صنایع و معدن مازندران

» با یکی از کهن‌ترین موسیقی‌های جهان آشنا شوید

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

«هوره» از ساده‌ترین، ابتدایی‌ترین، اصیل‌ترین و همچنین کهن‌ترین گونه موسیقی و یکی از جلوه‌های عینی فرهنگ کردی و ترانه‌های عامه است.

این آواز آهنگین ویژه زاگرس‌نشینان ایران است که ضمن کهن بودن ارزش‌های موسیقایی آن، در گستره جغرافیایی شمال عراق نیز اجرا می‌شود. به گزارش ایسنا، ترانه فقط ابزاری برای سپری کردن روزگار نبوده و نیست، بلکه ابزاری کارآمد برای انتقال احساس، شادی و غم است. هوره در میان کردها، به‌ویژه کردهای گویشورِ لهجه جنوبی و همچنین در مناطق ایلام، کرمانشاه و لرستان رونق خاصی دارد. هوره مختص یک دوره تاریخی یا یک جغرافیا و فرهنگ خاص نیست. هوره یا همان «آواز اصیل ابتدایی»، مادر همه آوازها، تصنیف‌ها و ترانه‌های مردمان جهان صرف نظر از نژاد، فرهنگ، زبان، معیشت، آیین، جغرافیا و تاریخ آنها است. گفته می‌شود که مقام‌های گوناگون «هوره» شامل «بان‌بنه‌ای»، «بنیری‌چر»، «دودنگی»، «باریه»، «غریبی»، «ساروخانی»، «گل و دره»، «پاوه موری»، «قطار»، «هجرانی»، «مجنونی»، «سحری» و «هی‌لاوه»، «مویه»، «کوچر» و «سوارچر» می‌شود. برخی پژوهشگران بر این باورند که کلمه هوره و نام‌گذاری آن پیشینه‌ای حدود ۷ هزار سال دارد و به دوران پیامبری زرتشت می‌رسد. همچنین گفته می‌شود در آن زمان مردم در نیایش اهورامزدا آوازی به‌نام هوره سر می‌دادند. هوره آوازی ممتد است که خواننده آن، شعرها و ابیات بی‌شماری را در ذهن دارد و آنها را هنگام آواز به‌طور پی‌درپی می‌خواند. شعرهایی که خواننده هوره می‌خواند، می‌تواند متعلق به خود خواننده یا شاعران دیگر باشد. هوره در دستگاه ماهور اجرا می‌شود و ویژگی‌اش این است که آواز با تحریرهای حلقی بسیار زیاد اجرا و بسته به استفاده از نوع تحریرها به انواع گوناگونی تقسیم می‌شود. هوره بیشتر حاوی مضامینی مانند مرگ و سوگ، طبیعت، اندوه، رنج، شادی و غم است که در قالب آواز بیان می‌شود؛ البته بیشترین بخش این نوای روح‌بخش دربردارنده شادی و عشق است.
این نوا بدون همراهی آلات موسیقی اجرا می‌شود و تنها با کلام همراه است و به شکل ریتمیک خوانده می‌شود. هوره‌چِر (خواننده هوره) به بیان صفات معشوق و محبوب خویش می‌پردازد. نوع دیگری از موسیقی در این مناطق رایج است که «هوره چمری» نام دارد که مخصوص مراسم عزا و غم است؛ ویژگی مهم هوره چمری رعایت نشدن وزن شعری در بیشتر موارد است.
«مور» یکی از مقام‌های هوره است که آن را با چندین ریتم و مقام موسیقایی می‌خوانند. به‌طور معمول یک یا دو و گاهی چند زن با هماهنگ کردن ریتم صدای‌شان با یکدیگر در رثای یک فرد درگذشته مور می‌خوانند و بقیه زن‌ها نیز گریه می‌کنند. مورخوانان به فراخور جایگاه و جنسیت و شخصیت افراد، مور می‌خوانند و رشادت‌ها، دلاوری‌ها و گاهی ظاهر مردان را یادآور می‌شوند. در «مورخوانی» زنانِ درگذشته را با صفاتی مانند پاکدامنی، مهمان‌نوازی، تلاش در خانه و مضامینی از این قبیل می‌ستایند.
مور از هجران و فراق انسان‌ها حکایت می‌کند و انسان با شنیدن و خواندن آن دچار غم و اندوهی، همراه با سرکشی و طغیان می‌شود. اگر خواننده این آواز زن باشد، به آن مور (یا همان مویه در زبان فارسی) و اگر خواننده مرد باشد، به آن «پایه‌موری» گفته می‌شود.
