صنایع و معدن مازندران

» افزایش دستمزد‌ وگران شدن پاکت، عامل گرانی ۴۰درصدی گچ

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

با افزایش بهای پلی‌پروپیلن و سایر هزینه‌ها

سارا اصغری: بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، ظرفیت اسمی کارخانه‌های تولید گچ کشور ۳۱ میلیون تن است و هم‌اکنون ۳۸۰ واحد تولید گچ با اشتغال حدود ۳ هزار و ۶۰۰ نفری مشغول فعالیت هستند.

البته کارخانه‌های گچ به دلیل رکود ساخت‌وساز با حدود یک سوم ظرفیت خود کار می‌کنند اما از ابتدای امسال تا کنون حدود ۴۰ درصد به نرخ گچ در ۲ مرحله افزوده شده است.

صنعت گچ در یک نگاه
درباره وضعیت کارخانه‌های گچ در ایران، مدیر دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: ۳۸۰ واحد کارخانه گچ با ظرفیت اسمی ۳۱ میلیون تن مشغول کارند که از آن تعداد حدود ۱۵۰ واحد، سنتی و نیمه‌صنعتی هستند.
سیف‌الله امیری در ادامه عنوان کرد: عمده واحدهای تولیدکننده گچ در کشور که ظرفیت آنها بالای ۵۰ هزار تن است، به ترتیب شامل گچ ماشینی خراسان، سپیدگچ ساوه، سپیدگچ خراسان، شرکت صنعتی معدنی سلفچگان، تعاونی صالح گچ سمنان، گچ جبل‌متین سمنان، گچ پارس کومش و گچ سمنان است.
وی با توضیح اهدافی که برای صنعت گچ کشور در نظر گرفته شده، خاطرنشان کرد: برنامه‌ها و اهداف کوتاه‌مدت و میان‌مدت برای صنعت گچ در نظر گرفته شده که از جمله آنها می‌توان به بازسازی و نوسازی صنایع گچ با بهره‌وری انرژی بالا و میزان مصرف پایین به لحاظ ماشین‌آلات و تجهیزات تولید و جهت‌گیری به‌سمت تولید محصولات و فرآورده‌های صنایع پایین‌دستی گچ مانند پنل‌های گچی و دیوارهای پیش‌ساخته گچی اشاره کرد.
این مقام مسئول در ادامه، با اشاره به مشکلات صنعت گچ اظهار کرد: نبود نقدینگی و توان مالی برای بازسازی و نوسازی واحدهای تولیدی، بالا بودن نرخ بهره تسهیلات بانکی برای تولیدکنندگان، نوسان‌ نرخ انرژی ناشی از یارانه‌های دولت، هزینه بالای حمل‌ونقل جاده‌ای، دسترسی مناسب نداشتن به شبکه ریلی کشور و رکود در صنعت ساخت‌وساز، مهم‌ترین مشکلاتی است که واحدهای فرآوری گچ با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

قیمت کیسه‌های پلی‌پروپیلن ۳ برابر شده‌
از ابتدای امسال تا کنون حدود ۴۰ درصد به نرخ گچ در کشور اضافه شده است. درباره وضعیت بازار گچ، ابوالفضل اقبالیون، عضو هیات‌مدیره انجمن گچ ایران در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: در کل، وضعیت بازار گچ بستگی به شرایط ساختمان‌سازی در کشور دارد و درحال‌حاضر مسکن و ساخت‌وساز وضعیت مناسبی ندارد. از این رو بازار گچ نسبت به گذشته از لحاظ مصرف و میزان تقاضا با افزایش خاصی روبه‌رو نبوده اما هزینه‌ها در امسال بسیار افزایش یافته است.
اقبالیون در ادام، با اشاره به افزایش نرخ جانبی گچ، عنوان کرد: از ابتدای امسال، نرخ پاکت‌ها ۳.۵ برابر افزایش یافته و از آنجا که جنس پاکت‌های گچ از جنس پلی‌پروپیلن (مواد پتروشیمی) است، نرخ آن بیش از ۳ برابر افزایش یافته که این موضوع، افزایش نرخ گچ را نیز باعث شده است.
 وی در پاسخ به این پرسش که آیا از پاکت‌های کاغذی همانند سیمان استفاده نمی‌کنید، گفت: درحال‌حاضر به دلیل گران شدن پاکت‌های کاغذی، استفاده از آن صرفه اقتصادی ندارد، حتی سیمانی‌ها هم از کاغذ برای بسته‌بندی استفاده نمی‌کنند، مگر برای صادرات به کشورهای عربی که استاندارد آنها پاکت‌های کاغذی است.
 سیمانی‌ها هم به تازگی به پاکت‌هایی که ما مورد استفاده قرار می‌دهیم، روی آورده‌اند اما نرخ گچ پایین است. بنابراین اگر پاکت آن نیز کاغذی باشد، ممکن است نرخ پاکت از نرخ خود گچ هم بالاتر برود.
وی در ادامه یادآور شد: به هر صورت برای پاکت‌های گچ، هم‌اکنون هیچ سهمیه‌ای نداریم، در حالی که تا پیش از این سهمیه داشتیم. وی در پاسخ به این پرسش که آیا پاکت‌های گچ را نمی‌توان با مواد ارزان‌تر تهیه کرد، گفت: گزینه دیگری نداریم یعنی پاکت‌ها باید از جنس مواد پلاستیکی یا کاغذی باشند که هر دو از پلی‌پروپیلن گران‌تر هستند. اقبالیون ادامه داد: از سوی دیگر این گونه نیست که بتوان به صورت فله‌ای گچ را بار کرد. حمل و تخلیه فله‌ای از نظر محیط‌زیست مشکل دارد و شهرداری اجازه تخلیه نمی‌دهد. از سوی دیگر در مصالح‌فروشی‌ها امکان تخلیه فله‌ای وجود ندارد و خاک را هم به صورت کیسه‌ای جابه‌جا می‌کنند یعنی حمل فله‌ای وجود ندارد.

