صنایع و معدن مازندران

» آژیر خطر صادرات فرش دستباف به صدا درآمده است

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

کدخبر: ۳۳۰۸۷

الهه بهرام: جدیدترین آمارها از مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد که طی سال‌های گذشته سهم ایران از صادرات فرش بـه شدت کاهش یافته، به طوری که سهم ایران از صادرات فرش دستباف، در دوره ۲۰۰۳ – ۲۰۱۳ افت کرده و از ۴۱ بـه ۳۱درصد رسیده است.

این در حالی است کـه سهم رقبای ایران مانند هنـد و ترکیه در حـال افزایش بوده و کشور هند توانسته است سهم خود را از ۱۱ درصد در سال ۲۰۰۳ بـه ۲۶ درصد در سال ۲۰۱۳ افزایش دهد کـه این تهدید بـزرگی برای صنعت فرش دستباف ایران بـه حساب
می‌آید. باید گفت که سهم فرش دستباف از صادرات غیرنفتی کشور در دوره ۱۳۸۳-۱۳۹۳ تقریباً۹۱ درصد کاهش یافته است.
مدیرعامل شرکت صادراتی زرباف‌فر در این باره به صمت بیان کرد: در گذشته ۸۵ درصد صادرات ما از فرش دستباف ایرانی و ۱۵ درصد از کشورهای دیگر تهیه می‌شد ولی اکنون متاسفانه این رقم از ۸۵درصد به ۵درصد تقلیل یافته است.
فرج فرهادیان در خصوص علت عمده این کاهش تاکید کرد: این کاهش ۸۰درصدی معنایش این نیست که خریداران فرش کم شده‌اند بلکه خریداران وجود دارند اما دیگر مشتری فرش‌های ایرانی نیستند و ۹۵درصد مایحتاج‌شان را از کشورهای دیگر تامین می‌کنند.
وی افزود: این ریزش صادرات در حالیست کـه ما فـرش مدرنی را ایجاد کرده‌ایم و در آن خواسته‌های اروپایی‌ها را در نظر گرفته‌ایم. ما با رنگ‌های گیاهـی و نـخ‌های دست ریس توانسته‌ایم از یک رنگی مانند قرمز نقشه درست کنیم که طیف گسترده‌ای از این رنگ (قرمز سیر، متوسط، باز و بازباز) را دربربگیرد تا بتوانیم آنها را دوباره مشتریان هدف خود قرار دهیم و یک نتیجه مثبت بگیریم.
این فعال صادرات فرش تصریح کرد: متاسفانه دولت هیچگونه کمک مفیدی به تولیدکنندگان و صـادرکنندگان فـرش نمی‌کند و تنها بـه آنها جایزه صادراتی یا وام ناچیـز می‌دهد کـه دردی را دوا نمی‌کند.
فرهادیان ادامه داد: منظور ما از کمک کردن؛ اعطای جایزه صادراتی یا وام نیست بلکه دولت می‌بایست در مقابل واردات اجناس لوکس و اتومبیل؛ از دولت کشورهای دیگر بخواهد در مقابل صادرات‌شان حداقل ۵درصد فرش ایرانی را بخرند و در این خصوص تبلیغات متعددی را به اجرا گذارد.
وی تشریح کرد: متاسفانه مشکل بزرگ ما این است که در در نمایشگاه‌های بین‌المللی یا جلساتی که تشکیل می‌شود همکاران و خبرنگاران به درستی پیام‌رسانی نمی‌کنند؛ این درحالیست که در این پیام‌رسانی‌ها باید واقعیت اعلام شود. وقتی که رقم صادرات ما در فرش دستباف از ۸۵درصد به ۵ درصد کاهش پیدا می‌کند باید این آمار صریحاً اعلام شود تا مردم و مسئولان در جریان امر قرار بگیرند.
مدیرعامل شرکت صادراتی زرباف‌فر تـاکید کرد: بافندگان ما واقعاً ضعیف هستند و در روستاهایی زندگی می‌کنند که نه آب و نه زراعتی دارد و فقط زندگی‌شان را از راه فرش می‌گذرانند. از این‌رو خواهش من از مسئولان این است که با تبلیغات غیرمستقیم‌شان در حوزه فرش دستباف؛ مردم کشورهای دیگر را به خرید این نوع فرش از ایران تشویق و علاقه‌مند نمایند.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.