صنایع و معدن مازندران

» امریکا از در آشتی با دنیا در‌آمد

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

در حاشیه نشست سران گروه۲۰

ثمن رحیمی راد: در هفته گذشته، اتفاق‌های خوشی برای اقتصاد جهانی رقم خورد؛ اتفاق‌هایی که پیامد آنها را می‌توان سرآغازی بر پایان یک جنگ تجاری عنوان کرد.

آرژانتین در چند روز گذشته میزبان نشست امسال سران گروه ۲۰ (جی۲۰) بود و در جریان این نشست، بسیاری از رهبران جهان با اختلاف جدی بر سر مسائل گوناگون دور یک میز نشستند. در نتیجه مذاکره‌هایی که در حاشیه نشست انجام شد، امریکا و رقیبان و شریکان تجاری و اقتصادی او پس از ماه‌ها تنش به توافق رسیدند.
 گروه ۲۰ از ۱۹ کشور اقتصادی جهان و اتحادیه اروپا تشکیل شده که در مجموع ۸۵ درصد اقتصاد جهان را مدیریت می‌کنند و میزبان دو سوم جمعیت کره ‌زمین هستند.

چین و امریکا از در صلح درآمدند
ایسنا به نقل از رویترز خبر داد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری امریکا با شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری چین در جریان برگزاری نشست گروه ۲۰ ملاقات کرد و بر سر جنگ تجاری این دو کشور به بحث و گفت‌وگو پرداخت. کاخ سفید پس از پایان ملاقات رئیسان جمهوری امریکا و چین اعلام کرد که این دو کشور به یک توافق جدید مبنی بر به تعویق انداختن ۳ ماهه تعرفه‌های گمرکی دست یافته‌اند.
در این زمینه، امریکا به مدت یادشده از وضع و افزایش تعرفه‌های گمرکی و واردات کالا خودداری خواهد کرد و از طرف دیگر نیز چین توافق کرد که سطح واردات و خرید محصولات امریکایی را افزایش دهد. پیش‌تر ترامپ اعلام کرده بود که از ابتدای سال جدید میلادی در ۱۱ دی قصد دارد بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی، تعرفه‌های گمرکی وضع کند و تعرفه‌های واردات را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش دهد اما با مذاکر‌ه‌های انجام شده میان چین و ایالات متحده امریکا، قرار است افزایش تعرفه‌های گمرکی به مدت ۳ ماه به تعویق بیفتد و در این بازه زمانی نیز طرفین سیاسی و تجاری دو کشور قادر خواهند بود با تیم‌های مذاکره‌کننده درباره آتش‌بس جنگ تجاری و لغو کردن همیشگی تعرفه‌های گمرکی با یکدیگر به بحث و گفت‌وگو بنشینند.

ظاهر و باطن نَفتا عوض شد
فقط چین نیست؛ ایسنا در خبر دیگری اعلام کرد که رهبران مکزیک، کانادا و امریکا نیز روز جمعه ۹ آذر صورت جدیدی از پیمان تجاری امریکای شمالی (نفتا) را امضا کردند.
سران این کشورها پس از گذشت یک سال و نیم از مذاکره‌ها که تا لحظه آخر امضای قرارداد ادامه داشت، بر پیمانی که بیش از یک تریلیون دلار تجارت میان این کشورها را در بر می‌گیرد، به توافق رسیدند. از آن زمان این ۳ کشور بر واژه‌ها و نکته‌های ظریف این توافق چانه‌زنی می‌کردند. چند ساعت پیش از اینکه مقامات پشت میز نشسته و توافق را امضا کنند هنوز توافق نکرده بودند.
 قانون‌گذاران مکزیک، کانادا و امریکا باید این پیمان را که به توافق امریکا-مکزیک-کانادا (USMCA) معروف است و جایگزین توافق تجاری امریکای شمالی (نفتا) می‌شود پیش از اینکه به اجرا گذاشته شود، تصویب کنند.
گفتنی است حذف تعرفه‌های فولاد و آلومینیوم از موضوع‌های مورد بحث امریکا و کانادا بوده است.

