صنایع و معدن مازندران

» اگرچه دیر امـا فرصت‌ باقی است

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

تاکید نمایندگان بر شفافیت ارزی پتروشیمی‌ها:

گروه مجلس: با شدت گرفتن نوسان‌های ارزی در ماه‌های گذشته شرکت‌هایی که توان صادرات و کسب درآمد ارزی داشتند برای کشور بیش‌ازپیش ارزشمند شدند.

ازجمله این شرکت‌ها، پتروشیمی‌ها بودند. بسیاری از ناظران اقتصادی معتقد بودند بهترین امکان دولت برای کنترل بازار ارز هنگام نوسان‌های اخیر منابع مالی پتروشیمی‌ها بود. اما ‌چنانکه باید ارز پتروشیمی‌ها در بازار تزریق نشد و برای دولت کارآیی نداشت. این پرسش برای بسیاری از آگاهان اقتصادی مطرح بود که چرا ارز پتروشیمی‌ها وارد بازار نشد و حتی بعد از راه‌اندازی سامانه نیما هم ‌چنانکه بایدوشاید این بازار را گرم نکرد. به همین خاطر این مسئله باعث حساسیت و ورود نمایندگان مجلس شد.گفتنی است بسیاری از پتروشیمی‌های کشور اگرچه خصوصی‌سازی شده‌اند اما همچنان از امتیازهای ویژه‌ای مانند نرخ نفت خام و مواد اولیه دریافتی برخوردار هستند. به همین علت دولت انتظار داشت در روزهای سخت ارزی یارویاور باشند.
به گزارش خانه ملت شرکت‌های پتروشیمی سهم ۲۷ درصدی در صادرات کشور دارند که ۵۳ درصد ارز بازار ثانویه را تامین می‌کند. نمایندگان مجلس می‌گویند شرکت‌های پتروشیمی بیشترین ارز صادراتی را به کشور آورده‌اند و این ارزآوری با توجه به زیرساخت‌ها و سامانه‌های طراحی‌شده شفاف است.
در ادامه گفت‌وگوی تعدادی از نمایندگان مجلس و اعضای انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی با این خبرگزاری آمده است.
هدایت‌الله خادمی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به عملکرد پتروشیمی‌ها در ارائه ارز به بازار ثانویه اظهار کرد: در اصل باید همه درآمد پتروشیمی‌ها به کشور وارد شود اما بخشی از این درآمد باید هزینه خرید کالا و قطعات و ارتقای پتروشیمی‌ها شود بنابراین آنها می‌توانند هزینه‌های خود را از درآمد ارزی برداشته و باقی را به شبکه بانکی وارد کنند.
وی تصریح کرد: پتروشیمی ‌بخش زیادی از درآمد ارزی صادرات غیرنفتی را به عهده ‌دارد که می‌تواند به شرایط ارزی کشور سامان دهد و با پیگیری‌های انجام شده شرایط ارائه ارز آنها به سامانه نیما بهبود یافته است.
حسن بهرام‌نیا نماینده مردم نهاوند در مجلس و دیگر عضو کمیسیون انرژی ضمن بیان اینکه ارز دولتی در اختیار پتروشیمی‌ها قرار داده می‌شود، گفت: در شرایطی که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی به پتروشیمی‌ها تخصیص می‌یابد، باید درآمد صادراتی کالاهای آنها به کشور وارد شود اما درگذشته حرف‌وحدیث‌هایی دراین‌باره بود که آنها نسبت به واردات ارزشان اقدام نمی‌کنند.
او با اشاره به برخی واسطه‌گری‌ها در زمینه درآمد صادراتی پتروشیمی‌ها گفت: بعد از رفع نابسامانی‌های ارزی، در مقام مقایسه یا شرایط گذشته باید گفت که شرایط ارزآوری پتروشیمی‌ها بهبود یافته است. برای ساماندهی ارز صادراتی به شبکه هوشمند که قابلیت پایش داشته باشد نیاز داشتیم. باید واقعیت‌های صادراتی شمارش شود که درحال‌حاضر شرایط لازم برای چنین کاری فراهم‌ شده است. شرکت‌های پتروشیمی درصد بزرگی از ارز صادراتی غیرنفتی کشور را تامین می‌کنند که به‌طور متوسط حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار در سال می‌شود.
وی افزود: درمجموع و در مقابل مقایسه با چند ماه گذشته عملکرد پتروشیمی‌ها در واریز دلار به سامانه نیما بهتر شده است.
محمد حسینی نمایند مردم تفرش، آشتیان و فراهان در مجلس شورای اسلامی نیز در زمینه عملکرد شفاف پتروشیمی‌ها در واریز دلار به سامانه نیما گفت: ایجاد مشکلاتی در حوزه تولید بعد از تک‌نرخی شدن ارز باعث شد بازار ثانویه سازماندهی شود و بتوانیم ارز صادرات غیرنفتی را در این بازار مدیریت کنیم.
وی که عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس است، ادامه داد: شرکت‌های پتروشیمی درصد بزرگی از ارز صادراتی غیرنفتی کشور را تامین می‌کنند که به‌طور متوسط هر سال حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار عاید کشور می‌شود. در ابتدای سال با کاهش ثبات بازار، مقداری از ارزهای صادرات پتروشیمی وارد کشور نشد اما بازار ارزی کشور با ایجاد سامانه نیما شرایط بهتری پیدا کرد.
