صنایع و معدن مازندران

» آیا کتاب‌فروشی باغ کتاب تهران تعطیل می‌شود؟

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۴۹۰

علی نعیمی: باغی در تپه‌های عباس‌آباد تهران دیده می‌شود که از شرق با کتابخانه ملی ایران، از شمال‌شرقی با فرهنگستان‌های علوم و زبان و ادبیات فارسی، از شمال‌غربی با باغ هنر و از غرب با باغ موزه دفاع مقدس همسایه است.

وسعت این باغ که «باغ کتاب تهران» شهرت دارد به ۱۱۰ هزار مترمربع می‌رسد. ۶۵ هزار متر مربع آن ساختمان نمایشگاهی، تالارهای همایش و اداری است و باقی آن را فضای سبز و یک دریاچه مصنوعی تشکیل می‌دهد. فضای داخلی باغ کتاب تهران‌ نیز ۱۶ سالن نمایشگاهی را شامل می‌شود. هریک از این سالن‌ها به مساحت ۲۰۰۰ متر مربع و در ۲ طبقه بنا شده است.
به گزارش صمت، اما هدف از احداث باغ کتاب آن‌هم در اراضی عباس‌آباد تهران چه بود؟ از جمله اهدافی که برای بنای آن عنوان کرده‌اند؛ می‌توان به ارتباط حضوری مخاطب با کتاب در محیطی مفرح و آرام، ایفای نقش به عنوان یک هماهنگ‌کننده در فرآیند تولید و انتشار، ارتقای استانداردهای تولید و نشر، افزایش تعامل تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نشر، ترویج نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه نشر، دسترسی مخاطبان بین‌المللی به منابع اسلام و ایران و انقلاب اسلامی و حضور مؤثر و آبرومند در فضای بین‌المللی کتاب اشاره کرد.
باغ کتاب عاقبت پس از سال‌ها روز یکشنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۶ در آستانه روز قلم گشایش شد. می‌توان با برپایی چادرهای نمایشگاهی در رویدادهای ویژه مثل نمایشگاه بین‌المللی کتاب، بخش‌هایی از محوطه باغ را هم به فضای نمایشگاهی اضافه کرد. این فضا می‌تواند پذیرای حضور در حالت عادی روزانه ۳۰ هزار نفر و در زمان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی با ایجاد زیرساخت‌های مناسب و استفاده از فضاهای اطراف، تا ۵۰۰ هزار نفر باشد.
در باغ کتاب تهران در ۴ فصل سال نمایشگاه موضوعی کتاب دایر است. شبکه اطلاع‌رسانی گسترده‌ای برای جست‌وجو و سفارش کتاب طراحی می‌شود که زمان و انرژی دسترسی مخاطب به کتاب موردنیاز به حداقل برسد. در این مکان قالب‌های الکترونیکی کتاب به رسمیت شناخته می‌شود و برای آسانی دسترسی مخاطبان به این قالب‌های جدید اقدام‌های اساسی انجام خواهد شد. هزینه ساخت پروژه باغ کتاب در طول دوره اجرا افزون‌بر ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شده بود.
این مکان یعنی باغ کتاب برای کتابفروشی‌های سطح شهر و به‌ویژه میدان انقلاب شبیه یک شمشیر دولبه عمل می‌کند. می‌تواند به کمک آنها بیاید و یاریگر آنها در اوضاع کنونی نشر باشد. می‌تواند کتابفروشی‌های بیشتری را به سمت تعطیلی یا تغییر کاربری هدایت کند. آیا گشایش پروژه باغ کتاب تهران آن‌هم در اوضاع نابسامان نشر امروز می‌تواند شفابخش باشد یا کشنده. برای پاسخ به این پرسش بود که سراغ کتابفروشی‌های میدان انقلاب در شهر تهران رفتیم تا نظر کتابفروشان را دراین‌باره جویا شویم.
نظراتی که پیرامون پروژه باغ کتاب ارائه شد، گاه در تقابل با هم بود. گاهی نظرات یکسانی ارائه می‌شد. در این میان کسانی بودند که از احداث پروژه‌ای به نام باغ کتاب تهران اظهار بی‌اطلاعی می‌کردند. کتابفروشان میدان انقلاب از این مسئله که قرار است چنین مکانی احداث شود، بی‌اطلاع بودند. حتی وقتی از آنها درباره پروژه باغ کتاب سوال می‌کردم، از اینکه این مکان چه کاربردی دارد، سوال می‌کردند. وقتی به آنها درباره این پروژه توضیح می‌دادم، با نظرات مختلفی روبه‌رو شدم.

