صنایع و معدن مازندران

» بومی‌سازی صنعت فـولاد حتمی و شدنی است

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

دو مدیر فولادی در گفت‌وگو با صمت:

ثمن رحیمی‌راد: ارائه فرصت‌های بومی‌سازی و حمایت از تولید داخلی، محور و موضوع جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران است که از دوشنبه همین هفته در سالن اجتماعات برج میلاد آغاز می‌شود؛

موضوعی که از نگاه بسیاری از فعالان عرصه فولاد کشور از جمله مدیران شرکت‌های فولادی، حتمی و عملی است و در واقع شرایط کنونی صنعت فولاد کشور به عنوان یکی از صنایع راهبردی، حکایت از آن دارد که این صنعت تا رسیدن به بومی‌سازی کامل، فاصله زیادی ندارد. صمت در آستانه برگزاری جشنواره یادشده، در گفت‌وگو با ۲ مدیرعامل شرکت‌های فولادی ایران به این موضوع پرداخته است.

زنجیره به طور کامل بومی است
جواد توکلی، مدیرعامل شرکت فولاد نطنز در گفت‌وگو با صمت از تلاش این شرکت برای ارتقای بومی‌سازی صنعت فولاد کشور گفت و در این باره توضیح داد: تا سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۵۶ کشور ما یکی از مصرف‌کنندگان میلگرد کلاف بود و پیش از آن، واحدهای صنعتی میلگرد، کلاف وارداتی را به عنوان مواد اولیه کارخانه‌ها در تولید محصولات مفتولی، طول‌بافی، زنجیرسازی، سوزن ته‌گرد، منگنه و محصولات گالوانیزه استفاده می‌کردند.
وی افزود: ‌در آن زمان به هیچ وجه میلگرد کلان با مواد داخلی تولید نمی‌شد و هیچ کارخانه‌ای این محصولات را به طور صنعتی تولید نمی‌کرد. در نتیجه همیشه این انتظار وجود داشت که از واردات کلان میلگرد کلاف که به سالی یک میلیون تن می‌رسید، جلوگیری شود.
به گفته وی در نهایت در سال ۱۳۸۹ خط تولید این محصول، راه‌اندازی و به‌دست رئیس‌جمهوری وقت بهره‌برداری شد.
کارخانه تولید میلگرد کلاف با حجم تولید ۸۰۰هزار تن در سال برای نخستین بار از سوی فولاد نطنز راه‌اندازی شد. این واحد به طور کامل متعلق به بخش خصوصی است.
وی ادامه داد: اتفاقی که افتاد این بود که ما میلگرد کلاف تولید می‌کردیم اما شمش فولادی در اختیار نداشتیم یعنی میلگرد کلاف تولید می‌شد اما کلاف، بیشتر ساختمانی و همان محصولی بود که شرکت ذوب آهن هم تولید می‌کرد.
توکلی افزود: واحد ذوب آهن ما با ظرفیت تولید ۸۰۰هزار تن که در سال ۱۳۹۲ راه‌اندازی شد، این امکان را به ما داد که بهترین کیفیت فولادسازی را در بخش خصوصی ایران راه‌اندازی کرده و بتوانیم شمش صنعتی تولید کنیم یعنی مجتمع فولاد و ذوب‌آهن نطنز، هم شمش فولادی با عیارهای مختلف تولید می‌کند و هم قابلیت تبدیل آن را به میلگردهای صنعتی دارد.
وی خاطرنشان کرد: با این کار از خروج ۵۰۰ میلیون دلار ارز از کشور در سال جلوگیری شد. در مقابل، برای این کار یک‌میلیون تن قطعه سالانه به کشور وارد شد که این قطعات اکنون بومی‌سازی شده‌اند.
توکلی درباره چالش‌هایی که در این مسیر داشته، اظهار کرد: مشکل بزرگی که در این مسیر وجود دارد، این است که کشور درباره تولید، برنامه‌ریزی و استراتژی طولانی‌مدت ندارد.
وی تاکید کرد: زمانی که واحد ذوب آهن نطنز را راه‌اندازی کردیم دولت به سرعت شروع به عرضه ارز مبادله‌ای به یک‌سری از واردکننده‌ها کرد، در حالی که در آن زمان ما به عنوان تولیدکننده با ارز آزاد کار می‌کردیم و از تولید آهن اسفنجی گرفته تا فرآیند تولید شمش فولادی و فولاد کلاف، همگی با ارز آزاد انجام می‌شد.
توکلی خاطرنشان کرد: زمانی که دولت در سال‌های۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ اقدام به عرضه ارز مبادله‌ای کرد، واردکننده، محصول تولیدی ما را با ارز مبادله‌ای وارد و با قیمتی بسیار کمتر از نرخ تمام شده واحد تولیدی ما می‌فروخت و در آن سال‌ها به شدت دچار چالش شدیم.
او در ادامه، نوسانات بهای ارز را چالش مهمی برای تولیدکنندگان خصوصی محصولات فولادی عنوان کرد و توضیح داد: چنین مشکلاتی باعث می‌شود که تولیدکننده نتواند برای بلندمدت برنامه‌ریزی کند. ما برای راه‌اندازی واحد ذوب‌آهن خود ۷۰۰میلیارد تومان با ارز ۳هزار تومانی هزینه کردیم.
وی افزود: این نوسانات ارزی باعث می‌شود که یک واحد تولید فولاد حتی نتواند هزینه‌های جاری خود را پرداخت کند.
توکلی درباره روند بومی‌سازی صنعت فولاد کشور گفت: درحال‌حاضر زنجیره تولید فولاد ایران به طور کامل بومی است و در صورت کاهش میزان ارتباط این صنعت با جهان می‌تواند ادامه دهد اما در این بین دو مشکل وجود دارد؛ یکی از اینها تامین الکترود گرافیتی موردنیاز و یک‌سری قطعات از جمله نسوزهاست.
وی تاکید کرد: در صورتی که صنعت فولاد ایران به منبع مطمئنی از این دو دست پیدا کند، به یقین نیازی به ارتباط با دنیای بیرون در زمینه تولید نخواهد داشت و در صورتی که بتواند صادرات را نیز توسعه دهد محصولات فولادی می‌توانند منبع خوب ورود ارز به کشور باشند.
وی ادامه داد: قدرت صنعت فولاد کشور در اختیار شرکت‌های خصولتی است که واحدهای بزرگ را تصاحب و عرصه را برای رشد بخش خصوصی جدید تنگ کردند.

