صنایع و معدن مازندران

» اقتصاد دانش‌بنیان، همان اقتصاد رقابتی است

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت فناوری ریاست جمهوری، در یک نشست تخصصی مطرح کرد:

سیرآنوش موسوی: در نشست تخصصی بهره‌برداری از فناوری‌های داخلی صنعت فولاد که در حاشیه نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران برگزار شد، فعالان حوزه فولاد تلاش کردند نشان دهند تا چه میزان شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در زمینه رشد و توسعه صنعت فولاد کشور تاثیرگذار باشند.

مهدی الیاسی، معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت فناوری ریاست جمهوری، در این نشست بر لزوم ایجاد عقل اقتصادی در شرکت‌های دانش‌بنیان تاکید کرد.

اقتصاد ۶۰ هزار میلیارد تومانی
به گزارش صمت، مهدی الیاسی، معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت فناوری ریاست جمهوری، گفت: در حال‌حاضر ۳هزار و ۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان در سامانه معاونت فناوری ریاست جمهوری ثبت و شناسنامه‌دار شده‌اند. این شرکت‌ها اقتصاد ۶۰هزار میلیارد تومانی ایجاد کرده‌اند. هرچند این آمار در اقتصاد کشور چندان بزرگ نیست اما بدون تردید برای اقتصاد شرکت‌های دانش‌بنیان قابل توجه است.
وی در ادامه با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان در جهان تعریف نشده است، افزود: اقتصاد دانش‌بنیان، همان اقتصاد رقابتی است. در واقع هر صنعتی که مبادرت به صادرات می‌کند به نوعی برای ایجاد دانش‌بنیان تلاش کرده است. بنابراین دانش‌بنیان، نوعی صنعت رقابت‌پذیر است.
الیاسی، با اشاره به اینکه ایران در صنعت فولاد صاحب سهم است، بیان کرد: ما امیدواریم صادرات در صنعت فولاد را با ارزش‌افزوده بیشتر، رقابت‌پذیری و تنوع محصول افزایش دهیم.
معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت فناوری ریاست جمهوری، در ادامه گفت: در آی‌تی و شرکت‌های دارویی رشد قابل توجهی کردیم. شرکت‌های دارویی با سرمایه چندین میلیارد تومانی در کشور فعالیت می‌کنند.
الیاسی خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان با همراه اول و فولاد مبارکه وارد همکاری و مذاکره شده‌اند. ما تلاش می‌کنیم به این شرکت‌ها کمک کنیم که برای خود اکوسیستم اقتصادی تشکیل دهند. من بر این باورم که در ۵ سال آینده، فاز دوم اقتصاد دانش‌بنیان در کشور شکل خواهد گرفت.
وی در ادامه اظهار کرد: هدف بلندمدت در معاونت فناوری ریاست جمهوری، ایجاد شبکه نوآوری در صنعت فولاد کشور است اما در شرایط تحریم، صنایع استقبال ویژه‌ای از بومی‌سازی می‌کنند، در حالی‌که بومی‌سازی هدف نهایی ما نیست و این موضوع باعث شده است شرکت‌های نوپا و استارت‌آپ‌ها شکل بگیرند.
الیاسی در ادامه با اشاره به اقدامات معاونت فناوری ریاست جمهوری در زمینه توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: ایجاد فناوری و فن‌بازار که ساختار نهادینه شده برای تعامل اطلاعات است را راه‌اندازی کردیم. این فناوری برای نخستین بار در نمایشگاه ارائه شد. تلاش‌های ما بر این مهم متمرکز شده که فن‌بازار را با محوریت فولادمبارکه، ارائه دهیم.
به گفته معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت فناوری ریاست جمهوری، بومی‌سازی فرصتی برای رفع تقاضا و شناسایی ظرفیت‌های موجود در کشور است.

