صنایع و معدن مازندران

» اطلس ملی فـولاد رونمایی شد

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد با حضور مقامات عالی

محبوبه ناطق: دیروز صبح، نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و شماری از مقامات عالی کشور گشایش یافت.

نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران، ۱۷ تا ۲۰ دی ۹۷ در محل نمایشگاه‌های برج میلاد، برگزار شد که در آن دستاوردهای صنعت فولاد در حوزه بومی‌سازی ارائه می‌شود. به گزارش صمت، این آیین با حضور جعفر سرقینی معاون معدن و صنایع معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت، خداداد غریب‌پور رئیس هیات عامل ایمیدرو، محمود نیلی رئیس دانشگاه تهران و حسین محلوجی رئیس پیشین وزارت صنایع و معادن در دولت مرحوم آیت‌الله رفسنجانی و جمعی از مدیران عامل شرکت‌های بزرگ فولادی، سنگ آهنی، شرکت‌های زنجیره فولاد و رئیسان تشکل‌های زنجیره فولاد برگزار شد. در پایان این جشنواره که مورد استقبال شرکت‌کنندگان قرار گرفت، از اطلس ملی فولاد و بانک اطلاعاتی تامین‌کنندگان زنجیره آهن و فولاد رونمایی شد و جوایزی به برگزیدگان بومی‌سازی اهدا شد. همچنین تفاهمنامه‌ای بین انجمن فولاد با صندوق توسعه و نوآوری ریاست‌جمهوری و همچنین تفاهمنامه‌ای بین انجمن فولاد ایران و مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی ایران امضا شد تا بر اساس آن، مرکز تحقیقات به عنوان نمونه آزمایشی بومی‌سازی صنعت فولاد معرفی شود.

به دنبال رفع تمام محدودیت‌های صادرات و عرضه فولاد در بورس کالا هستیم
معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد خبر داد: محدودیت از صادرات فولاد برداشته شد.
 جعفر سرقینی در ادامه افزود: بیشترین توسعه فولاد در دولت یازدهم و دوازدهم بود. تا پیش از دولت فعلی، ۱۲۰ میلیون تن ظرفیت تولید در زنجیره فولاد داشتیم که به ۲۰۵ میلیون تن درحال‌حاضر رسیده اما نباید فراموش کنیم که بیشترین توسعه در زمان دولت مرحوم رفسنجانی و وزارت صنایع با ریاست آقای حسین محلوجی انجام شده است.
وی خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۲میلادی (۱۳۹۱خورشیدی) فولاد جهان کمی بیشتر از ۱.۵ میلیارد تن بود که ۸ درصد رشد داشته است. وی با بیان اینکه در تولید فولاد، فاصله زیادی با چشم‌انداز ۱۴۰۴ که ۵۵ میلیون تن است، نداریم گفت: درحال‌حاضر به ظرفیت تولید ۳۴ میلیون تن فولاد رسیده‌ایم و ۵۵ میلیون تن دور از دسترس نیست.
سرقینی با بیان اینکه نقشه راه جمهوری اسلامی ایران باعث شده است به این حد از موفقیت در فولاد برسیم، تاکید کرد: از زمانی که تحریم‌ها آغاز شده است توانسته‌ایم تنش‌های ناشی از تحریم و نوسانات ارزی را به کمترین میزان ممکن برسانیم.
وی با اشاره به اینکه فولاد در زندگی تک‌تک ما تاثیر دارد، گفت: ممکن است این تنش‌ها باعث رنجش دوستان فولادی شده باشد اما چاره‌ای نداشتیم و این رنجش‌ها و مشکلات به خوبی و خوشی تمام شد‌ه‌اند.
معاون معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه، از تصمیم وزارتخانه برای رفع محدودیت‌های صادرات فولاد خبر داد و گفت: هر کدام از فولادسازان می‌توانند بدون هیچ محدودیتی صادرات داشته باشند. عرضه فولاد در بورس فقط با شرط ثبت در سامانه بهین‌یاب بود که امروز هم این شرط برداشته شد اما نشانی خریدار باید یک کارخانه باشد و محموله نیز تا در آن کارخانه حمل شود.