سیامک موسوی، پژوهشگر زبان و ادبیات فارسی درباره هوره می‌گوید: تک‌بیت‌های هوره بسیار ساده و به‌طور معمول ۱۰ تا ۱۲ هجایی است. هوره از نت آغازی به طرف بالارونده حرکت و در این فاصله روی هجاهای کلام، تحریر مکرر ایجاد می‌کند. تعداد تحریرها در هر هجا به‌طور معمول از یک تا ۳ صوت است اما گاه در حرکات فرودآمده به ۵ تا ۶ صوت می‌رسد.
او همچنین اظهار می‌کند: تحریرها روی یک نت اجرا می‌شود اما گاه تحریرها بر دو نوع شعر شکل می‌گیرد که یا تحریر از نت اول به نت بالاتر از خود گرایش می‌یابد یا از نت اول شروع و بم‌تر می‌شود و دوباره به نت اول برمی‌گردد. این یکی از شاخص‌هایی است که می‌توان با کمک آن موسیقی هوره مناطق گوناگون را از هم جدا کرد. موسیقی هوره بسیار ساده است و ممکن است بسیار کسل‌کننده باشد اما تحریرهای متنوع آن را برای مخاطب جذاب می‌کند.
هوشنگ جاوید، پژوهشگر موسیقی آیینی و نواحی ایران در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: هوره یکی از موسیقی‌های بومی ایران به‌شمار می‌آید و دارای شیوه‌های گوناگون اجرا با متن‌های خاص است که در جاهای گوناگون نیز کاربردهای مختلف دارد؛ به‌عنوان مثال برای کوه رفتن یک نوع هوره‌خوانی به‌نام «کوچر» وجود دارد که در آن خواننده آوازهای مخصوص می‌خواند.
او ادامه می‌دهد: ترانه‌های عامیانه اصولا سراینده و تاریخ پیدایش مشخصی ندارند، بلکه از لحظه پیدایش بشر در روح و جان او رشد کرده‌اند. شیوه‌های اجرایی آواز در طول زمان شکل گرفته‌اند و اطلاعات دقیقی از سبک و نوع خواندن هوره در دست نیست اما گویا بیشتر به‌‌شکل فردی خوانده می‌شد.
این پژوهشگر موسیقی اظهار می‌کند: درون‌مایه آواز هوره برای غلبه بر وحشت، تنهایی و همچنین الهام گرفتن از اصوات طبیعت مانند افتادن سنگ از بالای کوه، وزش باد و بلند شدن خاک، آواز پرندگان یا زوزه حیوانات وحشی بود. بشر برای ایجاد آهنگ این‌گونه آوازها تلاش می‌کند که از حلق خود آوازی خوب و تاثیرگذار به‌عنوان یک راه ارتباطی ایجاد کند.
او می‌گوید: ترانه‌هایی مانند هوره نشانگر افکار بشر، فرهنگ و اندیشه‌های زنده است که احساسات را به‌طور کامل و دست‌نخورده بیان می‌کنند.
جاوید در همین زمینه بیان می‌کند: ازآنجایی که ترانه‌های هوره در اعتقادات، آداب و رسوم و گاه سنت‌های اقوام گوناگون به‌ویژه ایلام، کرمانشاه و بخش‌هایی از لرستان ریشه دارد، این موسیقی همچنان ماندگار است چراکه از طریق آواز، زبان و فرهنگ این مناطق را منتقل کرده است.
او درباره ویژگی پیام‌آوری آوازهای هوره می‌گوید: این ویژگی آوازهای هوره قلب‌های ناآشنا را به حرکت درمی‌آورد و آنها را به هم پیوند می‌دهد و در واقع باعث ایجاد یک نوع هم‌بستگی بین آنها می‌شود.
او در ادامه سخنانش بیان می‌کند: گاهی اوقات ترانه‌های هوره به‌وصف وقایع تاریخی یا اتفاق‌های حماسی که در منطقه خواننده رخ داده می‌پردازد.
وی درباره نوع «موری یا مویه» هوره اظهار می‌کند: سرودهای بومی در بخش مویه بی‌گمان به سمت یک نوع فراغ و داغ حرکت می‌کند. مویه در خراسان، مازندران، اقوام لر و بختیار و حتی در بین فارس‌ها نیز رواج دارد. این دسته از آواز تنها زاده اندیشه یک نفر نیست بلکه از درون یک جمع برخاسته است.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.