صنایع و معدن مازندران

» برنامه وزارت نفت برای تامین مالی افزایش تولید

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

گروه صنعت: معرفی بسته‌های نگهداشت و افزایش تولید نفت یکی از طرح‌های وزارت نفت برای تامین منابع مالی مطمئن در پروژه‌های افزایش و نگهداشت توان تولید نفت و جلوگیری از افت تولید بود که آغاز سال ۱۳۹۶ معرفی و قرار شد با توان شرکت‌های ایرانی انجام شود.

در این راستا آخرین اخبار حاکی از آن است که حداقل ۸ بسته از بسته‌های طرح نگهداشت و افزایش تولید تا پایان امسال تعیین‌تکلیف می‌شوند.
به گزارش ایسنا، پیش‌بینی‌ها حاکی است که اگر اقدام‌های نگهداشت توان تولید در میدا‌ن‌های نفتی انجام نشود، در آینده‌ای نه‌چندان دور‌ تولید نفت سالانه ۳۰۰ هزار بشکه کاهش پیدا می‌کند. در این راستا، وزارت نفت در دولت دوازدهم بسته‌های یادشده را تعریف کرد که با اجرای آنها میزان تولید ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار بشکه افزایش پیدا خواهد کرد.
این طرح که «نگهداشت و افزایش میزان تولید نفت در چارچوب قراردادی EPD/EPC با تامین مالی» نام دارد، با نظر وزیر نفت و هماهنگی سایر بخش‌های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، از سوی مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی تنظیم شد و پس از دریافت مصوبه هیات‌مدیره شرکت ملی نفت ایران، به سازمان برنامه و بودجه ارسال شد و به تصویب شورای اقتصاد رسید.

بسته‌های نگهداشت و افزایش تولید
 قرار است این بسته در طول ۲سال برای افزایش تولید در میدان‌های در حال بهره‌برداری، اجرا شود که بخشی از آن شامل تعمیر چاه‌ها و بخشی دیگر شامل حفر چاه‌های جدید در مناطق مختلف نفتی از جمله مناطق نفت‌خیز جنوب، فلات‌قاره، مناطق مرزی و… می‌شود.
این بسته در ابعاد کوچک و تا میزان ۱۰۰ میلیون دلار آماده می‌شود و عمده کار آن حفاری، خط لوله جریانی و تغییرات در نمک‌زدایی است. همچنین تاکید شد اجرای این بسته‌ها‌ در سطح شرکت‌های ایرانی است و همه شرکت‌های ایرانی می‌توانند این بسته‌ها را اجرا کنند. مدل آن ابتدا EPC بود اما بازار به این بسته‌ها علاقه‌مندی نشان داد و شرکت‌های ایرانی ابراز تمایل کردند که تعدادی از آنها می‌توانند تامین مالی کنند.
قرار است شرکت ملی نفت ایران ۳۴ بسته کاری با سرمایه‌گذاری تقریبی ۶ میلیارد دلار با تکیه بر توان مالی و اجرایی ایرانی، با هدف افزایش تولید نفت از چاه‌های ۲۹ میدان و مخزن نفتی را اجرایی کند. افزایش تولید نفت به میزان حداکثر ۳۹۰ هزار بشکه در روز از چاه‌های ۲۹ میدان و مخزن نفتی دریایی و خشکی با سرمایه‌گذاری معادل تقریبی ۶ میلیارد دلار از اهداف این طرح است.
سرمایه مورد نیاز اجرای ۳۴ بسته سرمایه‌گذاری این طرح نیز از محل آورده پیمانکار و سایر منابع اعتباری ارزی و ریالی طی دو سال اجرا، تامین و بازپرداخت تعهدات آن از محل ۵۰ درصد افزایش تولید نفت میدان‌ها در سررسید مقرر انجام می‌شود.

بررسی اجرای افزایش تولید
علی کاردر، مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت در این باره گفته بود که هدف این بسته‌ها میدان‌های کوچک نفتی هستند. در این زمینه ۲۸ مخزن میدا‌ن‌‌های نفت‌خیز جنوب یکی از اهداف بسته‌ها بوده که ارزش تقریبی قراردادهای توسعه این ۲۸ مخزن مناطق نفت‌خیز جنوب افزون‌بر ۳۵ هزار میلیارد تومان اعلام شده است. بر اساس آخرین اخبار، ۶ مناقصه به ارزش ۴ هزار میلیارد تومان نهایی شده است.
شرکت «اویک» برنده مناقصه بسته میدان منصوری(آسماری) به ارزش یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان شده است و برندگان ۵ مناقصه دیگر در مجموع‌ به ارزش ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای مخزن‌های رامشیر، گچساران خامی، لالی آسماری، کبود و نرگسی نیز به ترتیب شرکت‌های اویک، ملی حفاری ایران، پتروگوهر فراساحل کیش، حفاری و اکتشاف انرژی‌گستر پارس و حفاری دانا هستند. احمد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از پیگیری جدی برای نهایی‌کردن حداقل ۸ بسته از بسته‌های طرح نگهداشت و افزایش تولید ۲۸ مخزن این شرکت تا پایان امسال خبر داده است.
به گفته وی، بر اساس اطلاعات سایت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، ۶ بسته نهایی شده است و شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر تسریع تکمیل بسته‌ها و برگزاری مناقصه‌ها در قالب قراردادهای عملیات‌محور EPC، EPD، به شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تکلیف کرده تا به منظور افزایش اشتغال و پویایی بازار کار و کالا در کشور به‌ویژه استان خوزستان، حداقل ۸ بسته را تا پایان امسال نهایی و پیمانکاران را مشخص کند که در نیمه نخست سال ۹۸، حداقل ۱۴ پروژه کلان آغازشود.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.