سرقینی همچنین خبر داد: عرضه اسلب نیز اختیاری شده و امکان این اتفاق برای سایر محصولات معدنی وجود دارد.
وی با بیان اینکه صادرات فولاد با وجود تحریم و کنترل وزارتخانه نه تنها افت نداشته بلکه در ۶ ماهه هم ۱۰درصد رشد داشته است، تاکید کرد: صادرات ۱۰ ماهه فولاد نیز با استناد به آمار انجمن فولاد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش نداشته است.
وی با اعلام اینکه فولادی‌ها با ریاست جدید ایمیدرو، امتیازات بیشتری خواهند گرفت، افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز فولادسازان و تصمیم آنها را حمایت خواهد کرد.
سرقینی سپس در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نسبت به ارزبری صنعت فولاد نگران است چون هر تن فولاد ۱۰۰دلار ارزبری دارد و این رقم باید کاهش یابد، گفت: برگشت ارز، یک تکلیف قانونی است و قرار شد با مشورتی که از فولادسازان بزرگ می‌گیریم، آنها به ما اعلام کنند بسته به موقعیت و فناوری کارخانه‌شان به چه میزان ارزبری نیاز دارند و چه میزان برای آنها قابل قبول است. درحال‌حاضر فولادسازان باید ۹۰ درصد ارز حاصل از صادرات را به سامانه نیما بازگردانند. فقط ۱۰ درصد صادرات فولادی به واردات‌شان اختصاص دارد که کافی نیست. ما منتظر نظر فولادسازان در این زمینه هستیم.
معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت در ادامه افزود: توسعه معادن یکی از بحث‌های جدی وزارتخانه است و بابت افق ۱۴۰۴ به دلیل کمبود سنگ آهن که افزون بر ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون است، نگرانی داریم. امیدواریم این مشکل را با کشف ذخایر جدید سنگ آهن حل کنیم.
وی در انتهای سخنان خود پیشنهاد داد: هر سال، رویدادهای مختلف فولادی برگزار می‌شود و بهتر است این گردهمایی‌های مختلف فولادی از سوی دوستان جمع‌بندی شوند زیرا نیروها و منابع هدر می‌روند. اگر این همایش‌ها، جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها هماهنگ و یک‌کاسه شوند می‌توان بیشترین استفاده را از این گردهمایی‌ها و سمپوزیوم‌ها برد.
سرقینی با بیان اینکه برگشت ارز حاصل از صادرات یک تکلیف قانونی است، گفت: برگشت ارز یک تکلیف قانونی است و مقرر شد فولادسازان بزرگ برای نحوه بازگشت ارز الگویی ارائه دهند تا در یک شیوه‌نامه به دولت پیشنهاد دهیم.
وی توسعه اکتشافات را یک اصل، عنوان کرد و افزود: برای جبران مواد اولیه تا سال ۱۴۰۴ موضوع اکتشاف پیگیری خواهد شد. امیدواریم با کشف ذخیره جدید، توسعه معادن ادامه یابد.
امروز صاحب دانش و لیسانس در زنجیره فولاد هستیم
رئیس هیات عامل ایمیدرو در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ضمن رساندن پیام عذرخواهی وزیر صنعت، معدن و تجارت که نتوانسته بود در این آیین حضور یابد، گفت: صنعت زنجیره فولاد جهان از گردش ۲۲۰۰ میلیارد دلاری برخوردار است که ۶۶ درصد آن به فولاد و سنگ آهن اختصاص دارد.
خداداد غریب‌پور افزود: امروز صاحب دانش و لیسانس در زنجیره فولاد هستیم و توان تنظیم فرآیند و اجرا در این زنجیره را داریم.
