صنایع و معدن مازندران

» اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به جنگلداری

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

در نخستین جشنواره کشت بادام کوهی کاشان عنوان شد

گروه استان: معاون وزیر جهاد کشاورزی در حاشیه نخستین جشنواره کشت بادام کوهی کاشان گفت: امسال ۲۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به جنگلداری و آبخیزداری تخصیص یافت. از این میزان ۱۰۰ میلیارد تومان به عملیات بیولوژیک اختصاص یافته است.

به گزارش صمت خلیل آقایی در نخستین جشنواره کشت بادام کوهی کاشان با بیان این مطللب افزود: عرصه‌های منابع طبیعی و محیط‌زیست کشور دچار مشکل است و همه افرادی که در کشور زندگی می‌کنند در این شرایط سهیم‌اند؛ اگرچه سهم سازمان و من در مشکلات محیط‌زیست بیشتر است. رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه وظیفه اصلی ما در این سازمان حفاظت از انفال است، اظهار کرد: حفظ انفال استمرار زندگی، حفظ حیات، تولید و اشتغال است. وی در ادامه سخنانش با اشاره به اجرای طرح کاداستر بیان کرد: امسال ۱۱ میلیون هکتار جنگل کشور با اولویت جنگل‌های شمال کاداستر می‌شود. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان نیز گفت: نزدیک به ۲ هزار نفر از بسیجیان، طلاب، دانش‌آموزان، دانشجویان و سایر قشرها در جشنواره کشت بادام کوهی شرکت کردند. محمدمهدی شریفی درباره هدف برگزاری این جشنواره افزود: حفظ توانمندی‌های بالای محیط‌زیست و منابع طبیعی این شهرستان ضروری است چراکه طبیعت منطقه ازجمله برای کشت گونه‌هایی مانند بادام کوهی بسیار مناسب است. وی بیان کرد: اجرای این طرح می‌تواند نقش بسزایی در افزایش سرانه جنگلی، فضای سبز و باغ بذر داشته و با ایجاد چرخه زیستی فعال‌تر و تقویت زیستگاه‌های موجود شرایط مناسب‌تری را برای حفاظت از سایر گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه ایجاد کند. رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کاشان افزود: گونه گیاهی بادام کوهی در سطح ۵۰۰ هکتار از مرتع‌های ارتفاعات جنوب غرب کاشان (بخش‌های نیاسر و برزک) با مشارکت قرارگاه بسیج سازندگی ناحیه مقاومت کاشان کشت می‌شود. وی یادآور شد: بادام کوهی در برابر آب و هوای گرم و خشک مقاوم بوده و با ریشه‌ای که در عمق زمین می‌گستراند، از فرسایش خاک جلوگیری می‌کند. شریفی عنوان کرد: این‌گونه همیشه سبز برای مهار روان‌آب‌ها و سیلاب‌ها نیز اثرگذار است و کشت آن در مراتع‌ روستاهای نابر، اسحاق‌آباد، چنار، سادیان و برزآباد رایج است. به گفته وی، بادام کوهی با برخورداری از روغنی بسیار با ارزش در تولید فرآورده‌های صنعتی مانند اسانس، مواد دارویی و بهداشتی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

تهدید ۷۰ گونه مهره‌دار
 معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور گفت: از حدود یک هزار و ۱۷۰گونه مهره‌داری که در کشور وجود دارد، هم‌اکنون ۷۰گونه آن در معرض تهدید هستند. حمید ظهرابی در حاشیه برگزاری نخستین جشنواره کشت بادام کوهی در کاشان اظهار کرد: این جانوران هم اکنون مورد برنامه‌های حفاظتی قرار گرفته‌اند. وی افزود: سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور برای گونه‌های در معرض تهدید برنامه‌های حفاظی ویژه تهیه و تدوین کرده که هم‌اکنون برای ۱۰گونه برنامه مدیریتی تهیه، تدوین و ابلاغ شده است. معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور با بیان اینکه برای ۱۰ گونه دیگر نیز برنامه حفاظتی ویژه در حال تهیه است، ابراز امیدواری کرد: تا پایان برنامه ششم توسعه برای تمام گونه‌های مهره‌دار در معرض تهدید بتوانیم با اقدام‌هایی که می‌شود، برنامه مدیریتی حفاظت ویژه داشته باشیم. وی همچنین یادآور شد: هم‌اکنون ۲۸۲ منطقه حفاظت شده در کشور به وسعت حدود ۱۷ میلیون هکتار زیر نظارت سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار دارد که این رقم بیش از ۱۰درصد از سطح زمین‌های کشور را تشکیل می‌دهد. معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست ازجمله مهم‌ترین تهدیدهای تنوع زیستی کشور به سیاست‌های نادرست توسعه‌ای و ناپایداری توسعه و در نتیجه آن مشکل در منابع آبی، فرسایش خاک، مشکل مراتع و جنگل‌ها و تهدید و فشار بسیار بر تنوع زیستی اشاره کرد و گفت: همه اینها ناشی از سیاست‌هایی بوده است که به توان سرزمین در آن توجه نشده است. ظهرابی حفظ محیط‌زیست را وابسته به مشارکت مردم و افزایش دانش و آگاهی آنها دانست و گفت: با همین هدف آموزش حفاظت محیط‌زیست در مدرسه‌های کشور برای سازمان حفاظت محیط‌زیست بسیاربااهمیت است.

آموزش حفاظت محیط‌زیست در مدرسه‌ها
به گفته ظهرابی کتابی با عنوان «آموزش محیط زیست» در مقطع‌های مختلف تحصیلی قرار است متناسب با ظرفیت دانش‌آموزان در مدرسه‌ها تدریس شود. معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور بیان کرد: کتاب‌هایی نیز برای دانشجویان در حال طراحی و تدوین است که در دانشگاه‌ها تدریس خواهد شد. وی همچنین یادآور شد که کشت بادام کوهی تاثیر بسیاری برای جلوگیری از فرسایش خاک، جذب منابع آب زیرزمینی، افزایش تنوع زیستی و بهبود زیستگاه‌های حیات وحش دارد. وی همچنین یادآور شد: هم‌اکنون ۲۸۲ منطقه حفاظت شده در کشور به وسعت حدود ۱۷ میلیون هکتار زیر نظارت سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار دارد که این رقم بیش از ۱۰درصد از سطح زمین‌های کشور را تشکیل می‌دهند. ظهرابی حفظ محیط‌زیست را وابسته به مشارکت مردم و افزایش دانش و آگاهی آنها دانست و گفت: با این هدف آموزش حفاظت محیط‌زیست در مدرسه‌های کشور برای سازمان حفاظت محیط‌زیست بسیار بااهمیت است.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.