تعدیل دیدگاه ترامپ و رضایت نسبی طرفین
هر چند پیش‌بینی می‌شد که این توافق‌ها در نهایت حاصل شود اما پیامدهای این تنش‌ها، حرف و حدیث‌های بسیاری را در جهان به وجود آورد. اردشیر پشنگ، کارشناس روابط بین‌الملل در گفت‌وگو با روزگار معدن، ابعاد این مصالحه را بیشتر تشریح کرد و گفت: توافق‌های جدیدی که در سطح تفاهمنامه، پیمان و قرارداد یا آتش‌بس میان امریکا با شریکان و رقیبانش همچون چین، کانادا و مکزیک منعقد شده، ریشه در تغییر و تحولاتی دارد که در ۲ سال گذشته در کاخ سفید به وجود آمده و برآمده از ورود رئیس‌جمهوری جدیدی است که هر چند مورد حمایت جمهوری‌خواهان است اما مستقل از احزاب کار می‌کند و وابستگی تشکیلاتی به این حزب ندارد.
او در واقع مسائل داخلی و خارجی را از نظر سیاسی و اقتصادی با فرمول و دید خود بررسی می‌کند. وی ادامه داد: ترامپ با همان روحیه برتری‌جویی همواره گفته بود که امریکا در قبال شریکان و هم‌پیمانان خود تعهدات بیش از اندازه‌ای دارد که این تعهدات به سوءاستفاده آنها منجر می‌شود. در همین حال سیاست ترامپ با سیاست‌های دولت پیشین امریکا ضدیت کامل دارد و به هنگام ورود به کاخ سفید هم تاکید زیادی بر اصلاح یا خروج از توافق‌هایی داشت که امریکا در دولت اوباما به آنها متعهد شده بود؛ از جمله نفتا، برجام یا توافق آب و هوایی پاریس.
 ترامپ حتی در تلاش است تا طرح بیمه درمانی اوباما را در داخل امریکا کنار بگذارد.
پشنگ افزود: در همین حال امریکا در ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی در مقایسه با دیگر کشورهای جهان با فاصله زیادی از موقعیت چشمگیری برخوردار است و این موقعیت باعث می‌شود تاثیرپذیری کشورهای جهان از جمله هم‌پیمانان و رقیبان آن از موقعیت کنونی امریکا بیشتر باشد، در حالی که این شریکان و رقیبان از نظر اقتصادی در موقعیتی به سر می‌برند که از پیامدهای بحران مالی سال ۲۰۰۸ میلادی(۱۳۸۷خورشیدی) به طور کامل عبور نکرده‌اند و در چنین شرایطی در تلاشند تا جایی که ممکن است از بحران‌های اقتصادی با کمترین هزینه ممکن عبور کنند.
این کارشناس در ادامه به موضوع‌هایی پرداخت که دستاورد سازش امریکا و چین قرار گرفت و گفت: درباره چین و توافق حاصل شده با امریکا باید گفت چین یک دولت کمونیستی معرفی می‌شود، اما در ۵ دهه گذشته در قالب یک دولت لیبرال که به اقتصاد جهانی ورود کرده، عمل می‌کند.
 این دولت در تلاش است از بروز هر گونه تنش سیاسی و امنیتی با جهان بر حذر باشد و اولویت اساسی خود را در ۵ دهه گذشته بر کسب ثروت، افزایش فرصت‌های کاری، درآمدزایی و سرازیر کردن منابع مالی قرار داده است.
در نتیجه تغییر سیاست، این کشور که در دهه ۱۹۷۰ میلادی (۱۳۴۹ خورشیدی) از فقیرترین جوامع در حال توسعه جهان بوده است، امروز به دومین اقتصاد جهان تبدیل شده است.
وی افزود: در همین حال گفتنی است که چین و امریکا ۲ بازیگر اصلی اقتصاد جهان به شمار می‌آیند و چین برای حفظ و تثبیت این موقعیت و البته برای ارتقا به جایگاه برترین اقتصاد جهان که اکنون در اختیار امریکاست، در تلاش است از هر گونه تنش بر حذر باشد، هر چند ممکن است چیزی متفاوت از این بگوید؛ برای مثال چین گفته بود که از تحریم‌های امریکا علیه ایران پیروی نمی‌کند اما در عمل می‌بینیم که واردات نفت از ایران را تا ۶۴درصد کاهش داده است.
 در واقع در سیاست اعلامی و اعمالی چین تفاوت جدی وجود دارد، هر چند رسانه‌های ایران بیشتر سیاست‌های اعلامی را برجسته می‌کنند تا سیاست‌های اعمالی.
پشنگ در پایان به موضوع‌هایی که به مصالحه امریکا با همسایگان شمالی خود منجر شد، پرداخت و در این باره توضیح داد: در ۲۰۰ سال گذشته، دولت‌های مستقر در امریکای شمالی و جنوبی، نقطه کانون ثبات و امنیت این قاره را دولت امریکا قلمداد می‌کنند.
 بخش زیادی از قدرت مکزیک و کانادا متاثر از همسایگی با این کشور است که در صورت نبود توافق، میزان آسیب‌پذیری آنها بیشتر خواهد بود، در نتیجه این قدرت اقتصادی بر مقاومت کانادا و مکزیک غلبه کرد، هر چند توافقات جدید فقط به معنای آنچه ترامپ خواسته نبوده است و در واقع دیدگاه‌های تعدیل شده ترامپ به گونه‌ای اعمال شده که همه طرفین به رضایت نسبی برسند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.