صنایع و معدن مازندران

» آسیب‌پذیری معادن کوچک در برابر نوسان ارزی

سلام خدمت مخاطبين سایت صنایع و معدن مازندران اين پست مطالبی با ارزش و خواندنی قرار داده ایم امیدواریم با مطالعه آن نهایت استفاده را ببرید

اگر از اين پست لذت برديد و خوشتون امده در صفحات اجتماعي خود به اشتراک بگذاريد تا ديگران هم استفاده کنند.

و همچنين خواهشمنديم با نظرات و پيشنهادات خود ما را ياري بفرماييد

با گذاشتن نظر در قسمت دیدگاه ها می توانید ما را در بهتر شدن یاری کنید

فعالان معدنی درباره تاثیر نوسان‌ نرخ ارز بر مواد معدنی هشدار دادند

سیرآنوش موسوی: آیا نوسان‌های ایجاد شده در نرخ ارز، تاثیری بر بازار مواد معدنی بر جای می‌گذارد؟

در پاسخ به این پرسش، فعالان معدنی بر این باورند که کاهش ارزش پول داخلی، باعث بهبود روند صادرات در کشور می‌شود اما از سوی دیگر به‌شدت هزینه‌های تولید را افزایش می‌دهد. از این‌رو بهتر است که ارزش پول داخلی بهبود پیدا کند زیرا هزینه‌های تولید نیز به همان نسبت کاهش می‌یابد. در نهایت با بررسی عرضه و تقاضا در بازار می‌توان نتیجه نوسانات نرخ ارز را بر اقتصاد کشور مشخص کرد.

ورشکسته شدن معادن با نوسان‌های نرخ ارز
در همین زمینه، محمدرضا بهرامن، رئیس خانه معدن ایران، در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: افزایش نرخ ارز در کشور می‌تواند مشکلاتی را برای واحدها و بنگاه‌های کوچک معدنی که قدرت بالای مالی ندارند، ایجاد کند چراکه افزایش ناگهانی نرخ ارز باعث افزایش قابل توجه نرخ ماشین‌آلات، قطعات و تجهیزات شده و واحدهای معدنی کوچک که آسیب‌پذیری بیشتری دارند به شدت تحت تاثیر این نوسانات قرار می‌گیرند و حتی این امکان وجود دارد که تعدادی از آنها نتوانند خود را با این شرایط تطبیق دهند و تعطیل شوند. این فعال معدنی با بیان اینکه افزایش نرخ ارز در مقابل ریال می‌تواند موجب افزایش صادرات و کاهش واردات شود، گفت: نوسان نرخ ارز یکی از مهم‌ترین متغیرها در تعیین نرخ واردات و صادرات است، به طوری که باعث تغییراتی در نرخ آنها و در نتیجه افزایش و کاهش میزان تجارت خارجی می‌شود. در این میان، بنگاه‌های فعال در حوزه معادن و صنایع معدنی که بخشی از درآمد خود را از راه صادرات به‌دست می‌آورند، با تغییر در نرخ ارز با مسائل مختلفی روبه‌رو می‌شوند.
 رئیس خانه معدن ایران با بیان اینکه مصرف‌کنندگان مواد اولیه معدنی، عمده نیاز خود را در داخل کشور تامین می‌کنند، تصریح کرد: برای تهیه تجهیزات و فناوری مورد نیاز معادن و صنایع معدنی، وابسته به کشورهای خارجی هستیم. این مسئله باعث افزایش هزینه‌های آنها شده و در نهایت ممکن است برخی فعالان معدنی، نیاز خود را تا زمان مشخص شدن نرخ ارز یا کاهش آن متوقف ‌کنند که این امر باعث کاهش تولید می‌شود.

فراز و نشیب‌ سیاست‌های ارزی
وی با بیان اینکه کاهش ارزش پول ملی، اعتماد سرمایه‌گذاران در بخش تولید را کاهش می‌دهد، افزود: در اقتصادهای نیمه صنعتی مانند بیشتر کشورهای خاورمیانه که واحدهای تولیدی در آن کشورها به شدت به نهاده‌های وارداتی وابسته هستند و نهاده‌ها به سهولت در کشورشان قابل دسترس نیستند، هزینه بنگاه‌ها به‌دنبال کاهش ارزش پول افزایش یافته و قیمت‌های نازل کالاهای تجاری داخلی به شدت افزایش پیدا می‌کند. بهرامن با بیان اینکه سیاست‌های ارزی اقتصاد در ایران، فراز و نشیب‌های زیادی به خود دیده است، گفت: پس از گذشت ۳ دهه از پیروزی انقلاب اسلامی، یعنی از دهه ۷۰ تا سال‌های ابتدایی دهه ۹۰ سیاست‌های ارزی در کشور، تغییر کرد و فراز و نشیب‌هایی به خود دید. وی با اشاره به ثابت نگه داشتن نرخ ارز در دهه ۸۰، گفت: نوسانات نرخ ارز از یک سو به بازار سایر دارایی‌ها از جمله مسکن و طلا سرایت کرده و بر شاخص‌های نرخ تاثیر می‌گذارد و از سوی دیگر بر سرمایه‌گذاری بهینه بنگاه‌ها و تامین مالی بنگاه‌ها اثر منفی خواهد گذاشت. صنعت معدنکاری، رونق یا کساد آن نیز به صنعت ساخت‌وساز در ایران وابسته است و می‌توان گفت اثر قابل توجهی بر بخش معدن و فعالیت‌های معدنی می‌گذارد چراکه تعداد قابل توجهی از معادن ایران مصالح ساختمانی تولید می‌کنند.

