صنایع و معدن مازندران

» بیداری زندگی در شب‌های تهران

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۵۵۵

گروه شهر و ترافیک: استقبال شهروندان تهرانی از زندگی شبانه و مطالبه‌گری آنان در این زمینه، موجب شده این موضوع از سوی مدیریت شهری موردتوجه جدی قرار گرفته و به عنوان یک طرح پژوهشی در دستور کار شهرداری قرار گیرد.

مسئولان امیدوارند با بررسی ابعاد مختلف زندگی شبانه، بتوانند ضمن برجسته کردن ابعاد اقتصادی این مسئله، از آسیب‌های آن جلوگیری کنند.
به گزارش صمت، پنجمین نشست از سلسله‌نشست‌های ارائه پژوهش‌های مدیریت شهری با موضوع «منظر شبانه تهران» با هدف بررسی نقاط قوت، ضعف و همچنین فرصت‌ها و تهدیدهای موجود در زندگی شبانه شهر تهران و ارائه راهکارهای علمی و عملی در این زمینه در شورای شهر برگزار شد.
بهناز امین‌زاده، عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران و مسئول تدوین برنامه منظر شبانه تهران، در این نشست با تاکید بر اینکه آنچه در این برنامه عنوان شده، ویژه تهران است و قابلیت تعمیم‌پذیری به شهرهای کوچک را ندارد، گفت: پروژه جامع «منظر شبانه شهر تهران» به مدت ۲ سال در مرکز مطالعات شهر انجام شده است. این طرح در طول کار دچار تغییراتی شد و به دلیل پیش‌بینی نشدن شکل ارائه برنامه، آن را در سطح مناطق ارائه کردیم که به لحاظ برنامه‌ریزی، طراحی و سادگی، قابلیت اجرای بیشتری داشته باشد.
امین‌زاده افزود: وقتی از منظر شبانه سخن به میان می‌آید، بیشتر جنبه کالبدی و سیمای شهر موردتوجه است درحالی‌که این بخشی از کار است و این مفهوم، بیشتر روی فضای شهری، زندگی شبانه و زمان‌بندی فعالیت‌ها و خدماتی که شهر در هنگام شب ارائه می‌دهد، متکی است.
این استاد دانشگاه به الزامات تحقق زندگی شبانه اشاره کرد و گفت: در زندگی شبانه الزاماتی همچون الزامات کالبدی و بصری که به جنبه‌های زیباسازی و نورپردازی در فضاهای شهرسازی می‌پردازد، مدنظر است. همچنین الزامات زیست‌محیطی و مدیریتی باید در مسیر تحقق زندگی شبانه موردتوجه قرار گیرد.
امین‌زاده با اشاره به بررسی تجربه‌های جهانی درباره تحقق زندگی شبانه در کلانشهرهای دنیا به موضوع نورپردازی اشاره کرد و افزود: بررسی برنامه‌ریزی‌ها و دستاوردها در نقاط مختلف جهان در این پروژه موردتاکید قرار گرفت و از جنبه‌های مختلف از جمله تحلیل تجربه‌های نورپردازی، واکاوی شد.
وی ادامه داد: در جریان اجرای این پروژه، شناخت و تحلیل ویژگی‌های منظر شبانه شهر تهران در وضعیت موجود در بخش‌های مختلفی از جمله خیابان‌ها و بلوارها، پارک‌ها و بوستان‌ها، میدان‌های اصلی و تقاطع‌ها، مناطق طبیعی و جنگلی، بازارها و مراکز تجاری، مراکز مذهبی و مراکز تفریحی بررسی شد تا مشخص شود کدام‌یک از مناطق شهر تهران اولویت بیشتری برای پرداختن به زندگی شبانه دارند.
مسئول تدوین برنامه منظر شبانه تهران گفت: اجرای این برنامه بیش از آنکه نیاز به منابع مالی در شهرداری داشته باشد، نیازمند مدیریت و منبع اندیشه‌ای است.
وی با بیان اینکه طرح «منظر شبانه تهران» مجموعه‌ای از بایدها و نبایدها است، یادآوری کرد: مجریان اصلی اجرای این برنامه، مردم شهر تهران هستند و قرار نیست این برنامه برای شهرداری تهران هزینه‌ای داشته باشد.
این استاد دانشگاه هدف اصلی این طرح را زمینه‌سازی برای رسیدن به زندگی شبانه و شناسایی سازکارهای لازم برای بروز و ظهور آن در شهر تهران دانست و تاکید کرد: اگر بین دستگاه‌های متولی این طرح هماهنگی لازم وجود داشته باشد، به‌طورقطع مردم هم در اجرای آن مشارکت خواهند  کرد.

