صنایع و معدن مازندران

» بلوک‌های سیمانی، نان کارخانه‌های آجرسفال راآجر کردند

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

حکایت خام‌ها وپخته‌ها

سارا اصغری: روزی در صنعت آجر سفال بیش از یک میلیون نفر مشغول به کار بودند و از دل همین خشت خام‌هایی که پخته می‌شدند، روزی خویش را می‌بردند اما بیش از یک دهه است که دیگر چرخ این کارخانه‌ها با تمام وجود نمی‌چرخد و بلوک‌های سیمانی خام، جایگزین آجرهای پخته شده‌اند؛ بلوک‌هایی که دوام آنها به چیزی بند نیست و با کوچک‌ترین فشاری می‌ریزند.

مهم‌ترین مشکل صنف آجرپزان
روزگاری در صنعت آجر سفال کشور، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر مشغول به کار بودند اما هم‌اکنون این میزان اشتغال قابل توجه افول کرده است و باید از این صنعت قدیمی که در حال زوال است حمایت لازم را به عمل آورد. این مطلب را رئیس اتحادیه فخاران در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد. مرتضی منبع‌چی، با اشاره به مهم‌ترین مشکل کارخانه‌های آجر سفال اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات صنف کارخانه‌داران آجر سفال آن است که در چند سال گذشته، بلوک سیمانی جایگزین آجر سفال شده است، در حالی که این دو با یکدیگر قابل مقایسه نیستند چراکه بلوک سیمانی به طور خام به کار گرفته می‌شود اما آجر سفال پخته می‌شود و قوام پیدا می‌کند. وی با توضیح بیشتر درباره استفاده نادرست بلوک سیمانی به جای آجر سفالی، عنوان کرد: تنها به دلیل سهولت قالب‌گیری و دستمزد پایین، بلوک سیمانی جایگزین آجر سفال شده و همین جایگزینی، توانسته است تولید آجر سفال را به تعطیلی بکشاند، در حالی که اگر بلوک سیمانی بی‌کیفیت را حذف کنند تمام کارخانه‌های آجر دوباره راه‌اندازی شده و اشتغال قابل توجهی ایجاد خواهد شد. رئیس اتحادیه فخاران در ادامه توضیح داد: هم‌اکنون یک ساختمان ۱۰ تا ۱۵ طبقه‌ای، حدود ۲ تا ۳ ماشین آجر سفال نیاز دارد، در حالی که تا پیش از این، چنین حجم ساخت‌وسازی ۳۰ ماشین آجر سفال نیاز داشت. منبع‌چی در ادامه همچنین توضیح داد: استفاده از بلوک سیمانی از سال ۸۵ با آغاز پروژه‌های مسکن مهر رواج یافت، البته آن زمان قرار بود از بلوک لیکا استفاده شود نه بلوک‌های سیمانی بی‌کیفیت که در مرغداری‌ها هم می‌توان آن را قالب‌گیری کرد زیرا این بلوک‌ها به هیچ‌وجه استاندارد نیستند. وی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان نظام مهندسی ساختمان، بر کیفیت بلوک‌های سیمانی نظارتی ندارد، گفت: مشکل این است که سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، ساختار نظارتی مناسبی ندارد. برای مثال این روزها شاهد هستیم که به جای سفال سقف، فوم در حال جایگزینی است و در مکان‌هایی که از این فوم‌ها استفاده کرده‌اند، مردم پس از چند سال دچار آسم شده‌اند زیرا فوم‌های یادشده شیمیایی هستند و نظام مهندسی ساختمان بر کاربرد آنها در ساختمان نظارت چندانی ندارد. وی در ادامه تاکید کرد: چنین به نظر می‌رسد که دولت با بی‌توجهی به تولید، گویی ترجیح می‌دهد کارخانه‌ها تعطیل شوند و به جای آن بیمه بیکاری پرداخت کند، در حالی که به جای پرداخت بیمه بیکاری می‌تواند در قالب تسهیلات ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومانی به کارگاه‌های کوچک وام پرداخت کند. چنین تسهیلاتی با سودهایی در حد ۳ تا ۴ درصد، مانع تعطیلی کارخانه‌ها می‌شوند و از بیکاری نیروی انسانی هم پیشگیری به عمل می‌آید زیرا در صورت تعطیلی و بیکاری، وبال گردن دولت خواهند شد. درحال‌حاضر یکی از بارهای سنگین روی دوش دولت، پرداخت بیمه بیکاری است. در صورتی که اگر همین میزان پرداخت بیمه بیکاری را به تولید تزریق کند، اشتغال زیادی ایجاد خواهد شد. اگر تسهیلات به تولید بدهد، بهره آن را می‌گیرد و در بلندمدت نیز برمی‌گردد، در حالی که بیمه بیکاری یک هزینه پرت به‌شمار می‌رود. منبع‌چی تاکید کرد: مشکل اینجاست که نگاه اقتصادی در بازه بلندمدت در کشور وجود ندارد و دولت به تولید بی‌توجه است، در حالی که یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که می‌تواند در سطح کلان اشتغالزایی کند، بخش تولید است.