واقعی نبودن تعرفه‌های صادراتی
در همین زمینه، خسرو رشیدی، کارشناس معدن نیز در گفت‌وگو با صمت، بیان کرد: نوسان‌های نرخ ارز مشکلات عدیده‌ای برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان ایجاد کرده است. یکی از مهم‌ترین مشکلات ایجاد شده در این روند، وضع تعرفه‌های صادراتی است. درحال‌حاضر این تعرفه‌ها واقعی نیستند. وی با بیان اینکه پیش از نوسان‌های ایجاد شده در نرخ ارز، تعرفه‌های صادراتی واقعی بودند، گفت: نوسان‌های ارز، لزوم واقعی شدن تعرفه صادراتی را تشدید کرده و این مسئله به یک مشکل اساسی برای فعالان معدنی تبدیل شده است. نرخ کرومیت صادراتی در بازار چین، ۱۸۵ دلار است، در حالی‌که ارزان‌ترین تعرفه کرومیت با عیار ۲۸ درصد، ۲۰۰ دلار است. در این شرایط صادرکنندگان نمی‌دانند چه کاری انجام دهند؛ آیا باید به روند صادراتی خود ادامه دهند یا این روند را متوقف کنند؟ به گفته این فعال معدنی، سامانه نیما، صادرکنندگان را سر دوراهی قرار داده است. آنها نمی‌دانند که با چه نرخ دلار باید مواد معدنی خود را عرضه کنند. آیا ملاک، دلار دولتی است یا آنچه در بازار، خرید و فروش می‌شود؟ از این‌رو تعدادی از صادرکنندگان فعالیت خود را متوقف کرده‌اند. این کارشناس معدنی در پایان تصریح کرد: کسانی‌که کارهای اقتصادی انجام می‌دهند بر این باورند که نرخ ارز باید تک نرخی شود تا بتوانیم از شرایط حاکم گذر کنیم. درحال‌حاضر بازار صادراتی مانند یک کلاف سردرگم است.

کاهش قدرت خرید ماشین‌آلات معدنی
همچنین در این زمینه، زهرا کریمی، عضو کمیته اقتصاد کلان خانه معدن ایران، در گفت‌وگوی کوتاه با صمت، بیان کرد: زمانی‌که نوسان‌های نرخ ارز رو به بالاست، صادرات افزایش پیدا می‌کند زیرا ارز قابل توجهی وارد کشور می‌شود. وی در ادامه بیان کرد: برای افزایش آمار صادرات مواد معدنی نیاز است اقداماتی انجام شود که رقابت‌پذیری محصولات معدنی ایران در مقابل محصولات مشابه خارجی افزایش یابد. یکی از این راهکارها، افزایش نرخ ارز و تضعیف نسبی ریال ایران است. درحال‌حاضر ریال تضعیف شده است اما فعالان معدنی نتوانسته‌اند به خوبی از فرصت‌ها برای توسعه صادرات بهره بگیرند. به گفته عضو کمیته اقتصاد کلان خانه معدن ایران، در بخش معدن، علاوه بر واردات تجهیزات معدنی، محصولات معدنی و صنایع معدنی را صادر می‌کنیم. در نتیجه، نوسان‌های ایجاد شده در نرخ ارز دو روی سکه دارد. درست است که باعث افزایش آمار صادرات می‌شود اما فعالان معدنی باید تجهیزات مورد نیاز خود را با نرخ بالا خریداری کنند و این مسئله به آنها فشار وارد می‌کند. افزایش نرخ تجهیزات معدنی باعث می‌شود که برخی معدنکاران از خرید ماشین‌آلات منصرف شوند و چرخه تولید متوقف ‌شود.


شما مخاطبين عزيز سايت صنایع و معدن مازندران از اين پس با مراجعه به وب سايت ما مي توانيد جديد ترین مطاب را مطالعه کنید و از خواندن ان ها لذت ببريد

وچنانچه انتقادي به سايت ما داشتيد مي توانيد در قسمت نظرات ما را در جريان بگذاريد

سایت صنایع و معدن مازندران

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.