صنایع و معدن مازندران

» اصلاح جامعه در گرو اصلاح رسانه

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۲۹۷۷

علی نعیمی: این روزها «خبر» بخش مهمی از زندگی همه ما را تشکیل می‌دهد.

هر روز که از خواب بیدار می‌شویم در کلنجار خواندن اخباری هستیم که بیشتر رنگ‌وبوی اقتصادی و سیاسی دارند. باید بدانیم تکلیف سکه و دلار چه شد؟ امروز ترامپ چه جمله‌ای درباره تحریم‌های ایران گفته و ما چه جوابی داده‌ایم. حواسمان باید به تغییرات نرخ کالاها و اقلام مهم و صدها موضوع دیگر هم باشد.
به گزارش صمت، این تنش و التهاب برای رسانه‌ها و خبرنگاران به‌ویژه از نوع داخلی و به قول معروف وطنی‌اش هم وجود دارد و چه بسا چند برابر هم بیشتر؛ رسانه‌ها و خبرنگارانی که باید ضمن رعایت خط‌قرمزهای جور‌وواجور، اطلاع‌رسانی کنند. شاید به‌دلیل همین محدودیت‌ها، شانتاژهای برخی رسانه‌های خارجی و عملکرد سیاسی و نامناسب، برخی رسانه‌های داخلی و خبرنگاران‌شان بارها از سوی مردم به دروغ‌گویی متهم شده‌اند.
برای بسیاری از خبرنگاران پیش آمده در محافل دوستانه و خانوادگی متهم به دروغ‌گویی، سفارش‌نویسی و قلم‌فروشی شده‌اند و با هیچ توضیحی هم نتوانسته‌اند بی‌گناهی‌شان را ثابت کنند. گویا عده‌ای باور کرده‌اند بسیاری از خبرنگاران و رسانه‌ها دروغ می‌گویند ولاغیر!
از طرفی داشتن شغل دغدغه امروز همه افراد جامعه است و صندلی خبرنویسی این روزها از آسان‌ترین جایگاه‌ها برای کسب درآمد موقت بعضی‌ها شده است.
با گسترش اینترنت و فضای مجازی در میان قشرهای گوناگون جامعه، خبر به یکی از مهم‌ترین مولفه‌های روزمره زندگی تبدیل شده و رسانه‌ها نیز با راه‌اندازی اصطلاحاتی مانند گزارشگر مردمی از گزارش‌های همزمان افراد استقبال می‌کنند.
از سوی دیگر داشتن شغل در این روزها به دغدغه‌ای بزرگ تبدیل شده و درآمد مناسب، یک شرط لازم زندگی. این مسیر ساده و مهم جوانان بسیاری را به سمت شغل خبرنگاری سوق داده تا هم به نیازهای روزمره خود پاسخی داده باشند و هم حس کنجکاوی رودررو شدن با افراد مشهور را در خود آرام کنند اما مسئله اصلی این است که آیا افرادی که به شغل خبرنویسی وارد می‌شوند دارای سواد رسانه‌ای هستند؟
علی‌اکبر قاضی‌زاده، روزنامه‌نگار باسابقه با بیان اینکه روزنامه‌نگاری ما باید خودش را بازیابی کند، گفت: دلخور نشوید، اما کدام یک از روزنامه‌نگارها این شهامت را دارند که بگویند من هنوز نمی‌دانم خبر چیست و باید در این باره مطالعه کنم. ما باید دانش‌های پایه را یاد بگیریم و به زیردست‌هایمان منتقل کنیم. باید برویم سراغ روزنامه‌نگارانی که کار اثرگذار می‌کنند و از آنها یاد بگیریم، اما همین هنر را هم نداریم. الان روزنامه‌نگارها مانند آدم کوکی صبح به صبح ساعت می‌زنند، وارد تحریریه می‌شوند و می‌گویند وای چقدر هوا گرمه، بعد کولر روشن می‌کنند، چای می‌ریزند، پشت سیستم می‌نشینند، شروع به سرچ کردن و با «وی گفت» و «وی همچنین افزود» خبر تولید می‌کنند.
این روزنامه‌نگار با بیان اینکه ما روزنامه‌نگاران نقش خودمان را گم کرده‌ایم و متوجه نیستیم چه کارهایی می‌توانیم انجام بدهیم، ادامه داد: یکی از بدترین مدهای امروز این است که در خبرها اغراق شده حرف می‌زنیم؛ «دیجیتال همه جا را درنوردید»، «مدیران ما شعور ندارند! »، «اصفهان بحران آب دارد؛ شهری که تا ۵ سال پیش آب داشت»، «تهران با بحران ترافیک سروکار دارد؛ تهرانی که قرار بود تا ۲ سال پیش نداشته باشد» و «مشکل گلودرد استان البرز را از پا انداخت»؛ این چه مدل جمله‌بندی است؟ همه شبیه هم هستند. تمام گزارش‌ها یک ساختار دارد. اول موضوع را به‌شکل بحرانی طرح می‌کنند و بعد ادامه می‌دهند. اکبر نصراللهی، استاد ارتباطات معتقد است برای بحث درباره خبرنگار ابتدا باید وی را توصیف کرد.
