صنایع و معدن مازندران

» باید سالی ۷۰۰ هزار خـانه بیشتر بسازیم

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۵۰۹

اکرم امینی: ‌بر‌اساس آمار سرشماری سال ۱۳۹۵ حدود ۲۵.۴ میلیون واحد مسکونی در کل کشور وجود دارد که از این میان، حدود ۲۲.۸ میلیون واحد مسکونی دارای سکنه و حدود ۲.۶ میلیون واحد، خالی مانده است.

براساس آمار به‌دست آمده درباره رشد آمار خانوارها در همین سرشماری و مقایسه با سرشماری‌های پیشین، سالانه حدود ۶۷۰‌ هزار تقاضای جدید ناشی از ازدواج در بازار مسکن شکل می‌گیرد. تحلیلگران می‌گویند حداقل تقاضای سالانه مسکن از محل ازدواج‌های جدید، حدود ۶۷۰ هزار واحد است که با درنظرگرفتن خانه‌های کلنگی در حال تخریب و نوسازی، خانه‌هایی که بازسازی می‌شوند و مسئله فوت جمعیت و سهم آن در خانه‌دار شدن خانواده‌ها، تقاضای واقعی مسکن سالانه ۹۰۰ هزار واحد است. بر همین اساس، در طرح جامع مسکن بر لزوم ساخت سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی تاکید شده است.
به گزارش صمت، مطالعات نخستین طرح جامع مسکن کشور از سال ۱۳۸۲ آغاز شد و در سال ۱۳۸۴ به اتمام رسید. هدف اصلی از تهیه این طرح، تدوین نقشه راهی منسجم و به‌هم‌پیوسته برای ارتقای وضعیت بخش مسکن بود. البته با توجه به اجرای طرح مسکن مهر در کشور، این طرح و برخی اهداف آن، در دولت یازدهم مورد بازنگری قرار گرفت.
براساس طرح جامع مسکن، سالانه باید ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در ایران ساخته شود اما با توجه به وضعیت ساخت‌وساز در کشور، تولید این میزان خانه دور از واقعیت به‌نظر می‌رسد و بر همین اساس، فردین یزدانی، مدیر علمی طرح جامع مسکن به فارس می‌گوید امکان تغییر این رقم وجود دارد اما به جز این هدف، سایر سیاست‌ها و برنامه‌های تولید مسکنی که در طرح جامع مسکن آمده، بر همان اساس پیش خواهد رفت.

عقب‌ماندگی ۷۰ درصدی از طرح جامع
تولید سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی با توجه به اینکه درحال‌حاضر ساخت‌وساز در حالت رکود به سر می‌برد، عملی به نظر نمی‌رسد.
ایرج رهبر، عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان تهران با بیان اینکه کشور سالانه به یک میلیون واحد مسکونی نیاز دارد، به صمت گفت: در حدود ۵ سال گذشته که ساخت‌وساز در رکود بوده، سالانه حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شده است. درواقع سالانه حدود ۷۰۰ هزار واحد مسکونی از برنامه تعیین شده عقب هستیم که این کمبود در آینده باید به نوعی جبران شود.
وی با بیان اینکه تولید نشدن تعداد واحدهای مدنظر در هر سال، انباشت تولید و نیز تقاضا را به دنبال دارد، افزود: وقتی در جایی کمبود داشته باشیم، احتمال افزایش نرخ وجود دارد و باید منتظر جهش قیمت‌ها باشیم.
این فعال حوزه مسکن با تاکید بر اینکه تنها راه برون‌رفت از این وضعیت، تمرکز بر تولید مسکن است، ادامه داد: دولت بر اساس قانون ساماندهی تولید و عرضه مسکن، مصوب سال ۸۷ وظیفه دارد این کمبود مسکن را جبران کند. در این قانون بر فراهم کردن تسهیلات ارزان‌قیمت برای تامین مسکن اقشار متوسط به پایین تاکید شده است. همچنین زمین‌های دولتی ارزان‌قیمت باید در اختیار این افراد قرار گرفته و در بخش صدور پروانه ساخت، عوارض ساخت‌وساز، بیمه و مالیات و… تسهیلاتی در اختیار آنها و سازندگان ساختمان قرار داده شود.
رهبر با بیان اینکه در بخش مسکن، قانون کم نداریم اما اجرا نمی‌شود، گفت: مسکن تنها حوزه‌ای است که بخش خصوصی به طور خودجوش و بدون دخالت دولت، در آن نقش فعال داشته و برای رونق این بخش، فقط لازم است زمینه‌های قانونی و تسهیلاتی برای سازندگان فراهم شود.
او با تاکید بر اینکه برای تامین نیاز کشور در حوزه مسکن، باید مشکلات و موانع موجود بر سر راه سازندگان کاسته شود، اضافه کرد: در این بخش، قوانین ثبات ندارد یا به درستی اجرا نمی‌شود درحالی که اگر در یک بازه زمانی ۱۰ ساله، شاهد ثبات باشیم، تولیدکننده می‌تواند بدون دغدغه به کار خود ادامه دهد. به گفته این فعال حوزه مسکن، در کشور حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ هزار مهندس فعال در حوزه مسکن وجود دارد که از این میان، ۱۵۰ هزار نفر در تهران فعالیت می‌کنند. رهبر معتقد است این توانایی در مهندسان کشور وجود دارد که سالانه یک میلیون مسکن تولید کنند اما باید تسهیلات قانونی برای آنها فراهم باشد. به عنوان نمونه درحال‌حاضر حدود ۱۶ نوع عوارض در صدور پروانه‌های ساخت مسکن وجود دارد که مانعی بر سر راه تولید مسکن به شمار می‌رود و باید به این وضعیت رسیدگی شود.

