با ترجمه عباس زارعی و «دروغ‌های کوچک بزرگ» اثر لیان موریارتی با ترجمه سحر حسابی به‌عنوان کتاب‌های سوم و چهارم پرفروش آموت در تابستان نام می‌برد. پنجمین عنوانی هم که بین کتاب‌های این ناشر بیشترین فروش را در تابستان داشته، رمان «خاما» اثر یوسف علیخانی است.
مدیر انتشارات افراز هم که به عنوان یکی از ناشران کتاب‌های حوزه سینما و تئاتر در بخش تالیف و ترجمه شناخته می‌شود، کتاب «زندگی تئاتری عزت‌الله انتظامی» را به عنوان نخستین کتاب معرفی می‌کند. این کتاب یکی از عنوان‌های مجموعه «تئاتر ایران در گذر زمان» و به قلم خود این مدیر نشر است.
«انتقامِ بخشش» از اریک امانوئل اشمیت با ترجمه سعیده شکوری، «ط» نوشته زاهد بارخدا از مجموعه «داستان امروز ایران»، «زمانی که یک اثر هنری بودم» نوشته اریک امانوئل اشمیت با ترجمه مشترک فرامرز ویسی و آسیه حیدری، «کله‌پوک‌ها» نوشته نیل سایمون با ترجمه شهرام زرگر و «خدای کشتار» اثر یاسمینا رضا با ترجمه علیرضا کوشک‌جلالی دیگر عنوان‌هایی هستند که به ترتیب در فهرست پرفروش‌های این ناشر در تابستان قرار گرفته‌اند.
عنوان‌های هفتم تا دهم جدول پرفروش‌های افراز در فصل گذشته نیز به این ترتیب است: «غذا، دعا، عشق» اثر الیزابت گیلبرت با ترجمه ندا شادنظر، «راهنمای عملی نمایشنامه‌نویسی» نوشته نوئل گریک با ترجمه مصطفی امینی، «قرمز و دیگران» نوشته محمد یعقوبی و مجموعه کامل اشعار قاسم آهنین‌جان.
مسئولان نشر افق هم بین همه عنوان‌های کودک، نوجوان و بزرگسال این ناشر، رمان «رهش» از رضا امیرخانی، مجموعه ۴ جلدی «دشت پارسوا» نوشته مریم عزیزی، رمان نوجوان «برایم شمع روشن کن» نوشته مریم محمدخانی، رمان «مومو» اثر میشائیل انده با ترجمه کتایون سلطانی و «غرور و تعصب» نوشته جین آستین با ترجمه کیوان عبیدی آشتیانی را به عنوان پرفروش‌های تابستانی خود معرفی می‌کنند.
رمان «قاتلی که در آرزوی جایی در بهشت بود» نوشته یوناس یوناسن با ترجمه ابوالفضل الله دادی نخستین عنوان فهرست پرفروش‌های انتشارات «به‌نگار» در تابستان است. بالا بودن فروش این کتاب در فهرست یادشده در این گزارش و گزارش‌های پیشین، شاید به دلیل طنز بودن و رگه‌های اجتماعی این رمان باشد. دومین عنوان بالای جدول به‌نگار نیز اثر دیگر همین نویسنده است که ازسوی مترجم دیگری به فارسی برگردانده شده است؛ «پیرمرد صدسال‌های که از پنجره بیرون پرید و ناپدید شد» نوشته یوناس یوناسن با ترجمه شادی حامدی. سومین رتبه هم یکی از نام‌های آشنایی است که در گزارش‌های پیشین هم از آن گفته‌ایم: «آدم‌های خوشبخت کتاب می‌خوانند و قهوه می‌نوشند» اثر آنیس مارتن لوگان که ابوالفضل الله‌دادی ترجمه‌اش کرده است.
ادامه جدول یادشده درباره کتاب‌های این ناشر به این ترتیب است: «داستان گلستان» با گردآوری حسین کاظمی که مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه نویسندگان گلستانی را دربر می‌گیرد، «داستان اصفهان» با گردآوری نسیبه فضل‌اللهی، «برای این لحظه متشکرم» شامل خاطرات والری تریرویلر بانوی نخست پیشین فرانسه با ترجمه ابوالفضل الله‌دادی و رمان «سین‌شین» نوشته ضحی کاظمی. کتاب «مسی، رونالدو، نیمار» نوشته لوکا کایولی با ترجمه شادی حامدی‌آزاد هم بین آثار نوجوان این ناشر، فروش خوبی در تابستان داشته است.
نکته مهم درباره وضعیت جاگیری کتاب‌های داریوش مهرجویی در فهرست پرفروش‌های این ناشر این است که به گفته مدیران به‌نگار فروش‌شان خوب بوده ولی در رتبه‌های بعدی جدول قرار می‌گیرند.
گفت‌وگو با فروشندگان و مسئولان نشر ثالث هم به این نتیجه انجامید که رمان «رز برفی» نوشته لولو تیلور با ترجمه مریم مفتاحی به عنوان پرفروش‌ترین کتاب تابستان این ناشر معرفی شد.
در گفت‌وگو با مسئولان نشر چشمه، ۲ کتابی که در صدر جدول پرفروش‌ها معرفی می‌شوند، ترجمه‌های عادل فردوسی‌پور از کتاب‌های «هنر خوب زندگی کردن» و «هنر شفاف اندیشیدن» هستند که نخست با چاپ ۱۲ و دومی با چاپ شصت و سوم خود در این جایگاه قرار گرفته‌اند.