وی در توضیح نبود شفافیت عملکرد صادراتی پتروشیمی‌ها گفت: پتروشیمی‌ها ۳ ماه فرصت دارند تا ارز حاصل از صادرات‌شان را به کشور بیاورند، در این مسیر برخی شرکت‌ها همکاری کامل داشتند و برخی بخشی از ارز خود را در بازار نیما ارائه کردند. گزارش‌ها، اعداد و رقم‌های متعددی وجود دارد که عملکرد شفاف پتروشیمی‌ها را نشان می‌دهد، این گزارش‌ها میزان صادرات و ارزآوری شرکت‌های پتروشیمی را گواهی می‌دهد.
این نماینده مجلس با بیان اینکه باید در بازار ثانویه به ثبات لازم دست پیدا کرد، افزود: این نگرانی وجود دارد که شرکت‌های پتروشیمی در ۶ ماه دوم به مشکلاتی برای تهیه مواد اولیه برخورد کنند به این جهت ‌بخشی از درآمدهای ارزی آنها در خارج از کشور باقی‌مانده است تا در زمان لازم کالای موردنیاز خود را خریداری کنند.
حسینی تاکید کرد: می‌توان گفت اکنون شرایط رو به بهبود است و روند ورود ارز صادرات غیرنفتی به‌ویژه ارز پتروشیمی‌ها در سامانه نیما طی می‌شود و امیدواریم با روند جاری مشکلات کمتر شود.
همین‌طور احمد مهدوی دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی در دفاع از شفافیت عملکرد ارزی شرکت‌های پتروشیمی گفت: تنها صنعتی که با همه توان خود به شرایط اقتصادی و ارزی کشور کمک کرده و ارز خود را به چرخه اقتصاد برده، پتروشیمی‌ها هستند.
وی تاکید کرد: ارز پتروشیمی‌ها ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان زیر نرخ در بازار نیما به فروش می‌رسد، این اتفاق بار مالی زیادی برای شرکت‌ها دارد. بااین‌حال برای کمک به شرایط اقتصادی کشور این کار انجام می‌شود.
فریبرز کریمایی قائم‌مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی نیز گزارشی از عملکرد پتروشیمی‌ها از ابتدای سال ارائه کرد و گفت: اگر بخواهیم برای عملکرد پتروشیمی از ابتدای سال، گزارشی ارائه دهیم باید این عملکرد را به بازه‌های زمانی تقسیم‌بندی کنیم.
 تا قبل از ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی شرکت‌های پتروشیمی با هماهنگی بانک مرکزی با ۱۴ صرافی بانکی تعامل داشتند که در این بازه زمانی ۳۳۳ میلیون و ۳۶۵ هزار یورو به صرافی‌های بانکی ارز دادند.
وی ادامه داد: بعد از ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی ازآنجایی‌که هنوز زیرساخت سامانه نیما فراهم نشده بود، در چارچوب سیاست ارزی با نرخ ۴ هزار و ۲۰۰ تومان با هماهنگی بانک مرکزی ارز به صرافی‌ها فروختیم که حدود ۲۴۸ میلیون و ۶۸۸ هزار یورو بوده است.
کریمایی گفت: از راه‌اندازی سامانه نیما تا زمانی که بازار ثانویه فعال شد، به عبارتی از زمانی که سامانه نیما از ۱۶ اردیبهشت تا ۱۵ مرداد فعالیت کرد و ارز نیمایی ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی فعال بود شرکت‌های پتروشیمی یک میلیارد و ۸۷۶ میلیون و ۹۹۱ هزار یورو ارز به سامانه نیما تزریق کردند.
وی افزود: از زمان شروع کار بازار ثانویه، پتروشیمی‌ها ارز خود را ۷ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار و ۶۰۰ تومان فروختند، در این دوره از ۱۶ مرداد تا ۲۷ مهر که اطلاعات آن را در اختیار داریم، ۲ میلیارد و ۱۰۴ میلیون یورو ارز پتروشیمی‌ها به بازار ثانویه ارز تزریق‌ شده است.
کریمایی تاکید کرد: درمجموع ۴ میلیارد و ۵۶۳ میلیون یورو از ابتدای سال تا مهر در چارچوب سیاست‌های مختلف بانک مرکزی به بازار عرضه کردیم، این مبلغ حدود ۵ میلیارد و ۱۳۸ میلیون دلار است که این میزان ۷۶.۵ درصد کل صادرات کشور است.
وی درباره انتقاد برخی، از شفاف نبودن عملکرد پتروشیمی‌ها گفت: این شرکت‌ها یا متعلق به سازمان تامین اجتماعی یا بورسی هستند بنابراین تمام اطلاعات ارزی و نحوه فروش‌شان در گزارش‌های مالی سایت کدال سازمان بورس ثبت می‌شود. قائم‌مقام انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی تاکید کرد: گزارش‌های رسمی حاکمیتی که به عهده شرکت ملی صنایع پتروشیمی است، حاکی از میزان صادرات است. میزان صادرات و میزان فروش ارز در سامانه نیما مشخص است و چیزی نیست که قابلیت غیر شفاف داشته باشد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.