وی ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: به ظرفیت ۳۵ تا ۳۶ میلیون تن و ماهی ۲ میلیون تن فولاد دست یافتیم که رخداد کوچکی نیست و حاصل تلاش خستگی‌ناپذیر مردان و زنان این سرزمین نهفته است که ایده‌پردازی و اجرا کردند و امروز، صاحب دانش فولاد هستیم، توان ساخت و طراحی، تنظیم فرآیند و اوپریکشن را نیز داریم.
وی افزود: از ابتدای امسال تا پایان آبان، صادرات زنجیره فولاد به ۳.۲ میلیارد دلار رسید. اکنون در حال برگزاری جلسات با بانک مرکزی برای برون‌رفت از مشکلات ارزی هستیم. رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه امسال حدود یک میلیارد دلار طرح بهره‌برداری می‌شود، تصریح کرد: سال آینده نیز حدود ۱.۵ میلیارد دلار وارد مدار تولید خواهد شد.
وی افزود: نسبت ظرفیت به تولید حدود ۷۰ است اما در طرح جامع فولاد به بیش از ۷۰ درصد دست خواهیم یافت. البته این امر از موانع تولید است که باید برطرف شود.
غریب‌پور با بیان اینکه اکتشاف جزو سیاست‌های اصلی ایمیدرو است و با جدیت دنبال می‌شود، گفت: از بخش خصوصی در اکتشاف بهره می‌گیریم. اکنون در این زمینه، تعامل زیادی با شرکت‌های خصوصی داریم.
وی افزود: صنعتگران باید سخن خود را به راحتی به دولت منتقل کنند. در کنار هم بودن، نتایج فوق‌العاده‌ای به بار می‌آورد. استفاده از کنسرسیوم‌های خصوصی، از تجربه قابل توجه این مجموعه است. در واقع صنعتگران و سرمایه‌گذران با هدایت دولت، توسعه را پیش خواهند برد.
رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: توجه به مسئولیت اجتماعی و جلوگیری از تمرکز سرمایه‌گذاری در یک نقطه، از سیاست‌های اساسی ایمیدرو به شمار می‌آید.
وی افزود: ایمیدرو همواره خود را متعهد به انجام اقدامات لازم در حوزه مسئولیت اجتماعی می‌داند.
غریب‌پور به موضوع زیرساخت‌ها به عنوان یکی از ضرورت‌های توسعه در بخش معدن و صنایع معدنی، اشاره کرد و گفت: زیرساخت‌ها را با هماهنگی دستگاه‌های مختلف توسعه می‌دهیم.
وی ادامه داد: جلسات ثمربخشی در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای رفع مشکلات تامین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن برای ذوب آهن اصفهان برگزار شده است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو بیان کرد: همکاری با واحدهای تحقیق و توسعه، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و آینده‌پژوهشی با هدف خلق ارزش را در اولویت قرار داده‌ایم. وی افزود: اشتراک‌گذاری دانش از اقدامات اساسی ایمیدرو است و در این زمینه پورتال جامع آموزش، پژوهش و فناوری، ایجاد شده و نتایج و دستاوردهای پروژه‌های پژوهشی در آن اشتراک‌گذاری می‌شود. غریب‌پور اذعان کرد: اگر تحریم‌ها نبود شاید برگزاری جشنواره برای بومی‌سازی معنای چندانی نداشت چراکه در شرایط تحریم تامین قطعات اهمیت زیادی پیدا کرده است. وی افزود: تامین مواد اولیه‌ای که در داخل نیست، با هماهنگی بانک مرکزی و بخش خصوصی با هدف حذف موانع تولید انجام می‌شود.
رئیس هیات عامل ایمیدرو در پایان گفت: از اصحاب رسانه و تشکل‌ها به ویژه در این رویداد قدردانی می‌کنیم.

رشد ۳۰ برابری ظرفیت فولاد کشور
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نیز ضمن خوشامدگویی به مهمانان در نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد عنوان کرد: کلنگ صنعت فولاد ایران با ذوب آهن اصفهان در سال ۱۳۴۶ به زمین زده شد. پس از انقلاب اسلامی، توجه ویژه‌ای به این صنعت شد و هم‌اکنون ظرفیت فولاد کشور ۳۰ برابر روزهای نخست شده است. امسال نیز از مرز تولید ۲۵ میلیون تن فولاد خواهیم گذشت.