بین کتاب‌های انتشارات روزگار هم می‌توان این عنوان‌ها را به ترتیب در فهرست پرفروش‌های تابستان جا داد: «رئیس‌جمهوری گم شده است» نوشته مشترک بیل کلینتون و جیمز پترسون با ترجمه نسرین مجیدی که چندی پیش چاپ شد، رمان «جن زدگان» اثر داستایوسکی با ترجمه نسرین مجیدی و «قوی سیاه سبز» نوشته دیوید میچل با ترجمه آرش خوش صفا.
یکی از ناشرانی که در چند گزارش فصلی گذشته حضور داشته، انتشارات سایان است که به بیشتر به چاپ کتاب‌های دانشنامه یا دایره‌المعارف مصور اشتغال دارد. کتاب تازه «روایتی از زندگی و زمانه آیت‌الله سیدمحمدحسینی بهشتی» بیشترین فروش را داشته است. این کتاب که تیر امسال با تیراژ ۵ هزار نسخه چاپ شد، به پایان چاپ نخستش نزدیک می‌شود و بین عنوان‌های این ناشر در تابستان، بالاترین میزان فروش را دارد.
با رسیدن به انتشارات سوره مهر، به نام‌هایی آشنا برمی‌خوریم. «خاطرات سفیر» شامل خاطرات نیلوفر شادمهری نخستین کتاب پرفروش‌های این ناشر در تابستان است.
مسئولان انتشارات فاتحان که به چاپ کتاب‌های حوزه دفاع مقدس مبادرت دارد، همچنان «عباس دست‌طلا» را به عنوان پرفروش‌ترین کتاب خود معرفی می‌کنند. نشر ققنوس از مجموعه انتشارات ققنوس، ترجمه رمان «ملت عشق» نوشته الف شفق را به عنوان پرفروش‌ترین کتاب تابستان خود معرفی می‌کند.
انتشارات کتابسرای تندیس نیز با چاپ چهلم «هری پاتر و سنگ جادو» نوشته جی.کی.رولینگ با ترجمه سعید کبریایی، چاپ هجدهم «دختر پرتقالی» نوشته یوستین گاردر با ترجمه مهوش خرم‌پور، چاپ هفتم «مردی به نام اووه» نوشته فردریک بک‌من با ترجمه محمد عباس‌آبادی، چاپ نخست «تلماسه» نوشته فرانک هربرت با ترجمه سید مهیار فروتن‌فر ۴ عنوان نخست فهرست پرفروش‌های تابستانی این ناشر هستند. چاپ چهلم ترجمه «هری پاتر و سنگ جادو» پرفروش‌ترین عنوان کتابسرای تندیس است. بین پرفروش‌های نشر مرکز در تابستان امسال «چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم» با چاپ نود و پنجمش و «تصرف عدوانی» با چاپ بیست و ششمش در جایگاه نخست و دوم قرار دارند.
«فرمین موش کتابخوان» هم که با چاپ دهمش در گزارش پیشین، رتبه‌های پایین‌تری داشت، اینک با چاپ یازدهم در جایگاه سوم قرار گرفته است. گفت‌وگو با مدیرمسئول انتشارات معین هم منجر به این می‌شود که نام کتاب «میرزا رضای کرمانی به روایت پرویز خطیبی» به عنوان پرفروش‌ترین اثر تابستان این ناشر معرفی شود.
این کتاب که چندی پیش چاپ شد در مدت ۲۰ روز نسخه‌های نخستین چاپش را تمام کرد. انتشارات نگاه از رمان «عقاید یک دلقک» نوشته هاینریش بل به عنوان نخستین کتاب پرفروش تابستانی خود نام می‌برد که ترجمه دیگرش از سوی نشر چشمه چا پ شده و در فهرست پرفروش‌های تابستانی آن ناشر هم قرار داشت. ترجمه سارنگ ملکوتی از این رمان که به تازگی خبر چاپ سومش را منتشر کردیم، از آلمانی به فارسی انجام شده است.
جست‌وجو در کتاب‌های نشر نو هم منجر به رسیدن به این آمار می‌شود که کتاب «داستان‌های خوب برای دختران بلندپرواز» در جایگاه نخست پرفروش‌ها قرار گرفته است. بین کتاب‌های چاپ اولی نشر هرمس با این عنوان‌ها در فهرست پرفروش‌ها روبه‌رو می‌شویم: «در کوچه‌های پراگ»، «نظریه سیستم‌ها»، «ذهن اخلاقی»، «سال رویاهای خطرناک»، «تاریخ فلسفه قرن نوزدهم»، «سنت تصحیح متن»، «بلاغت ساختارهای نحوی متن در تاریخ بیهقی»، «آزادی و بند در زبان و مقالات دیگر»، «بینوایان» و جلد دوم «عهد عتیق». بین آثار انتشارات هیلا هم که به چاپ کتاب‌های داستانی ایرانی اشتغال دارد، تنها نام کتاب «مرداد دیوانه» نوشته محمدحسن شهسواری آورده شد.
این کتاب، نخستین عنوان از مجموعه «رمان‌ژانر» بود که با دبیری شهسواری به چاپ رسید و هدفش چاپ رمان‌هایی با ژانر مشخص و متناسب با فرهنگ ایرانی عنوان شد. جمجمه جوان و کاج‌ها وارونه‌اند، ۲ عنوان دیگر مجموعه یادشده هستند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.