بومی‌سازی شعار نیست
علیرضا زاهدیان، مدیرعامل شرکت فولاد غدیر نی‌ریز نیز در گفت‌وگو با صمت، بومی‌سازی صنعت فولاد کشور را حتمی و عملی دانست و در این باره توضیح داد: بومی‌سازی کامل صنعت فولاد ایران، شعار نیست و می‌تواند عملی باشد. به این دلیل که شرکت ما در چند ماه گذشته اقدام به تولید قطعاتی کرده که سال‌های پیش، از خارج از کشور وارد می‌شد. یک نمونه از این محصولات، یک مبدل حرارتی به نام «آندِرتیوپ» است که پیش از این ساخت یک شرکت فرانسوی بود. شرکت ما موفق به طراحی نمونه مشابهی شد که اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این محصول، قطعات دیگری هم از سوی شرکت ما عرضه شده که در نمایشگاه پیش رو ارائه خواهد شد.
وی درباره چالش‌هایی که برای بومی‌سازی محصولات فولادی وجود دارد، اظهار کرد: داکیومِنت (نقشه و مدارک مهندسی) که برای کارخانه آهن و فولاد غدیر ایرانیان تحویل داده شده، کامل نبوده؛ به این معنا که اگر کل نقشه‌ها و مدارک فنی با جزییات ارائه می‌شد، کار راحت‌تر بود.
زاهدیان تاکید کرد: هدف ما از روز نخست، ساخت برخی قطعات نبود اما شرایطی که امروز کشور به دلیل تحریم‌ها دچار آن شده، ساخت برخی قطعات را برای ما تبدیل به ضرورت کرده است.
به گفته وی تهیه داکیومِنت مربوط به این قطعات، زمانی را از ما گرفت که در صورت وجود آنها، سرعت عمل بیشتری برای اِعمال مهندسی معکوس در فعالیت‌های خود داشتیم.
او افزود: این رویکرد در صنعت فولاد و صنایع مشابه، کار را برای فعالان این حوزه راحت‌تر می‌کند و انتظار می‌رود سازمان‌های بالادستی از جمله شرکت ملی فولاد و شرکت‌های مادرتخصصی در صنایع مربوط، این مورد را در دستور کار پروژه‌هایی که مایل به بستن قرارداد با آنها هستند، قرار دهند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.