تلقی شرکت‌های دانش‌بنیان مانند پیمانکار
همچنین در این نشست تخصصی، مهدی صالحی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، در پاسخ به این پرسش که چرا شرکت‌های دانش‌بنیان آن‌گونه که باید نتوانستند در ایران رشد کنند، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان پیش از اینکه به این نام نامیده شوند در بدنه صنعت فولاد حضور داشتند و در این ارتباط دانشگاه صنعتی اصفهان نقش مهمی ایفا کرده است. وی با بیان اینکه نخستین شرکت‌های دانش‌بنیان درباره صنایع فولاد شکل گرفته‌اند، افزود: هنوز آن‌گونه که باید، شرکت‌های دانش‌بنیان در بدنه اقتصادی کشور هضم نشده‌اند. در ایران این شرکت‌ها مانند شرکت‌های پیمانکار تلقی می‌شوند. صالحی در ادامه خاطرنشان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه مناقصه امتیاز ویژه‌ای ندارند، به این معنا که امتیاز و رتبه‌ای ویژه برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود. در سال‌های اخیر، شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک و کوچک‌تر شده‌اند.
در سخنرانی پیش، آقای الیاسی به این مهم اشاره کردند که شرکت‌های داروسازی وآی‌تی، وضعیت و شرایط اقتصادی مناسبی دارند اما در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان که در زمینه فولاد فعالیت می‌کنند شرایط این شرکت‌ها تعریفی ندارد. عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان اینکه هنوز شرکت‌های دانش‌بنیان صنعتی، آن‌گونه که باید به رسمیت شناخته نشده‌اند، گفت: در مباحث مربوط به مناقصه‌ها، شرایط مناسبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان ایجاد نشده است. وی با بیان اینکه برگزاری نمایشگاه، امکان شناخت مسئولان از آخرین دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم می‌کند، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان، با حضور در نمایشگاه‌های ملی، این امکان را فراهم می‌کنند که محصولات خود را عرضه کنند. عمده شرکت‌هایی که در جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد، شرکت کردند، ماهیت تحقیق و توسعه دارند و به گره‌های کوری که مربوط به مباحث دانش‌بنیان است، می‌پردازند.

رویکرد جدید فولاد مبارکه
همچنین در این نشست، حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، بیان کرد: با توجه به اهمیت دانش‌بنیان‌ها، ما باید در ریسک ایده‌پردازی پروژه‌های دانش‌بنیان شریک شویم و فکر می‌کنم این کار، بهترین راه برای ارتقای توسعه فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور است. وی در ادامه بیان کرد: فولاد مبارکه وقتی وارد تشریفات می‌شود که سازنده‌ها برای تولید یک قطعه زیاد باشند اما زمانی ‌که بیش از یک کارخانه، در بازار اقدام به تولید یک قطعه کند بسیار راحت به سراغ آن مجموعه خواهیم رفت و محصول را از آن شرکت خریداری می‌کنیم. عظیمی در پاسخ به این پرسش که حوزه فناوری، نیازمند وضع قراردادهای متفاوت‌ با پیمانکاران است، گفت: برون‌سپاری و بومی‌سازی همواره از سوی شرکت فولاد مبارکه دنبال شده است که کار جدیدی نیست. تنها فرقی که دارد این است که شرکت در تامین و حمایت از ریسک عمل فناورانه ورود کرده است. مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه، با اشاره به رویکرد جدید فولاد مبارکه، بیان کرد: پیشنهاد تامین کالا یا مواد مصرفی ایجاد شده در معاونت فناوری در حالت شتاب‌دهنده قرار داده شده و در این زمینه سرمایه‌گذاری و تامین مالی نشده است. فولاد مبارکه، خارج از تشریفات، قراردادهای ۳ تا ۵ ساله امضا کرده اما آنچه اهمیت دارد وضع سیاست‌های حمایتی در کشور است.

شکل‌گیری اکوسیستم اقتصادی
مهدی الیاسی، معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت فناوری ریاست جمهوری، در ادامه این نشست با بیان اینکه در معاونت علمی، تقسیم کاری را با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام دادیم، گفت: کلیدواژه ما، اقتصاد دانش‌بنیان است و انتظار نداریم شرکت‌های دانش‌بنیان از عقل اقتصادی خود خارج شوند. سعی ما این است که عقل اقتصادی در این شرکت‌ها شکل بگیرد. هدف این است که اکوسیستمی در اقتصاد کشور شکل بگیرد که شرکت‌ها از منابع اقتصادی، درصد کمی ریسک بپذیرند. وی در پایان با اشاره به آخرین فناوری شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید فولاد، بیان کرد: غلتک‌ها در فرآیند نورد گرم در دمای زیادی فعالیت می‌کنند. شرکت‌های دانش‌بنیان، پوششی را با روش نوآورانه ابداع کرده‌اند که آنها با روش‌های جدید ایجاد شده و مقاومت سایشی آنها بهبود یابد و ارزش‌افزوده آنها نیز بالا برود.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.