صنایع و معدن مازندران

» اثرات محرومیت بر ویترین کتاب

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

علی نعیمی: بر اساس آمار خانه کتاب از کتاب‌های منتشر شده در استان‌های کشور؛ در۶ ماه نخست سال ۱۳۹۷، استان‌هایی چون هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، بوشهر و سیستان و بلوچستان، کمتر از ۴۰ عنوان کتاب منتشر کرده‌اند.

به گزارش صمت، آمار موسسه خانه کتاب از آمار نشر در استان‌های کشور در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۷، نشان‌دهنده نتایج جالب و در عین‌حال قابل‌تاملی برای صنعت نشر کشور است؛ اعداد و ارقامی که نباید به سادگی از کنار آنها گذشت و نیازمند برنامه‌ریزی‌های مدون و منظم سازمان‌ها و نهادهای حمایتی است.

آخرین رتبه در دستان هرمزگان
بر اساس آمار سایت موسسه خانه کتاب، استان هرمزگان ۲۴ ناشر دارد که از میان آنها ۱۹ ناشر در بندرعباس و ۵ ناشر در شهرهای دیگر این استان مانند رودان، میناب، قشم و کیش مستقر هستند اما این استان در آمار کتاب‌های منتشر شده در استان‌های کشور در ۶ ماه نخست امسال، فقط ۹ عنوان کتاب منتشر کرده است؛ یعنی تنها ۰.۰۲ درصد کل کتاب‌های ایران در این بازه زمانی به هرمزگان اختصاص دارد.
 در میان این ۲۴ ناشر، ۴ ناشر دولتی و متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمان هرمزگان، دانشگاه هرمزگان و سازمان منطقه آزاد کیش هستند که در کل نتیجه فعالیت آنها در فاصله ماه‌های فروردین تا شهریور ۱۳۹۷، ۹ عنوان کتاب بوده است که از این تعداد، ۷ کتاب تالیفی و ۲ اثر ترجمه هستند. تیراژ این کتاب‌ها در کل، ۲۴ هزار و ۲۰۰ نسخه بوده و همگی آنها چاپ نخستین هستند.
 هرمزگان در مسئله تعداد کتابفروشی‌ها نیز غنی نیست؛ در طرح تابستانه کتاب در این استان تنها ۲ کتاب‌فروشی فعال بودند البته آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد. در این میان اگر فرض کنیم همین ۲ فروشگاه کتاب در بندرعباس وجود داشته باشند، این عدد نشان دهنده کمبود ویترین کتاب برای مردم این استان است و رشد و افزایش آمارها در این استان، نیازمند نگاه‌های ویژه است.

رتبه سی‌ام برای کهگیلویه و بویراحمد
دومین استانی که در انتهای فهرست آمار کتاب‌های منتشر شده در استان‌های کشور، در ۶ ماه نخست ۱۳۹۷ قرار دارد، کهگیلویه و بویراحمد است که با اختلاف انتشار ۱۶ کتاب بیشتر از هرمزگان در رتبه سی‌ام این فهرست قرار دارد.
 این استان ۹ ناشر دارد که از میان آنها، ۸ ناشر در شهر یاسوج و یک ناشر در شهرستان گچساران مشغول فعالیت هستند. این ناشران در ۶ ماه نخست امسال ۲۵ عنوان کتاب تالیفی منتشر کرده‌اند که یک عنوان از آنها، چاپ دوباره بوده و باقی چاپ نخستین هستند.
 شمارگان انتشار این ۲۵ عنوان نیز تنها ۲۵ هزار نسخه بوده که می‌توان تخمین زد هر کتاب حدود ۱۰۰۰ نسخه تیراژ داشته است. همچنین آمار کل کتاب‌های این استان تنها ۰.۰۶ درصد نسبت به کل کشور بوده است.
 کهگیلویه و بویر احمد نیز یکی از استان‌های کم‌برخوردار در مسئله کتابفروشی و ویترین کتاب است، به طوری که از این استان فقط ۳ کتابفروشی در طرح تابستانه فعالیت داشتند و پیگیری‌های ما نشان داد تعداد کتابفروشی‌ها به همین عدد محدود می‌شود.

چهارمحال و بختیاری در رتبه ۲۹
سومین استان از انتهای فهرست کتاب‌های منتشر شده در استان‌های کشور در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۷، چهارمحال و بختیاری است. این استان با انتشار ۳۶ عنوان کتاب، ۰.۰۸ درصد کتاب‌های ۶ ماه امسال را در دل خود جای داده است.
از این کتاب‌ها ۳۱ عنوان تالیفی و ۵ عنوان ترجمه هستند که همگی آنها چاپ نخستین بوده‌اند. همچنین شمارگان کل این کتاب‌ها ۴۷ هزار نسخه بوده است و به طور میانگین یک هزار و ۳۰۰ جلد کتاب ازسوی ناشران این استان در این ماه‌ها منتشر شده است.
براساس آمار ۴۳ ناشر در این استان مشغول فعالیت هستند که ۳۳ ناشر در شهرکرد، ۵ ناشر در بروجن، ۲ناشر در فرخ‌شهر و ۲ناشر نیز در شهرستان‌های فارسان و سامان مشغول هستند.
از استان چهارمحال و بختیاری نیز ۶ کتابفروشی در طرح تابستانه مشارکت داشتند که ۴ فروشگاه سهم مرکز استان یعنی شهرکرد است. همچنین به تناسب تعداد ناشران فعالی که در این استان مشغول کار هستند، اگرچه چاپ ۳۱ عنوان آمار بسیار پایینی است اما نگاهی به تعداد کتابفروشی‌ها نیز نشان می‌دهد صنعت نشر رونق چندانی در این استان خوش آب و هوا ندارد.

