صنایع و معدن مازندران

» از تکانه‌های شدید تحریم خبری نیست

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کارشناسان فولاد در گفت‌وگو با صمت عنوان کردند:

سارا اصغری: از ۱۳ آبان گذر کردیم و وارد مرحله‌ جدید تحریم‌ها شدیم.

پیش از این امریکا اعلام کرده بود که تحریم‌های خود علیه کشور ما را به نهایت شدت خواهد رساند. البته به نظر می‌رسد که تحریم‌ها پیش از موعد مقرر، در چند ماه گذشته آثار خود را بروز داده و در حقیقت هم‌اکنون کشور و اقتصاد به مرحله ثبات رسیده است. در حوزه فولاد نیز تحولات متاثر از تحریم‌ها آثار خود را بر جای گذاشته است، از این رو کارشناسان این حوزه معتقدند که تحریم‌ها آثار بیشتری ندارند و در زمینه صادرات نیز تولیدکنندگان، باتجربه‌تر از گذشته هستند و می‌توانند تحریم‌ها را دور بزنند.

تحریم‌ها دیگر اثری ندارند
درباره آثار تحریم‌ها از ۱۳ آبان به بعد، عزیز قنواتی، مدیرعامل فولاد امیرکبیر کاشان در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: آثار روانی تحریم‌ها و تغییرات مربوط به دلار از ۳ ماه پیش‌ آثار خود را نشان داد.
هر آثاری که متاثر از تحریم‌ها باید اتفاق می‌افتاد، روی داده است. بنابراین به نظر نمی‌رسد از این به بعد با مشکل خاصی روبه‌رو شویم چراکه آثار تحریم‌ها تاثیر خود را بر نرخ دلار طی چند ماه گذاشت. قنواتی در پاسخ به این پرسش که آیا تحریم‌ها بر بازار صادراتی تاثیر خواهند داشت، خاطرنشان کرد: در زمینه صادرات نیز صادرکنندگان طی سال‌های گذشته یاد گرفته‌اند که چگونه کالاهای خود را صادر کنند و راه‌های دور زدن تحریم‌ها را به خوبی می‌دانند.
وی در ادامه یادآور شد: البته شاید لازم باشد که دولت قوانین تسهیلاتی برای صادرات در نظر بگیرد تا صادرات راحت‌تر انجام شود زیرا موضوع این است که قوانین صادراتی کشور باید متناسب با شرایط تحریم، تنظیم و تصویب شوند و از انعطاف بیشتری برخوردار باشند.
قنواتی یادآور شد: علاوه بر این باید همکاری و تعامل بیشتری بین دولت و بخش خصوصی شکل بگیرد و با تعامل بیشتر این دو بخش راهکارهایی برای عبور از تحریم‌ها در نظر بگیرند. اگر این اتفاق روی بدهد، به ادامه صادرات کمک می‌شود و مشکل خاصی ایجاد نخواهد شد.
 مدیرعامل فولاد امیرکبیر کاشان در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت‌های داخلی تثبیت نخواهند شد، گفت: قیمت‌های داخلی تا حدودی به تثبیت رسیده و متعادل شده‌اند. از این به بعد هم قرار نیست تولیدکننده‌ها فشاری به مردم بیاورند و نرخ کالاها را متورم کنند. تولیدکننده‌ها نیز باید به ثبات قیمت‌ها کمک کنند.
هم‌اکنون قیمت‌ها با مشکل خاصی روبه‌رو نیستند و قیمت‌های صادراتی نیز مطلوب هستند.
قنواتی در پایان تاکید کرد: درحال‌حاضر می‌طلبد که تولیدکنندگان در کنار مسئولان و دولت قرار گیرند تا بتوانیم تحریم را دور بزنیم.