کتابفروشی‌هایی که کتاب‌های دانشگاهی را عرضه می‌کردند، اظهار می‌کردند: باغ کتاب کاری به ما ندارد و تاثیری روی میزان فروش کتابفروشی‌های میدان انقلاب نمی‌گذارد. فروشگاه‌های کتاب زیاد شده است و در همین راستا ۱۵۰ کتابفروشی فعالیت می‌کنند. دیگری هم از بی‌تاثیری باغ کتاب در میزان فروش کتاب‌ها در این خیابان آشنا برای کتاب‌دوستان و دانشگاهیان سخن می‌گفت و از این مسئله گلایه می‌کرد که چک‌های‌شان پاس نمی‌شود و هیچ کتابی نمی‌فروشند. چک‌های‌شان برگشت خورده است و از صبح تا شب حتی ۱۰ نفر هم برای خرید کتاب به آنها مراجعه نمی‌کنند. صاحب کتابفروشی دیگری که در زمینه نشر دانشگاهی در میدان انقلاب تهران فعالیت می‌کرد، از بی‌تاثیر بودن گشایش باغ کتاب در میزان فروش آنها سخن می‌گفت. از این می‌گفت که هر مغازه‌ای در میدان انقلاب ۳ تا ۴ انبار هزار متری دارد. بهترین کتابفروشی را هم که در تهران بزنید نمی‌تواند در میزان فروش آنها تاثیری بگذارد. یکی از دلایلی که برای تاثیر نگذاشتن احداث باغ کتاب بر میزان فروش کتاب بیان می‌کردند، نرخ بالای کتاب و قدرت خرید پایین مردم بود. برخی پیشینه زیاد میدان انقلاب را در زمینه فروش کتاب دلیل این امر می‌دانستند. در این میان کتابفروشانی بودند که از احداث پروژه‌ای به نام باغ کتاب احساس خطر می‌کردند؛ نگران این بودند که کتابفروشی‌های باغ کتاب، کتاب‌ها را با تخفیف به مردم ارائه دهند. در این هنگام است که روی میزان فروش کتاب تاثیر می‌گذارد. برخی می‌گفتند احداث باغ کتاب تاثیر زیادی روی فروش کتابفروشی‌های میدان انقلاب می‌گذارد و فروش آنها را پایین می‌آورد. این کتابفروشان به اتحادیه نامه نوشتند. آنها از کسادی بازار کتاب می‌گفتند و بیان می‌کردند؛ احداث باغ کتاب در چنین اوضاعی میزان فروش کتاب را در میدان انقلاب کاهش می‌دهد. آنها از کتابفروشی‌هایی می‌گفتند که در اوضاع نامناسب اقتصاد نشر تغییر کاربری دادند و به جگرکی تبدیل شدند. کتابفروشانی بودند که عنوان می‌کردند اگر کتاب‌ها را به نرخ پشت جلد در باغ کتاب بفروشند مشکلی برای کتابفروشی‌های میدان انقلاب پیش نمی‌آید اما اگر با درصد بالا تخفیف دهند روی میزان فروش آنها تاثیر می‌گذارد و به کتابفروشان آن راسته ضربه می‌زند. در این میان کتابفروشی‌هایی در میدان انقلاب بودند که نسبت به گشایش پروژه باغ کتاب نظری نداشتند و منتظر بودند مدتی از فعالیت این مکان بگذرد بعد ببینند تاثیری روی فروش آنها می‌گذارد یا آنکه به طور کامل بی‌تاثیر خواهد بود. بعد از ابلاغ اتاق اصناف ایران به اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران مبنی‌بر جمع‌آوری و تعطیلی کتاب‌فروشی‌های باغ کتاب، این پرسش طرح می‌شود که کتاب‌فروشی‌ها از بزرگ‌ترین مجموعه علمی فرهنگی کشور حذف می‌شوند؟ براساس برنامه‌ریزی‌های نخستین، اداره بخش‌هایی از این مجموعه به بخش خصوصی واگذار شد و مسئولیت اداره بخش کتاب کودک و نوجوان نیز با برگزاری مزایده‌ای به مدت ۳ سال به شرکت «دنیای ماه‌پیشونی» سپرده شد. بخش بزرگسال نیز به دلیل استقبال نکردن از مزایده، به‌وسیله موسسه «نشر شهر» که وابسته سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران است، اداره می‌شود.

