صنایع و معدن مازندران

» اتحاد «فولادی» فولادسازان در یک جشنواره ملی

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

صمت در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی می‌کند

ثمن رحیمی راد: نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران روز دوشنبه این هفته برگزار می‌شود و تا پنج‌شنبه ادامه دارد.

این همایش، بزرگ‌ترین گردهمایی تولیدکنندگان، تامین‌کنندگان، بازرگانان و متخصصان زنجیره آهن و فولاد ایران به شمار می‌آید که با محوریت ارائه فرصت‌های بومی‌سازی و حمایت از تولید داخلی صنعت فولاد برگزار می‌شود. صمت در گفت‌وگو با کارشناسان فعال این حوزه و حوزه‌های مرتبط، نظر آنها را درباره بومی‌سازی صنعت فولاد جویا شده است.

صادرات، مکمل بومی‌سازی
کیوان جعفری‌طهرانی، کارشناس ارشد بازارهای بین‌الملل فولاد و سنگ آهن در گفت‌وگو با صمت درباره این جشنواره توضیح داد: برای نخستین بار است که انجمن تولیدکنندگان فولاد، برگزارکننده یک جشنواره و نمایشگاه در این عرصه شده است. پیش از این رویدادهای گوناگونی در زمینه فولاد از سوی بخش‌های خصوصی و دولتی برگزار می‌شد اما آنچه وجه تمایز این رویداد نسبت به رویدادهای پیشین به شمار می‌آید، اتحادی است که در میان بخش‌های خصوصی و دولتی درباره برگزاری این گردهمایی وجود دارد.
وی از استقبال خود از رویداد پیش رو گفت و افزود: تاکنون درباره هر رویدادی که با موضوع فولاد برگزاری می‌شد، انتقادهای زیادی وجود داشت اما من درباره این رویداد تاکنون با هیچ انتقادی چه از اعضای انجمن و چه غیر از آن روبه‌رو نشده‌ام.
جعفری‌طهرانی در ادامه پیشنهاد کرد: در زمینه فولاد آنچه علاوه بر بومی‌سازی صنعت اهمیت دارد، حفظ صادرات به ویژه در شرایط تحریم است چون شرط بقای تمام شرکت‌های فعال در این عرصه آن است که ارزآوری داشته باشند.
او افزود: به نظر من بومی‌سازی صنعت فولاد در کشور امکان‌پذیر است اما باید در نظر داشت که با تولید فولاد در یک فرآینده بومی‌شده، هزینه نهایی محصول چقدر همراه و همگام با استانداردهای جهانی پیش می‌رود و ما برای دستیابی به تولید داخلی با نرخ مناسب باید به چه فناوری‌هایی دسترسی داشته باشیم؟ درحال‌حاضر نیز نرخ تمام شده محصولات فولادی ما در مقایسه با بازارهای جهانی چندان رقابتی نیست. اگر می‌خواهیم تولید را بومی کنیم باید فناوری‌های مرتبط با تولید را نیز بومی کنیم، در غیر این صورت ضعف در فناوری به بالا بودن نرخ تمام شده می‌انجامد. فقط افزایش تولید، ملاک موفقیت در بازار جهانی و رقابتی فولاد نیست بلکه نرخ تمام شده باید به قدری رقابتی باشد که بتوانیم صادرات خود را حفظ کنیم. این در شرایطی است که درحال‌حاضر به دلیل تحریم‌ها مجبوریم محصولات فولادی را با نرخ پایین‌تر بفروشیم. وی ادامه داد: اگر ما نتوانیم در عرصه صادرات و عرضه محصولات به بازار جهانی موفق عمل کنیم، تولید محصول در فرآیندی بومی‌شده، اتفاق چندان چشمگیری نیست. ما نمی‌توانیم تمام تولید داخلی فولاد را در داخل کشور مصرف کنیم به ویژه که پروژه‌های ساخت‌وسازی هنوز در رکود نسبی هستند. در نتیجه باید به طور جدی به صادرات، فکر و درباره آن عمل کنیم.

امید به بخش خصوصی است
عزت‌الله عبدالی، سرپرست پیشین کارگاه ریخته‌گری ذوب آهن اصفهان نیز در گفت‌وگو با صمت درباره بومی‌سازی صنعت ریخته‌گری اظهار کرد: هم‌اکنون خطوط ریخته‌گری که در کارخانه‌های مختلف فعال هستند، مبتنی بر فناوری‌هایی است که از کشورهای خارجی وارد شده است. مهم‌ترین شرکت دایرکننده این خط در جهان نیز شرکت ایتالیایی دانیلی است. در واقع این شرکت، این خطوط را طراحی کرده و ساخته است. البته اساس این فناوری، ایتالیایی بوده و قطعاتی که در این خط به کار می‌روند، بومی‌سازی شده‌اند مگر شمار اندکی که هنوز در تامین آنها به خارج وابسته هستیم.
او از حضور ۳ دهه‌ای خود در این صنعت گفت و افزود: در ایران سال‌هاست که ریخته‌گری به روش تک‌باری، جای خود را به ریخته‌گری به روش مداوم داده؛ روشی که در همه جای دنیا نیز مرسوم و متداول است اما ما در ایران هنوز امکان نصب و راه‌اندازی خط ریخته‌گری مداوم داخلی را نداریم و واحدهای کنونی نیز تجهیزات مرتبط را از چین وارد می‌کنند. برای بومی‌سازی این صنعت باید در ایجاد فناوری مرتبط خودکفا باشیم.
عبدالی در ادامه، درباره توان دانشگاهی کشور در رشته‌های مرتبط با ریخته‌گری توضیح داد: تحصیلکرده‌های رشته‌های مرتبط از نظر دانش علمی و تئوری، توانمند و آشنا به علم و فناوری روز هستند اما آنچه در این بین مشکل‌زاست، ضعف مدیریتی است که در زمینه ارتباط علم و صنعت در کشور وجود دارد. در واقع دانشجویی که به خوبی در دانشگاه آموزش دیده، باید در فضای حرفه‌ای مناسبی برای عملیاتی کردن آنچه آموزش دیده است در اختیار داشته باشد.
این کارشناس توضیح داد: به باور من، راه‌حل رفع شکاف موجود در علم و صنعت را باید در بخش خصوصی جست‌وجو کرد چون بخش‌های دولتی پویایی لازم را در ایجاد نوآوری و خلق ایده ندارند. در نتیجه امید می‌رود که قدرت خلاقیت یک دانش‌آموخته توانمند، در بخش خصوصی ظاهر شود. البته بخش خصوصی هم به دنبال سودآوری هر چه سریع‌تر و بیشتر است که این امر می‌تواند راه را به روی رشد خلاقیت ببندد.

سخن آخر: توسعه فناوری و صادرات
با آنچه از سخنان کارشناسان برمی‌آید می‌توان به این نتیجه رسید که صنعت فولاد برای دستیابی به بومی‌سازی کامل، نیاز به فناوری‌هایی دارد که نتیجه توانمندی‌ نیروهای دانشگاهی کشور است. همچنین برای بقای بومی‌سازی نباید از بازارهای بین‌الملل غافل شد و باید فضا را برای صادرات فراهم کرد تا محصول که با تکیه بر توان داخلی تولید شده است، عامل ارزآوری برای اقتصادی باشد که رنجور از فشار تحریم است.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.