زندگی شبانه؛ مطالبه شهروندی
در بخش دیگری از این نشست، علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران گفت: درباره زندگی شبانه در جامعه کم و بیش بحث‌هایی مطرح می‌شود که نشان می‌دهد حداقل دغدغه‌ای ابتدایی در این زمینه به وجود آمده است.
وی با بیان اینکه زندگی شبانه را باید از چند نظر بررسی کرد، افزود: درحال‌حاضر با وضعیت شهر تهران به‌نظر می‌رسد زندگی شبانه یک مطالبه شهروندی است و مدیریت شهری در این موضوع انتخابگر نیست.
اعطا با بیان اینکه شورای شهر تهران به عنوان سیاست‌گذار و شهرداری به عنوان حوزه اجرایی، نمی‌تواند به موضوع زندگی شبانه بی‌توجه باشد، افزود: درحال‌حاضر بخش قابل‌توجهی از فعالیت‌ها که جنبه فرهنگی دارد، در ساعت‌های پایانی شهر تهران انجام می‌شود. بنابراین لازم است برای تحقق زندگی شبانه، برنامه‌ریزی صحیحی داشته باشیم.
این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: زندگی شبانه می‌تواند فرصتی باشد تا کسانی که به شکل رسمی، امکان امرارمعاش ندارند با بهره‌گیری از زندگی شبانه، گردش اقتصادی برای خود شکل دهند.
اعطا با تاکید بر اینکه موضوع زندگی شبانه، یک مطالبه و نیاز است، اظهار کرد: اینکه مدیریت شهری چگونه به موضوع زندگی شبانه جهت دهد و درباره آن برنامه‌ریزی کند، باید موردبحث و بررسی قرار گیرد. بی‌تردید باید به این نکته توجه داشته باشیم که اقدامات امروز برای آینده چه نتایجی به‌ویژه در زمینه اقتصاد به دنبال دارد.
وی افزود: اجرای پروژه‌هایی همچون تحقق زندگی شبانه، هزینه بسیاری دارد بنابراین باید مشخص باشد که می‌خواهیم چگونه رفتار و فضا را برای زندگی شبانه آماده کنیم.
این عضو شورای شهر تهران با اشاره به محدودیت منابع مالی شهرداری گفت: اگر انتظار داریم مدیریت شهری فضاهایی را برای تحقق زندگی شبانه ایجاد کند، باید اولویت‌بندی اجرای آن مشخص شود. البته در شکل دیگری از اجرای این پروژه‌ها باید برنامه‌ای دقیق با نگاه راهبردی داشته باشیم.

لزوم مشارکت سمن‌ها
در بخش دیگری از این نشست، سید عبدالهادی دانشپور، عضو هیات‌علمی دانشگاه علم و صنعت و ناظر علمی و فنی طرح «منظر شبانه تهران» با بیان اینکه این طرح، برنامه‌ای راهبردی است، گفت: شورای شهر تهران می‌تواند در بحث مشارکت‌پذیری نقش مهمی ایفا کند چراکه متشکل از شورایاری‌های زیادی است.
این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه همه سمن‌ها می‌توانند در زمینه اجرای این برنامه نقش ایفا کنند، اظهار کرد: بدون مشارکت گروه‌های مختلف نمی‌توانیم شاهد تحقق و اجرای این برنامه باشیم.

ملاحظه‌های بودجه‌ای زندگی شبانه
میثم بصیرت، عضو هیات‌علمی دانشگاه تهران نیز در این نشست با اشاره به برنامه «منظر شبانه تهران» با اشاره به هزینه‌بر بودن تدوین برنامه‌های شبانه برای تهران گفت: مهم‌ترین نکته‌ای که باید در زمینه اجرای این طرح درنظر گرفت این است که نباید اجرای آن بر بودجه عمومی شهر تهران فشار وارد کند.
وی معتقد است باید از ظرفیت و منظر زندگی شبانه تهران برای پویا شدن و نوسازی فضاهایی که به عنوان نقاط پژمرده شهری شناخته می‌شوند، استفاده کرد.
بصیرت ادامه داد: ارتباط برنامه «منظر شبانه تهران» با برنامه‌های بالادستی و پایین‌دستی باید درنظر گرفته و درنهایت، شب در برنامه‌های توسعه‌ای شهر تهران دیده شود که این مسئله می‌تواند بر کیفیت زندگی و روابط اجتماعی شهر تهران بیفزاید.