آغاز مناقشه
کتاب‌فروشی ۱۴ هزار متر مربعی باغ کتاب تهران با موقعیت جغرافیایی قابل‌توجه از نظر دسترسی آسان شهروندان و همچنین امکانات رفاهی این مجموعه همواره یکی از موضوعات مورد‌مناقشه بین اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران و مدیریت باغ کتاب تهران بوده است.
 اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران به‌ویژه رئیس این اتحادیه معتقد است که فعالیت کتاب‌فروشی بزرگ باغ کتاب تهران، ادامه حیات کتاب‌فروشی‌های مستقل را تهدید می‌کند و در رقابتی نابرابر قرار می‌دهد.
 ایجاد ویترین جذاب برای کتاب، به‌ویژه برای کتاب کودک و نوجوان که به نظر یحیی دهقانی، جزو مظلوم‌ترین بخش نشر به‌شمار می‌آیند و مهم‌ترین دلیل اداره‌کنندگان بخش فروشگاهی باغ کتاب تهران است، از نظر بسیاری از کتاب‌فروشان مستقل به ویژه کتاب‌فروشان خیابان انقلاب، توجیه قابل‌قبولی نیست. در این زمینه، مرداد ۹۶ بود که ۳۵۰ کتاب‌فروش در نامه‌ای، به‌طور رسمی اعتراض خود را به اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران اعلام کردند و طوماری از امضاها در این زمینه در رسانه‌های مختلف به انتشار رسید.

اتاق اصناف و دستور به توقف فروش کتاب
مخالفت‌ها درباره ادامه فعالیت بخش فروشگاهی باغ کتاب، حالا به اتاق اصناف ایران کشیده شده است. ۲ روز پیش بود که رسانه‌ها از صدور ابلاغیه این اتاق مبنی‌بر توقف فعالیت بخش فروشگاهی باغ کتاب تهران خبر دادند.
در این ابلاغیه آمده است: «احتراما بدین‌وسیله به اطلاع می‌رساند شکوائیه تعدادی از اعضای آن اتحادیه در خصوص تاسیس کتابفروشی در فضای باغ کتاب به اتاق واصل و در جلسات مربوطه مطرح و پس از بحث و بررسی اعضای کمیسیون، با تاسیس چنین مکانی مخالفت و از آنجایی که این واحدها بدون تحصیل پروانه کسب مشغول فعالیت صنفی هستند، مقرر شد اتحادیه نسبت به جمع‌آوری و تعطیلی این واحدها حسب قوانین نظام صنفی اقدام نماید.»

ضرورت داشتن پروانه کسب از اتحادیه
فعالیت بدون پروانه کسب کتاب‌فروشی‌های باغ کتاب، محور اصلی این ابلاغیه است و اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران مامور شده تا ضمن تعطیلی این واحدها براساس قانون صنفی با این کتاب‌فروشان عمل کند. موضوع نداشتن پروانه کسب کتاب‌فروشی‌های باغ کتاب در شرایطی از سوی اتاق اصناف، طرح می‌شود که مجید حسینی؛ مدیرعامل باغ کتاب در گفت‌وگو با ایبنا تاکید کرد: باغ کتاب، کتاب‌فروشی نیست!
وی همچنین ۲ سال پیش در پاسخ به پرسش خبرنگار آنا درباره لزوم دریافت پروانه کسب برای فعالیت قانونی کتاب‌فروشان در باغ کتاب تهران گفته بود: «برای اداره بخش کتاب‌فروشی هم از کتاب‌فروشان دعوت کرده‌ایم؛ کماینکه بخش کودک و نوجوان به جمعی از ناشران و کتابفروشان واگذار شده است و آنها در صورت نیاز، خودشان باید مجوز بگیرند.»
 وی همچنین تاسیس باغ کتاب را جزو رسالت‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران دانسته و تاکید کرده بود که شهرداری، به‌طورقانونی مسئول ارتقای سرانه مطالعه در شهر تهران است.
به دنبال اظهارنظرهای دو روز گذشته مسئولان باغ کتاب، به‌نظر می‌رسد با توجه به برگزاری مزایده قانونی برای واگذاری بخش کتاب کودک باغ کتاب به شرکت «دنیای ماه‌پیشونی»، راهی جز تعامل بین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مسئولان باغ کتاب تهران و اتاق اصناف ایران وجود ندارد.
پیش‌بینی می‌شود اگر همتی برای ایجاد تعامل وجود نداشته باشد، چاره‌ای به جز تعطیلی بخش فروشگاهی باغ‌کتاب پایتخت نیست و این موضوع نیز پرداخت خسارت‌هایی به شرکت ماه‌پیشونی را موجب خواهد شد.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.