افزایش ۷۰ درصدی هزینه حمل‌ونقل
این عضو هیات‌مدیره انجمن گچ ایران خاطرنشان کرد: موضوع دیگر، افزایش نرخ قطعات یدکی، لاستیک و… کارخانه‌هاست. البته موضوع دیگر، افزایش کرایه‌های حمل‌ونقل است. از ابتدای امسال حدود ۷۰ درصد به کرایه حمل اضافه شده است. از سوی دیگر نرخ سنگ معدن افزایش یافته است.
اقبالیون در ادامه خاطرنشان کرد: موضوع دیگر این است که در گذشته، فروش به صورت اعتباری بود، به عبارت دیگر حدود ۴ تا ۵ ماه طول می‌کشید که پول به‌دست ما برسد اما از زمانی که با افزایش نرخ ارز روبه‌رو شدیم، مجبوریم فقط خرید نقدی انجام دهیم. به این منوال مشتری‌ها ترجیح می‌دهند از ما خرید نکنند و این موضوع سبب شده که میزان سرمایه در گردش کارخانه‌های گچ به شدت کاهش پیدا کند.

بانک‌ها به تولید کمک نمی‌کنند
این عضو هیات‌مدیره انجمن گچ ایران ادامه داد: بانک‌ها هم به تولید کمکی نمی‌کنند، در نتیجه تولیدکنندگان گچ با مشکلاتی روبه‌رو شده‌اند. اقبالیون خاطرنشان کرد: با توجه به این شرایط، میزان تقاضا در حد متوسط است و نسبت به سال گذشته کاهش محسوسی داشته اما هزینه‌ها چندین برابر شده و سرمایه در گردش کارخانه، کاهش یافته است.

افزایش ۴۰ درصدی نرخ گچ
این عضو هیات‌مدیره انجمن گچ ایران در پاسخ به این پرسش که از ابتدای سال، نرخ گچ به چه میزان افزایش یافته است، گفت: نرخ گچ نسبت به سال گذشته در ۲ مرحله افزایش یافت؛ یک مرحله در ابتدای سال به دلیل افزایش ۱۵درصدی دستمزدها بود.
مرحله بعدی نیز شامل افزایش نرخ به دلیل افزایش نرخ پاکت و سایر هزینه بود که نسبت به سال گذشته، حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد با افزایش نرخ روبه‌رو شدیم.
اقبالیون در ادامه یادآور شد: نرخ گچ همانند سیمان نیست که به صورت یکنواخت در همه جای کشور افزایش داشته باشد. نرخ گچ در جاهای مختلف، رقابتی است. برای مثال در استان سمنان ۵۰ تا ۶۰ کارخانه سیمان وجود دارد که با یکدیگر در رقابت هستند اما افزایش نرخ قطعات یدکی، مواد اولیه و پاکت گچ از ۴۰ درصد نیز بیشتر بوده است. برای مثال نرخ یک پاکت در ابتدای سال، حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ تومان بود که هم‌اکنون به ۱۱۰۰ تومان رسیده است. البته قیمت‌ها تا حدی ثابت شده اما در کل نگران پس از ۱۳ آبان و تحریم‌های شدیدتر امریکا هستیم چون افزایش نرخ، وابسته به بهای دلار است.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.