نظارت چندانی وجود ندارد
همچنین درباره جایگزین شدن بلوک سیمانی به جای آجر سفال، وحید پژوهی، فعال حوزه آجر سفال در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: درحال‌حاضر یکی از مشکلات صنف آجر سفالی، وجود کارگاه‌های زیرپله‌ای بلوک سیمانی است. اگر جاده‌های مختلف بین شهرها را مشاهد کنید، می‌بینید که ۵۰۰ متر فضا را تبدیل به کارگاه کرده‌اند و این کارگاه‌ها حدود ۵۰درصد بازار فعالیت کارخانه‌های آجر سفالی را گرفته‌اند. وی در ادامه خاطرنشان کرد: همین بلوک‌زن‌ها به کمترین نرخ، بلوک را در بازار ارائه می‌کنند، درحالی که محصول تولیدی‌شان با کوچک‌ترین فشار خرد می‌شود. این بلوک‌های سیمانی به هیچ عنوان استاندارد نیستند چراکه باید با پوکه صنعتی ساخته شوند تا استاندارد به ‌شمار آیند. دولت باید تولیدکنندگان را ملزم کند بلوکی که برای ساختمان استفاده می‌شود، استاندارد باشد چراکه اگر استاندارد باشد در وزن، تفاوتی با سفال ندارد. وی ادامه داد: عمر سفال به هزار سال هم می‌رسد اما محال است که عمر بلوک سیمانی به ۱۰۰ سال برسد و حتی بیش از ۲۰ سال هم عمر نمی‌کند. سفال‌هایی که باستان‌شناسان از دل خاک بیرون می‌آورند، همین سفال است و به دلیل اینکه پخته می‌شود در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی دوام می‌آورد اما بلوک سیمانی خام است و زود می‌شکند. این فعال حوزه آجر سفالی در ادامه تاکید کرد: این کارگاه زیرپله‌ای با سرمایه ۱۵ میلیون تومانی یا یک ماشین دستی، کار کارخانه‌های بزرگ را به تعطیلی کشانده‌ است. پژوهی در ادامه خاطرنشان کرد: این کارگاه‌ها کار بازار ۱۰۰ میلیارد تومانی را گرفته‌اند. مسلم است که آجر سفالی‌ها در این میان شکست می‌خورد. این موضوع در حقیقت، هم ضعف نظام صنعت و معدن و هم نظام مهندسی ساختمان را نشان می‌دهد.
اتحادیه، این مشکلات را پیگیری می‌کند اما سازمانی به این امر توجه نمی‌کند. وی ادامه داد: درحال‌حاضر اگر دولت کارگاه‌های زیرپله‌ای را ببندد، می‌تواند کارخانه‌های آجر سفال را نجات دهد. از سوی دیگر نظام مهندسی ساختمان باید افراد را ملزم کند که برای ساخت‌وساز، از آجر سفال یا پوکه صنعتی استفاده کنند. در این صورت برای کارخانه‌های آجر سفالی فرصت بیشتری ایجاد می‌شود. اگر هم قرار باشد پوکه صنعتی مصرف شود، بلوک سیمانی درست و با استاندارد باید مصرف شود که در این صورت کارخانه‌های آجرپزی هم می‌توانند ۳۰ درصد کارگاه خود را به کارگاه پوکه تبدیل کنند. به این شیوه، هم آجر سفال و بلوک استاندارد تولید می‌شود و هم کارخانه‌ها تعطیل نمی‌شوند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.