تحولات داخلی، مخرب‌تر از تحریم‌ها بودند
۱۳ آبان که مبدأ تحریم‌های شدیدتر قرار گرفت، در حقیقت یک تاریخ انتزاعی است. این مطلب را فرهاد منفرد، فعال بخش خصوصی و کارشناس فولاد در گفت‌وگو با صمت عنوان و اظهار کرد: اتفاق‌های داخلی که در چند ماه گذشته رخ داد، آسیب‌های بیشتری نسبت به تحریم‌ها را متوجه کشور کرد زیرا موجی که بابت تحریم‌ها در حوزه‌های دلار و سکه به‌وجود آمد، به نجومی شدن نرخ مواد اولیه در کشور منجر شد. از این رو تاثیر موج‌سواری دلال‌ها بر دلار بیشتر از تاثیر تحریم‌ها شد و در زمینه مواد اولیه، هر کسی نرخ خود را اعلام می‌کند و معامله‌ها نیز نقدی شده است.
وی ادامه داد: به نظر نمی‌رسد از ۱۳آبان به بعد شرایط پیچیده‌تر شود چراکه در چند ماه گذشته تاثیر آن را در بازار تجربه کردیم و بدتر از آن دیگر قابل تجربه نخواهد بود. منفرد افزود: حتی به نظر می‌رسد که موضوع تا حدی معکوس خواهد شد زیرا معافیتی که برای ۸ کشور در زمینه خرید نفت ایران از سوی امریکا در نظر گرفته شده است، سبب می‌شود جو روانی بازار شکسته شود.
این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: اما تحولات اقتصادی در چند وقت اخیر نشان داد که زور دلال‌ها در بازار خیلی بیشتر از تولیدکننده، سندیکا، انجمن‌ها و ان‌جی‌اوهاست و در حقیقت این دلال‌ها هستند که شرایط بازار را تعیین می‌کنند.
منفرد ادامه داد: با عبور از این تاریخ ممکن است با نوسان کمی در زمینه دلار روبه‌رو شویم اما بعید به نظر می‌رسد که اتفاق خاصی روی دهد.
تنها بابت تحریم‌های جدید باید شاهد یک ساز کار روشن و مشخص از سوی دولت باشیم و دولت باید بر تثبیت نرخ دلار در بازار تاکید بیشتری کند. در کل دولت باید تکلیف خود را مشخص کند و از این به بعد نرخ دلار مهار شود.
وی تاکید کرد: دولت باید صف خود را جدا کند چراکه نمی‌تواند وقتی مسائل برون‌مرزی برای کشور به‌وجود می‌آید، از جیب و حوصله مردم خرج کند و زمانی که اوضاع نابسامانی ایجاد می‌شود شرایط نابسامان را به گردن تحریم‌ها بیندازد.
این کارشناس فولاد افزود: در حوزه فولاد طی چند وقت گذشته شاهد جهش قیمت‌ها بوده‌ایم. درباره محصول نهایی نیز شاهد جهش بودیم و این نکته مهم است زیرا در حوزه مصرفی خود را نشان داد. قیمت‌های کنونی نیز شکننده هستند و چندان نمی‌توان به آنها اعتماد کرد.
منفرد افزود: در زمینه مواد اولیه نیز بازار مکاره ایجاد شده، نرخ‌ها بالا و پایین است و ثباتی برای قیمت‌گذاری کالاهای میانی وجود ندارد. برای مثال کارخانه فولادی که بخواهد محصول میانی تولید کند، اگر شاهد ثبات نباشد قادر به انعقاد قرارداد نخواهد بود. در نهایت تولیدکنندگان فولاد بابت نوسان‌ها ناراضی هستند.
وی در ادامه تاکید کرد: در حقیقت اتفاق‌هایی که قرار بود به واسطه تحریم‌ها روی دهند، همگی روی داده‌اند و از این به بعد حتی سیگنال‌های روشن‌تری را می‌توان برای کشور متصور بود چراکه یک سری معافیت‌ها شامل ما شده و اتحادیه اروپا شاید ساز کار جدیدتری را با قدرت بیشتر در زمینه سوئیفت دنبال کند.
این فعال بخش خصوصی تاکید کرد: موضوع این است که ادبیات ما از ۱۳ آبان باید تغییر کند، نه در حد حرف بلکه در عمل نیز این تغییرات باید خود را نشان دهد. اگر برنامه مشخصی در کشور وجود داشته باشد به یقین با وجود تحریم‌ها نیز می‌توان چرخ تولید را به چرخش درآورد.
منفرد ادامه داد: دولت وعده‌هایی نیز در زمینه واگذاری طرح‌های نیمه‌کاره به بخش‌های خصوصی داده و بخش خصوصی که قادر به انجام آن است، باید آن را به عهده بگیرد. اگر بخش خصوصی وارد شود، می‌تواند سبب ایجاد رونق در کشور شود. دولت باید حرف و عمل را یکی کند تا بتوان از تحریم‌ها عبور کرد.
 تولیدکنندگان نیز نباید انتظار معجزه داشته باشند. البته تولیدکنندگان تنها منتظر ثبات هستند. اگر نوسان‌ها در یک بازه زمانی به ثبات تبدیل شوند، رونق تولید به‌تدریج ایجاد خواهد شد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.