به گزارش صمت، بهرام سبحانی با اشاره به این موضوع که تنها بحث امروز برای صنعت فولاد، فاینانس است، گفت: در هر جای جهان، سرمایه‌گذار فقط حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد سرمایه را با خود می‌آورد و بقیه هزینه‌ها را بانک‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند اما از آنجا که بانک‌های ایرانی توان سرمایه‌گذاری در پروژه‌های بزرگ مانند فولاد را ندارند باید از فاینانس‌های خارجی کمک گرفت. فاینانس هم به این‌گونه است که طرف فاینانس‌کننده مالی شرط می‌گذارد که مواد مصرفی باید از کشور تابع خود تامین شود اما پس از انقلاب و به‌ویژه در سال‌های اخیر، بخشی از تامین‌کننده‌های پروژه‌ها از داخل انتخاب می‌شدند.
وی ادامه داد: درحال‌حاضر توان مهندسی داخلی در زنجیره فولاد از کنسانتره و گندله‌سازی تا نورد و از صفر تا صد آن وجود دارد و محصولات آن از سوی مهندسان ایرانی ساخته می‌شوند، حتی در برخی فاینانس‌ها یکی از شرط‌های ما این است که باید شریک ایرانی داشته باشند.
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه خاطرنشان کرد: جشنواره ملی فولاد با رویکرد بومی‌سازی، اتفاق میمون و مبارکی است چون قطعه‌ای در کارخانه‌ای بومی‌سازی می‌شود اما کارخانه‌ای در همسایگی‌اش همان قطعه را ندارد و با مشکل روبه‌رو است که اطلاعی از اینکه این قطعه در داخل تولید می‌شود، ندارد. این جشنواره در حقیقت می‌تواند این ظرفیت‌ها را معرفی کند. برای مثال یک قطعه از فولاد خراسان، بومی‌سازی شده بود که فولادساز دیگری در شهر دیگر از آن آگاهینداشت.
سبحانی همچنین یادآور شد: کاتالیست‌ نیز که در روش احیای مستقیم استفاده می‌شود و عمده تولید فولاد در ایران به این روش است، تا چند سال پیش از کره و هند وارد می‌شد، در حالی که به همت شرکت نفت و گاز سرو، این کاتالیست‌ها در کشور بومی‌سازی شده‌اند.
وی به صنعت نسوز نیز اشاره کرد و گفت: زمانی نسوز مورد نیاز واحدهای فولادی، وارداتی بود اما درحال‌حاضر به جز یکی دو مورد، تمام نسوزها بومی‌سازی شده‌اند.
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به اهمیت بومی‌سازی صنعت فولاد در کشور خاطرنشان کرد: در راستای بومی‌سازی، انجمن تولیدکنندگان فولاد این خلا را احساس کرد تا در جایی این نیاز را به شرکت‌های دانش‌بنیان معرفی کند. این جشنواره نیز با این هدف برای نخستین بار برگزار می‌شود و کاستی‌هایی دارد که امیدواریم با شناخت نواقص و بازخورد آن از طرف شرکت‌کنندگان جشنواره، آن را کامل‌تر کنیم.
سبحانی در ادامه افزود: به امید روزی که بانک‌ها تامین تسهیلات کنند و شرکت‌های ایرانی نیز قطعات مورد نیاز و بومی‌سازی را از صفر تا صد تامین کنند. البته در این میان اگر قطعه‌ای را لازم داریم می‌توانیم وارد می‌کنیم و منعی ندارد زیرا خرید قطعات بدون خرید دانش، کار راحتی است و تحریم بر آن تاثیر چندانی ندارد. در حقیقت اگر دانش فنی را داشته باشیم نیازی به خرید قطعات همراه با دانش که بسیار گران‌تر در می‌آید، نداریم.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.