صنایع و معدن مازندران

» احزاب جدی‌تر وارد مباحث سیاسی و انتخاباتی کشور شوند

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

گروه مجلس: نایب‌رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه انتخابات مجلس زودتر از سایر انتخابات خواهد بود، طرح اصلاح قانون انتخابات را در کمیسیون شوراها و امور داخلی تصویب کردیم و به صحن مجلس تقدیم شده است.

به گزارش صمت قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، نحوه برگزاری انتخابات و چگونگی انجام وظایف عوامل و مجریان انتخابات، حقوق نامزدهاها و سایر موارد را تعیین می‌کند. موارد شامل این قانون از ماه‌های قبل از ثبت‌نام شروع می‌شود و تا بعد از انتخابات را دربرمی‌گیرد. موارد قبل از ثبت‌نام مانند زمان استعفا دادن مسئولان دولتی که قصد ثبت‌نام دارند و بعد از انتخابات مانند حق شکایت یا پیگیری تخلف‌ها هنگام رأی‌گیری یا نظارت. از دیگر مسائل مهم قانون انتخابات بحث نحوه تبلیغات، هزینه‌ها و منابع مالی مربوط به آن است که در چند دوره گذشته بسیار بحث‌برانگیز شده‌اند.
برخی از آگاهان سیاسی معتقدند قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، رکورددار اصلاحیه‌های قوانین بعد از انقلاب اسلامی است که بیشتر این اصلاحیه‌ها از سوی نمایندگان مجلس پیشنهاد می‌شود. برای نمونه چند ماه قبل از انتخابات مجلس ششم، نمایندگان یک طیف خاص چند بار برخی از مواد قانون انتخابات، ازجمله بند ناظر بر حداقل رأی لازم در مرحله نخست نامزدها که آنها را مجاز به حضور در مرحله دوم می‌کند را تغییر دادند. گاهی اصلاحیه‌ها با فاصله یک یا ۲ هفته برای قانون انتخابات مطرح می‌شد.
رویه موجود در دو دهه گذشته با تنگ‌تر شدن رقابت‌های انتخاباتی جناح‌های سیاسی و نمایندگان مجلس همواره موردانتقاد بوده است. منتقدان می‌گویند چرا نمایندگان حاضر در مجلس می‌توانند قوانین انتخابات آینده خود را اصلاح و تغییر دهند و در بدبینانه‌ترین حالت گفته می‌شود، اقدام نمایندگان می‌تواند شایبه بی‌طرف نبودن و اصلاح یا وضع قوانین به نفع خود یا جناح‌شان را داشته باشد.
به‌عبارت‌دیگر منتقدان و ناظران سیاسی می‌گویند نمایندگان در هر دوره از مجلس می‌توانند در زمینه «قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» مواد و بندهایی را اصلاح، حذف یا اضافه کنند که منتفع آن باشند و این نقض رویه عدالت و انصاف است که موردنظر قانون‌گذاری در جامعه و نظام اسلامی است. به همین دلیل ناظران معتقدند که حداقل قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی باید از سوی نهادی غیر از مجلس یا با نظر مشورتی همه منتفعان این قانون تصویب و اصلاح شود.
از سوی دیگر برخی فعالان سیاسی پیشنهاد می‌کنند هرگونه اصلاحیه در این زمینه با نظر خانه احزاب باشد که تشکلی غیردولتی از نمایندگان احزاب سیاسی کشور است اما ‌ضعف این پیشنهاد خوب آن است که تصویب قوانین از اختیارات مجلس است و کسب نظر مشورتی خانه احزاب نیز برای نمایندگان الزامی نیست.
همچنین براساس اصل هفتاد و یکم قانون اساسی «مجلس شورای اسلامی در عموم مسائل در حدود مقرر در قانون اساسی می‌تواند قانون وضع کند.» و در قانون اساسی این وظیفه فقط در اختیار نمایندگان مجلس است. به‌این‌ترتیب ملاحظه می‌شود که بحث اصلاح «قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» در یک برزخ انتقادی گرفتار شده است. از یک‌سو نمایندگان هر دوره حق خود می‌دانند که آنها را اصلاح کنند و از سوی دیگر منتقدان سیاسی آنها را خارج از رویه عدالت می‌دانند.
بنابراین شاید بهتر باشد که ترتیبی اتخاذ شود تا در یک فرآیند کلان و ملی، قانون یادشده با نظر مشورتی خانه احزاب که نیمه دیگر منتفعان این قانون است و وزارت کشور به‌عنوان مجری که تجربه گوناگونی در اجرای قانون مربوط را دارد، اصلاح شود.
اگر این شیوه کلان‌نگری اجرا شود، دستیابی به قانونی که جامع همه شرایط و مانع بیشتر ایرادها باشد بیشتر محقق خواهد شد. همچنین بندی در آن گنجانده شود که برای ۱۰ سال آینده این قانون که از قوانین پایه است غیرقابل تغییر باشد مگر به درخواست و پیشنهاد همه تشکل‌های سیاسی و وزارت کشور که اطراف و مجری قانون هستند. شاید این روند باعث شود قانونی عادلانه‌تر و کامل‌تر به دست‌‌اید و انتقادها به آن نیز کاهش یابد. نایب‌رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه گفت: احزاب باید جدی‌تر وارد مباحث سیاسی و انتخاباتی کشور شوند تا نقش‌آفرین باشند.
سید حمیدرضا کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: با توجه به اینکه انتخابات مجلس زودتر از سایر انتخابات است، طرح اصلاح قانون انتخابات را در کمیسیون شوراها و امور داخلی تصویب کردیم و به صحن مجلس تقدیم شده است.
وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود تا ۲ هفته دیگر این طرح در صحن مطرح و چنانچه رأی بیاورد، نهایی می‌شود. این عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احزاب باید نقش‌آفرینی کنند تا شاهد نهادینه شدن قدرت آنها باشیم و نامزدها ملزم به حضور حزبی در انتخاب شوند، عنوان کرد: نقش احزاب را در انتخابات دیدیم، نقش آنان در قانون انتخابات نیز دیده‌ شده ولی احزاب باید جدی‌تر وارد مباحث سیاسی و انتخاباتی کشور شوند تا نقش‌آفرین باشند.
کاظمی با تاکید بر اینکه احزاب باید مردم را مشارکت دهند تا مردم نیز آنان را جدی بگیرند، افزود: دولت باید نسبت به احزاب جدی باشد تا این تشکیلات نیز بتوانند در جامعه بروز و ظهور داشته باشد و رضایت حاکمیت و مردم را جلب کنند.
نماینده مردم پل‌دختر گفت: برای افزایش تاثیرگذاری احزاب بر جامعه باید آنها را تقویت کرد تا تشکل‌های سیاسی نهادینه و مردم نیز به این تشکل‌ها و احزاب اعتقاد پیدا کنند.
نایب‌رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: چنانچه مردم بدانند قدرت احزاب بالاست عضو آنها می‌شوند و نامزدها هم می‌دانند باید از کانال احزاب ورود پیدا کنند وگرنه رأی مردم را کسب نمی‌کنند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.