صنایع و معدن مازندران

» باید فکری به حال کیفیت کتاب‌ها کرد.

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۸۳۷

علی نعیمی: آیین تجلیل از شایستگان تقدیر سی‌وچهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه،

اول مرداد با حضور محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدعلی مهدوی‌راد دبیر جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل موسسه خانه ‌کتاب و جمعی از فرهیختگان حوزه فرهنگ در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و معماری برگزار شد. به گزارش صمت، در ابتدای این آیین محسن جوادی ضمن خیرمقدم به شایستگان تقدیر سی‌وچهارمین دوره جایزه کتاب ‌سال گفت: امروز علاوه بر تجلیل از شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال از ۳ چهره علمی کشور یاد می‌کنیم و امیدواریم که مشمول رحمت الهی قرار گیرند. سیدمحمدامین قانعی‌راد در حوزه جامعه‌شناسی و محمد تقی‌خانی و حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد احمدی در جریان داوری آثار جایزه کتاب ‌سال کمک‌های شایانی به ما کردند. وی افزود: امروز همچنین از دو نفر از ابن‌سیناپژوهان تجلیل می‌شود. این جایزه به دنبال اهدای جایزه گوتاس، برنده جایزه جهانی کتاب ‌سال به ابن‌سیناپژوهان تعلق می‌گیرد.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان با تشکر از مدیرعامل موسسه خانه‌ کتاب ابراز امیدواری کرد که سال‌های آینده جوایز شایستگان تقدیر کتاب‌ سال جمهوری اسلامی ایران بدون تاخیر اهدا شود. مهدوی‌راد در ادامه این آیین درباره جایگاه علم و دانش در کلام الهی گفت: در ادبیات قرآنی، خداوند سبحان وقتی ارزش‌ها را به چندگونه بیان می‌کند، ارزش علم، ذاتی است. وی ادامه داد: به تعبیر بسیار تکان‌دهنده علی (ع) علم سلطه است؛ آن کس که به آن دست پیدا می‌کند اگر ناهنجار هم از آن استفاده کند، سلطه‌ای است که در جای نامناسب استفاده شده است. مهدوی‌راد با اشاره به جمع فرهیخته حاضر در این آیین بیان کرد: جمع حاضر از مهم‌ترین یاری‌رسان‌ها به دانش و دانش‌گستری هستند؛ بنابراین بسیار بااهمیت و بزرگوارند. خداوند سبحان نیز مومنان را به استوار گفتن و استوار اندیشیدن و همچنین استوار عمل‌کردن سفارش می‌کند.
دبیر جایزه جهانی کتاب‌ سال با انتقاد از نگاه صرفا کمی به تولید دانش بیان کرد: اندکی ناهنجاری در برآیند دانش در جامعه وجود دارد. کارشناسان دخیل در امر ارزیابی کتاب‌ها معتقدند کتاب‌ها در زمینه کمیت هر سال پیشرفت دارند اما متاسفانه کیفیت گاهی با ناهنجاری‌هایی روبه‌روست؛ بنابراین باید فکری کرد. وی ادامه داد: امسال در کنار برگزاری آیین تجلیل از برگزیدگان سی‌وچهارمین جایزه کتاب سال از ۳ عالم جلیل‌القدر تقدیر می‌کنیم.
مهدوی‌راد درباره شخصیت اجتماعی و علمی قانعی‌راد، رئیس فقید انجمن جامعه‌شناسی ایران ادامه داد: دکتر قانعی‌راد در سال‌های گذشته جزو هیات علمی جایزه کتاب‌ سال بود. وی صریح و نقادی بدون مجامله بود. قانعی‌راد استواراندیش، باریک‌بین، مومن و انقلابی صادق به‌معنای واقعی بود. سال گذشته با اینکه تنی رنجور داشت در جلسه‌ها شرکت می‌کرد. آرزومند رضوان الهی برای آن بزرگوار هستیم.
دبیر جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران درباره شخصیت مرحوم تقی‌خانی بیان کرد: زنده‌یاد مرحوم تقی‌خانی حالت عجیبی داشت و از مصادیق کثیرالمعونه و قلیل‌المؤنه بود. وی فراتر از مسئولیت خود برای معرفی پژوهشگران، داوران و متفکران کمک‌های قابل‌توجهی داشت. بدون ادعا و آرام بود.