لزوم صنعتی‌سازی مسکن
رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران معتقد است تولید مسکن اگرچه تنها راه ایجاد عرضه و تقاضا در بازار مسکن است اما درحال‌حاضر، سیاست‌های درستی در این زمینه وجود ندارد.
به گزارش صدا و سیما، مصطفی قلی‌خسروی عامل افزایش نرخ مسکن در سال‌های ۸۶ و ۹۱ را کاهش تولید عنوان کرد و گفت: تولید مسکن منجر به رونق بازار مسکن می‌شود و برای اینکه تولید هدفمندتری داشته باشیم بهتر است روی نوسازی بافت فرسوده تمرکز شود.
به گفته وی صنعتی‌سازی از اقداماتی است که می‌تواند تولید مسکن در کشور را رونق دهد و هدفگذاری موجود در کشور در زمینه تولید مسکن را پوشش دهد. وی در این ‌زمینه گفت: متاسفانه هنوز در حوزه تولید سنتی عمل می‌کنیم و ساخت‌وسازهای ما صنعتی نیست در صورتی‌که صنعتی‌سازی هم به رونق تولید و هم به کاهش نرخ در بازار کمک می‌کند. او نیز مانند رهبر معتقد است تولید انبوه مسکن در کشور نیازمند فراهم شدن تسهیلات و فرآیندهای قانونی است.

ضرورت ساخت خانه جدید
بر اساس طرح جامع مسکن، سالانه ۹۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز داریم که از این تعداد ۷۰۰ هزار واحد مسکونی جدید است که باید ساخته شود و ۲۰۰ هزار واحد هم نوسازی بافت‌های فرسوده است.
این مطلب را علی قائدی، معاون دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در یک نشست تلویزیونی اعلام کرد و افزود: در سال ۹۲ تا ۹۵ با رکود و اضافه عرضه در بخش مسکن روبه‌رو بودیم که حدود ۲.۵ میلیون واحد خالی داشتیم که منابع بخش خصوصی و بانک‌ها در این واحدها حبس شده بود. در آن دوره سیاست عرضه و تقاضا برای حوزه مسکن درنظر گرفته شد تا این واحدهای خالی به فروش برسد و ضروری بود این منابع آزاد شوند و به سمت عرضه برویم اما درحال‌حاضر، شرایط برای ساخت‌وساز مهیاست زیرا تقاضا وجود دارد و واحدهای خالی به فروش رسیده است. بنابراین سیاست‌های حوزه مسکن باید متناسب با شرایط روز باشد.
قائدی با بیان اینکه هدف ما باید این باشد که بیشتر به سمت ساخت‌وساز برویم، ادامه داد: اگر به سمت تقویت عرضه برویم، تعادل در بازار مسکن ایجاد شده و قیمت‌ها متعادل خواهد شد.
معاون دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی افزود: در سال‌های ۸۸ تا ۹۲ شاهد رونق بازار مسکن بودیم و منابع بیشتر به سمت ساخت خانه‌های لوکس رفت که متناسب با نیاز مردم نبود و موجب شد واحدهای خالی زیادی داشته باشیم اما اکنون تسهیلات باید به سمت واحدهای مسکونی کوچک‌متراژ و متناسب با الگوی تقاضا باشد و سیاست بانک مسکن نیز بیشتر روی واحدهای با متراژ کوچک متمرکز شده است.
به گفته او، صنعتی‌سازی و تولید انبوه مسکن از جمله راهکارهای عرضه میزان مورد نیاز مسکن به جامعه و رونق ساخت‌وساز است. معاون دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی می‌گوید: بافت‌های فرسوده بستر مناسبی برای این کار هستند و باید برای تشویق سازندگان به ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده، تسهیلاتی از جمله معافیت‌های مالیاتی درنظر گرفته شود.
او تاکید کرد: سیاست وزارت راه و شهرسازی در نوسازی‌ها، بهبود کیفیت محله‌ها و تاسیسات زیربنایی و روبنایی است.
در این زمینه حدود ۳۰ نهاد دیگر نیز دخیل هستند که باید به وزارت راه و شهرسازی یاری برسانند. اگر دولت بتواند منابع را تامین کند، هم نوسازی بافت‌های فرسوده انجام می‌شود و هم ساخت‌وساز مسکن رونق می‌گیرد.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.