بوشهر با ۳۷ کتاب
چهارمین استان از انتهای فهرست آمار کتاب‌های منتشر شده در استان‌های کشور در ۶ ماه نخست ۱۳۹۷، بوشهر است؛ استانی در کنار خلیج‌فارس که با وجود بیش از ۵۰ ناشر، سهمش از کتاب‌های کل کشور در این بازه زمانی، تنها ۰.۰۹ درصد است.
بوشهر با انتشار ۳۷ عنوان کتاب در ۶ ماه نخست امسال فعال بوده است که ۳۲ عنوان از این کتاب‌ها تالیفی و ۵ عنوان ترجمه شده هستند و شمارگان کل آنها ۳۲ هزار نسخه و میانگین شمارگان، ۸۹۴ نسخه بوده است.
۵۲ ناشر در استان بوشهر فعالیت می‌کنند که از میان آنها ۴۸ ناشر در شهر بوشهر، ۲ ناشر در برازجان و ۲ ناشر دیگر در شهرستان‌های بندر گناوه و خورموج مشغول کار هستند.
بوشهر در میان استان‌هایی قرار دارد که با وجود تعداد خوب ناشران، در زمینه تولید کتاب ضعیف و کم‌کار است، همچنین نگاهی به آمار کتابفروشان بوشهر در طرح تابستانه نشان می‌دهد ۶ فروشگاه در بوشهر و فعال است که سهم پایتخت استان فقط ۲ کتابفروشی است.

سیستان و بلوچستان و سهم ۰.۰۱۰ درصدی
در فهرست آمار کتاب‌های منتشر شده در استان‌های کشور در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۷، پنجمین استان از انتهای این فهرست، سیستان و بلوچستان است؛ استانی که ناشران آن در نیمه نخست سال، تنها ۴۵ عنوان کتاب جدید منتشر کرده‌اند یعنی ۰.۰۱۰ درصد کل کشور.
۳۵ ناشر در این استان مشغول فعالیت هستند که همگی آنها در شهر زاهدان استقرار دارند. از میان کتاب‌های این ناشران ۳۵ کتاب تالیفی و ۱۰ کتاب ترجمه شده هستند و شمارگان کل آنها حدود ۷۱ هزار نسخه بوده است که تخمین زده می‌شود هر عنوان حدود ۱۷۰۰ نسخه تیراژ دارند.
همچنین بر اساس آمار طرح تابستانه کتاب، ۶ کتابفروشی از این استان در طرح مشارکت داشتند که ۴ کتابفروشی در زاهدان و ۲ کتابفروشی در دیگر شهرستان قرار دارد. در این استان هم تعداد کتابفروشی‌ها زیاد نیست و با کمبود ویترین عرضه کتاب در استان روبه‌رو هستیم.

سخن پایانی
بر اساس آمار کتاب‌های منتشر شده در استان‌های کشور در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۷ استان‌های مرکزی با ۴۹ عنوان، خراسان جنوبی با ۷۰ عنوان، خراسان شمالی با ۸۵ عنوان و سمنان با ۹۵ عنوان پس از استان سیستان و بلوچستان در رتبه‌های بالاتر هستند.
عملکرد هر یک از این استان‌ها با توجه به تناسب تعداد ناشران و کتابفروشان و کتاب‌های منتشر شده، نشان‌دهنده وضعیت خوبی نیست. این آمار می‌تواند مورد استناد کارشناسان، برنامه‌ریزان و طراحان نقشه فرهنگی کشور قرار گیرد تا در طرح‌ها و برنامه‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه جدی‌تری به این استان‌ها شود. به نظر می‌رسد طرح‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مانند اعطای تسهیلات و وام به‌ویژه در مناطق کم‌برخوردار می‌تواند تا حد زیادی گره‌گشای این موضوع باشد، هرچند بسترسازی برای گسترش فرهنگ مطالعه نیز باید در دستور کار قرار گیرد زیرا تعداد کتابفروشی استان‌هایی که در زمینه تولید کتاب نسبت به سایر استان‌ها محروم‌تر هستند، نشان‌دهنده کم‌اقبالی یا مناسب نبودن وضعیت کتاب و کتابخوانی در این استان‌ها است و استان‌هایی که آمار انتشار کتاب بهتری نسبت به دیگر شهرها و استان‌ها دارند، در این جدول رتبه‌های بالاتر را به خود اختصاص داده‌اند.
این روزها صنعت نشر کشور بیشتر از هر زمان دیگری نیازمند کمک و حمایت است. این حوزه که در چند سال اخیر مخاطبان و شمارگان کتاب‌هایش کاهش یافته، در ماه‌های اخیر نیز با مشکل بزرگتری چون گرانی مواد اولیه دست به گریبان است.
با این حال باید دید دلیل محرومیت برخی استان‌های کشور در زمینه کتاب چیست و آیا می‌توان با اقدامات حمایتی، آمار این حوزه را جابه‌جا کرد؟


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.