مهدوی‌راد در ادامه درباره شخصیت علمی و اجتماعی حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرحوم احمد احمدی گفت: نمی‌دانم درباره این شخصیت چه بگویم. حقا و انصافا زبانی به پهنه فلک می‌خواهد تا وصف آن ملک بگوید. البته این شخصیت شناخته‌شده بود اما در ایثار، اخلاص، معرفت در زهد و تقوا، بی‌ریایی و نظم نمونه بود. وی حتی از یک کلمه نمی‌گذشت به‌عنوان مثال هر وقت مجله «آینه پژوهش» را برایشان می‌فرستادم با حساسیت بررسی می‌کردند. حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد احمدی مومن و دردمند بود. این اواخر بسیار دردآلود صحبت می‌کرد و خیلی نگران بود.
وی با اشاره به برخی انتقادها درباره داوری جایزه کتاب ‌سال بیان کرد: گاهی درباره اینکه فلان کتاب باید دیده می‌شد و دیده نشده، انتقادهایی بیان می‌شود. به هیچ‌وجه این مباحث را رد نمی‌کنم.
معتقدم اگر کسی خود و شرایط اطراف خود را بشناسد و ادعای کمال کند مشخص می‌شود که دچار اختلال است. دبیر جایزه جهانی کتاب ‌سال افزود: از یک‌ سال پیش از موسسه‌ها، مراکز علمی، عالمان، مترجمان و متخصصان برای ارسال آثارشان دعوت می‌کنیم. شاید برخی تصور می‌کنند که اثرشان قابلیت بررسی ندارد اما بعد از دریافت نظر داوران این آثار حتی به مرحله برگزیدگی و شایسته تقدیر رسیده‌اند.
علاوه بر این به برگزیدگان و شایستگان تقدیر تمامی دوره‌های گذشته پیام ارسال می‌کنیم تا ما را برای بررسی دقیق‌تر همه کتاب‌ها راهنمایی کنند. این پیام حتی برای مولفان و مترجمان نیز ارسال می‌شود.
مهدوی‌راد با تاکید بر اهمیت نقد کتاب‌های برگزیده ادامه داد: از صاحب‌نظران می‌خواهیم حتی آثار برگزیده را نقد کنند؛ البته نه نقدی که با غوغاسالاری آمیخته است. از دو سال گذشته در سرای اهل ‌قلم و موسسه خانه‌ کتاب نشست‌های نقد و بررسی آثار برگزیده جایزه کتاب ‌سال برگزار می‌شود. هیچ‌کس به‌اصطلاح پسرخاله یا پسرعموی ما نیست. در ۵ سال گذشته که مسئولیت دبیری جایزه کتاب‌ سال را برعهده داشتم؛ چه در زمان آقای جنتی که من نامش را وزیری در هجوم منتقدان گذاشته‌ام و چه در زمان حضور دکتر سیدعباس صالحی یک‌بار هم درباره کتابی توصیه نکردند و من هم حتی یک‌ بار تحت تاثیر قرار نگرفتم البته نمی‌گویم به من تلفن نمی‌زنند و تماس نمی‌گیرند.
به‌گفته وی، آنچه انجام شده برای پژوهش و علم بوده است. اگر ۲، ۳ موردی هم گاهی به ذهن برخی آمده که از جهاتی و به قول اخوان عزیزمان برای چه و چه‌هایی تصمیم‌گیری شده ما تا توانسته‌ایم مسیر علم را پیش‌رفته‌ایم. البته و صد البته اشتباه‌هایی داشته‌ایم.
آیین پایانی سی‌وچهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران ۱۹ بهمن سال ۱۳۹۵ با حضور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در تالار وحدت برگزار شد. در این آیین آثار برگزیده معرفی و با اهدای لوح تقدیر و هدایایی از صاحبان این آثار تجلیل شد.
جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران هر سال در بهمن ازسوی خانه کتاب ایران همزمان با دهه فجر، با تایید نهایی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نویسندگان برگزیده در بخش‌های کلیات، فلسفه اسلامی، فلسفه غرب، دین، علوم اجتماعی، زبان، علوم کاربردی، هنر، ادبیات و تاریخ اعطا می‌شود.
کتاب‌های داستان بزرگسال، نقد ادبی (تالیف)، مستندنگاری، شعر بزرگسال و کودک و نوجوان، به‌دلیل همپوشانی با جایزه جلال آل‌احمد و جایزه شعر فجر در کتاب سال بررسی نمی‌شود.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.