این استاد ارتباطات گفت: برای بحث درباره خبرنگار ابتدا باید او را توصیف کرد، خبرنگاران به‌واقع، چشم، گوش، زبان، دیده‌بان و ناظر جامعه هستند و می‌توانند مانند خورشید بر ابعاد پنهان زندگی مردم بتابند و با اطلاع‌رسانی دقیق و به‌موقع، روشنگری و آگاهی‌بخشی و به مردم کمک کنند تا در زمینه‌های گوناگون زندگی شخصی و اجتماعی درست تصمیم بگیرند.
وی اظهار کرد: خبرنگاران می‌توانند به موازات مراکز و سازمان‌های رسمی کشور مانند دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش به آموزش و فرهنگ‌سازی بپردازند و به سرعت رشد و توسعه کشور کمک و با مهارت‌افزایی کار مردم را تسریع و تسهیل کنند. خبرنگاران همچنین می‌توانند با اطلاع‌رسانی درست و اتخاذ راهبرد واقع‌نمایی، امنیت مردم را تامین و تضمین کنند.
این استاد ارتباطات با اشاره به اینکه اصلاح هر جامعه‌ای از اصلاح ساختار رسانه‌ای آن آغاز می‌شود، گفت: اگر رسانه کشوری اصلاح شود جامعه‌اش اصلاح می‌شود. رسانه‌ها از همه بخش‌ها، سازمان و ارکان جامعه سرتر هستند و می‌توانند نقش راهنمایی و رهبری و حساسیت‌زایی و حساسیت‌افزایی در همه قشرها و سازمان‌ها داشته باشند و اگر بپذیریم آنها نقش بالا و مثبتی در مبارزه با فساد دارند، باید قدرشان را بدانیم و تلاش کنیم خبرنگار و رسانه در صدر باشند.
وی افزود: خبرگزاری‌ها به‌ویژه روزنامه‌ها در شرایط کنونی حالت رو به احتضاری دارند. متاسفانه خبرنگاران ما به‌دلایل گوناگون سیاسی و اقتصادی و پایین آمدن آستانه تحمل برخی مسئولان با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند و شاید یکی از دلایل ایفا نشدن نقش مناسب خبرنگاران در جامعه کنونی همین شرایط باشد. به گزارش صمت، خبرنگاران و رسانه‌ها ناظر بر کار ارکان گوناگون جامعه هستند و به موقع جلوی فساد را می‌گیرند، به موقع هشدار می‌دهند و به موقع بخش‌های گوناگون نظام را برای مقابله با فساد حساس می‌کنند و کاری می‌کنند که هزینه فساد در کشور بالا برود. اگر رسانه‌ها نقش‌های نظارتی، اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی و حساسیت افزایی در زمینه مبارزه با فساد را به‌موقع و کامل ایفا کنند و به همراه طرح روندی موضوع، راهکار ارائه دهند، فساد یا ریشه‌کن یا میزان آن کم خواهد شد و هزینه آن بالا خواهد رفت. ۱۷ مرداد روزی برای یادآوری تمامی آن چیزی است که شاید از مفهوم خبرنگاری و کار در این عرصه فراموش‌مان شده است.
اما واقعیت این است که می‌توان دلسوزانه و مسئولانه مشکلات کشور را به همراه راهکارهای مسئولان مطرح کرد. اگر مشکل و نظر کارشناسان درباره علت‌های ایجاد و راهکارهای رفع بیان شود، مشکلی پیش نمی‌آید.
خبرنگاران مدافع حقوق مردم هستند و باید راوی صادق، جامع و بی‌طرف وقایع جامعه باشند. اگر قرار به طرفداری باشد باید طرفدار منافع ملی، مردم و نظام خود باشند؛ نه اینکه طرفدار جناح خاص و منافع افرادی باشند که سوداگر و اخلالگر هستند. خبرنگاران سرداران اطلاع‌رسانی، مقابله با فساد و شفافیت هستند و نقش بسیار مهم آنها باید آرامش‌بخشی به جامعه باشد. اگر خبرنگاران و رسانه‌های هر جامعه‌ای نقش و رسالت حرفه‌ای، ملی و اخلاقی خود را بدانند و از آن آگاه باشند و به آن عمل کنند، به‌طور قطع روند رشد و توسعه آن جامعه تسهیل می‌شود و دچار فساد نخواهد شد.

 


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.