اداره شهر در شب؛ گران‌تر از روز
در بخش دیگری از این نشست، یاسر جعفری، معاون فنی و طرح‌های شهری سازمان زیباسازی شهرداری تهران با بیان اینکه اصلی‌ترین بهره‌بردار از برنامه «منظر شبانه تهران» سازمان زیباسازی است چون متولی نور شبانه در شهر تهران هستیم، گفت: ما مصوبه‌ای در شورای شهر داریم که شهرداری تهران را به تدوین سند جامع نورپردازی شهر تهران موظف کرده است و در دل آن نیز یک طرح جامع و یک طرح تفصیلی در زمینه نورپردازی شهر تهران داریم.
وی با بیان اینکه در طرح جامع نورپردازی جامع تهران، طرح جامع منظر شبانه به عنوان سند بالادستی منظور شده است، گفت: شب شهر، دنیا و ادبیات متفاوتی دارد چون می‌توانیم زشتی‌ها را نبینیم و بر زیبایی‌ها بیشتر تاکید کنیم.
جعفری با بیان اینکه زندگی شهر در شب باید نظام‌مند و برنامه‌ریزی شده باشد، گفت: نظام تجاری و صنفی ما اجازه فعالیت در نیمه‌شب را نداشته و هیچ سازکاری ندارد و با نگاه امنیتی به آن پرداخته شده است.
معاون فنی و طرح‌های شهری سازمان زیباسازی با تاکید بر اینکه برنامه‌ریزی برای زندگی شبانه تهران، باید واقع‌بینانه باشد و شرایط شهر تهران و شهروندان آن را درنظر بگیرد، گفت: هزینه اداره و نگهداشت شهر تهران در شب بسیار بیشتر از روز است. برای مثال هزینه نورپردازی شبانه درختان ولیعصر در ماه حداقل بیش از ۳۰میلیون تومان است. بنابراین باید این مسئله را بررسی کرد که با توجه به هزینه‌ای که برای نگهداشتن شهر در شب می‌شود استفاده‌ای هم از آن می‌شود یا نه.
جعفری با بیان اینکه ما کشور ثروتمندی نیستیم، افزود: متاسفانه ما در بیشتر این طرح‌ها با پیشنهادهایی روبه‌رو می‌شویم که از نظر هزینه‌کرد، متناسب با ایران نیست. وی با بیان اینکه باید بپذیریم نمی‌توان تهران را مانند پاریس و ژنو اداره کرد، گفت: در تدوین یک برنامه، باید واقع‌گرایی را به عنوان نکته اصلی مدنظر قرار دهیم. جعفری با بیان اینکه ما تجربه استفاده از شهر در شب را نداریم و فقط از خلوتی آن برای انتقال پسماندها استفاده می‌کنیم، اظهار کرد: ما هنوز در بسیاری زمینه‌های زیباسازی شهر تهران جای کار داریم. برای مثال هنوز رنگ شبانه تهران را انتخاب نکرده‌ایم تا بر مبنای آن بتوانیم برای پایتخت نشان‌سازی کنیم.

لزوم تعیین متولی برای زندگی شبانه
در بخش دیگری از این نشست، بهروز فتحی، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سازمان زیباسازی شهرداری تهران، با بیان اینکه این طرح باید ابعاد مختلف مردم‌شناسی، جامعه‌شناسی، روانشناختی و… را بررسی کند، گفت: رونق شبانه شهر به منظور ارتقای کیفیت زندگی شهری است و به‌نظر می‌رسد این مسئله باید از سوی شورای شهر و شهرداری جدی‌تر درنظر گرفته شود. وی با اشاره به ساختار پیشنهادی این برنامه برای مدیریت شبانه تهران افزود: یکی از معاونت‌های شهرداری باید متولی اداره این موضوع شود زیرا انجام چنین کاری، بدون هماهنگی نهادهای داخلی و خارجی شهرداری غیرممکن است. فتحی با بیان اینکه اگر ساختار این طرح خوب دیده نشود با مشکل جدی روبه‌رو خواهیم شد، اضافه کرد: در سازمان زیباسازی با همکاری مرکز مطالعات شهرداری و کمیسیون شهرسازی، آمادگی داریم در زمینه مطالعات ثانویه احتمالی و اصلاح ساختار موردنیاز همکاری داشته باشیم.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.